Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Emelt angol érettségi: tippek,...

Emelt angol érettségi: tippek, tanácsok, tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Jelenleg 11.-es vagyok és szeretnék 2 emelt szintű érettségit tenni. Az egyik a töri lenne, másiknak pedig az angolt szeretném, viszont utóbbiról nagyon vegyes véleményeket olvasok.

Valakik szerint, ha van nyelvvizsgád, akkor pofon egyszerű, valaki szerint meg még úgy is brutál nehéz.

Tavaly ősszel csináltam B2-es nyelvvizsgát angolból, azóta pedig C1-re készülök, járok tanárhoz, őszre tervezem a felsőfokú nyelvvizsgát. Idén érettségizek előrehozottan angolból középszinten és ősszel szeretném lerakni az emeltet.

Szerintetek lehetséges párhuzamosan készülni az emeltre és a nyelvvizsgára?

Akik voltak emeltezni angolból, megköszönném, ha leírnák mennyit és miből készültek, illetve mik a tapasztalataik! Előre is köszönöm!



2020. márc. 30. 19:19
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Remélem, fogsz választ kapni olyantól is, aki volt angolból emelt érettségizni. Én a felsőfokút tettem le belőle még az év elején, sosem érettségiztem belőle. Csak néhány dolgot szeretnék megosztani, hiszen valójában nem tőlem várod a választ.


Írtad, hogy van már B2-es vizsgád, tervezed a C1-et, és készülsz az emeltre. Úgy hangzik, szereted az angol nyelvet, ami nagyon jó. Én németet tanultam, és bár nem volt vele különösebb gondom, nem szerettem vele dolgozni. Az angolra sokkal jobban rááll az agyam, jobban jönnek a gondolatok.


Talán a legfontosabb, hogy hacsak teheted, használd az angol nyelvet a mindennapjaidban. Rengeteg mód van erre, és hogy melyiket választod, az csak a Te érdeklődési körödtől függ. Legyenek alkalmak, amikor szimplán olvasol/nézel dolgokat angolul (híreket, cikkeket, vagy csak fórumot, mint a Reddit). Így rengeteg mindennapi kifejezéssel/szókapcsolattal találkozol, amit ha elsőre nem is értesz meg, később sokkal természetesebbnek fog hatni, ha elkezded őket használni a megfelelő helyzetekben. Írtad, hogy töriből teszel emeltet, tehát érdekel a történelem. Szinte minden anyagot meg lehet találni angol nyelvű videó formájában, de ott vannak a filmek is. Nemcsak hogy élveznéd őket, hanem törivel és angollal foglalkozhatnál egyszerre. Arról nem is beszélve, hogy egy rakás magyarul nem elérhető forrásra bukkanhat rá az ember, kinyílik a világ.


Lehet, hogy számodra nem hasznos a válaszom, ezeket eddig is így tetted. Abból indultam ki, hogy több barátom is tanárhoz jár angolból, de úgy látom, azon kívül nem igazán használják ki. Nyelvvizsgán lehetőségem volt megbeszélni a szóbelimet. Hangsúlyozták, hogy nem szabad elhanyagolni a természetességre törekvést. Lényegtelen, hogy nem jut eszedbe egy-két szó, kifejezés. Körülírod, átfogalmazod. Törekedj arra, hogy magabiztossággal használd a nyelvet. Nincs annál megnyerőbb. Senkit nem érdekel, ha beszélgetés közben elrontasz egy-egy kifejezést, ha egyébként változatosan fogalmazol és látszik, hogy élvezed. Úgy semmi félnivalód nem lehet egy vizsgán.


Kicsit talán elkalandoztam, de hátha hasznos lesz valakinek.


Sok sikert kívánok a felkészüléshez!

..amire reméljük, még sok idő lesz, thanks coronavirus :)

2020. márc. 30. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes választ, még így is hasznos volt! Igyekszem megfogadni a tanácsaidat.
2020. márc. 30. 19:59
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az emelt angol B2 szint, tehát nem vészes.

Attól függ mi a célod. Míg egy nyelvvizsgán elég a 60%, addig érettségin minél jobb %-ot szeretnél vinni, nekem ez volt a legnagyobb különbség :D A nyelvvizsgán nem bántam 1-1 pontot veszni hagyni, érettségin viszont mindért megküzdöttem


10. utáni nyáron lett egy 69%-os C1-em; 11. végén lett egy 98%-as közepem, és most ősszel 12.-ben lett 96%-os emeltem.


Talán a tanulásban az volt a különbség, hogy C1-re én még azért több új szót próbáltam tanulni. Szóbeliknél, meg wirtingoknál is mindig megvolt az a 3-4 kifejezés, ami szépen hangzott és mindig használtam :D Mindig azokat használtam, szóval ma is azok jutnak elsőre eszembe. Emelt érettségire már "csak" konkrét érettségi feladatokat néztem. Persze ofőnk megcsináltatta velünk az osztályozóig a 200 oldalat 12.-es könyvet, szóval abból is készültem. Amúgy a C1 szerintem jóval nehezebb, mint az érettségi.


Én tudok angolul, szóval C1 óta nem úgy tanultam, hogy leültem és angoloztam, hanem filmeket, videókat néztem. Nem tudom hogy állsz angolul; valakinek hasznosabb, ha leül és gyakorol.


Ami emelt angolnál nagyon változó szerintem, az a szóbeli. Nekem TV commercialsről meg szobákról kellett beszélnem, de volt olyan évfolyamtársam, aki globalizációt húzott. Érettségin nincs felkészülési idő (vmelyik nyelvvizsgánál se), ez kicsit zavaró. Szóval az is kérdéses, hogy mennyire tudsz rizsázni és improvizálni, ha hirtelen nem jut eszedbe semmi. Én osztálytársaimmal sokat gyakoroltam, random elkezdtünk angolul beszélgetni és érvelni, az is segített.


Sajnos nehéz tanácsokat adni, mert minden embernél más működik, ahogy én észrevettem :D Viszont amit én hallottam, az alapján a töri emelt sokkal aggasztóbban hangzik, mint egy angol emelt.

2020. márc. 30. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Szia:) Én emelten érettségiztem töriből és angolból is, pont ahogy te is tervezed. Én 11-es koromban megcsináltam az angol érettségit kozépszinten. Akkoriban mikor néztem az emelt érettségiket nem igazán gondoltam úgy hogy szeretnék emeltezni, de vetül úgy döntöttem, hogy igazából megéri megpróbálni és ha sikerül akkor legalább egy középfokú nyelvvizsgám is lesz egyben. Őszintén, én inkább a törire készültem többet. Elég hamar kezdtem el a tanulást, de visszagondolva nem ártott volna hamarabb elkezdeni. Angol emeltre igazából az eddigi érettségi feladatsorokat csináltam meg az érettségi előtt,és jól sikerült az érettségi. Ami szerintem angolnál nehezebb az a szóbeli, mert nincsenek megadva konkrét témákörök sem, és nem igazán tudod kiszámítani, hogy mit kérdeznek. Igazából itt már tényleg azt várják el, hogy tudj bármiről beszélgetni. Szerintem ha C1 re készülsz akkor az emelt angol érettségire külön nem is nagyon kell készülni 😅. Amit a C1re megtanulsz az elég at érettségire. Meg igazából ha a B2es nyelvvizsgád megvan, akkor menni fog. Én azt tudom tanácsolni, hogy nézegesd az előző évi érettségiket. És amúgy töriből is szerintem úgy a legjobb készülni, hogy minden témakör után keress a témákörhöz kapcsolatos érettségi feladatokat. (Szerintem van is egy olyan oldal ahol témákörönként vannak feltéve feladatok) Sok sikert neked. :)
2020. márc. 31. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Sziasztok! Nem tudom bárkit is érdekel-e, de végül 82%-os lett az emelt angolom és a felsőfokú nyelvvizsgám is meglett utána :)
2021. jan. 22. 23:05
 6/6 anonim válasza:
Örülök, hogy végül jól sikerült neked:D Én most írom az emelt angolt, van B2-es nyelvvizsgám, de nagyon félek. Bízom benne azért, hogy elérem a 80%-ot:)
2021. máj. 2. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!