Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Magyarországon maradjon a...

Magyarországon maradjon a fogalalkoztatás doktori! Miért vélekednek a legtöbben így?

Figyelt kérdés

Igazából engem annyira nem érdekel, nem akarom elvenni senki doktori címét, csak tényleg nem értem a logikát.


Miért kap egy jogász, egy fogorvos, gyógyszerész, állatorvos, illetve az államtudós 5 év egyetem után Dr. címet, ha Németországban és az Egyesült Királyságban, az orvosok sem kapnak 6 év egyetem után?

És ha már kap, akkor miért pont ezekért a szakokért?

Miért nem kap egy osztatlan tanárit vagy egy osztatlan építészmérnökit, esetleg egy gazdaság és pénzügy-matematikai elemzést végzett?

Hiszen ezek mind szintén 5+ éves szakok.


Vagy mi az a szempont ami fontos hozzá? A nehézség? Akkor miért nem kap egy fizikus, vagy egy villamosmérnök?


Vagy miért nem kap egy könyvvizsgáló? Ugyan egyetemen kívül, de az alapszak elvégzése után még több év mire eljut odáig és ott is van kamara.


Ugyebár Németországban és az Egyesült Királyságban, a doktor szó definíciója kizárólag ez: Tudományos minősítést elért személy, aki tudományos kutatómunkát végezve elkészítette írásbeli munkáját, amit egy szakbizottság előtt sikeresen megvédett, és így elnyerte ezt a minősítést.


Tehát PhD, DPhil és egyéb egyetem utáni, hosszú éveket igénylő kutató munkát végzett, elmélyült egy témakörben, melynek szakértőjévé vált és akár taníthatja is (egyetemen).


Azt tekintve, hogy a doco szó latínban “tanít”-ot jelent, a doctor pedig tanárt, nem lenne jobb, hogyha Magyarországon is eltörölnék a foglalkozás doktorit és akkor például nem minden orvos kapná meg a címet, hanem csak az aki a 6 év egyetem után még mondjuk 5 évet kutatta a rák keletkezését, vagy a malária gyógyításának lehetőségeit mondjuk?


Mert jelenleg nem az a baj, hogy így semmi presztízse a címnek (mert nincs), hanem hogy értelmetlen is.



2020. szept. 27. 15:45
1 2 3 4 5
 11/41 A kérdező kommentje:

Milyen tradíció? Európa második legrégebbi egyeteme az Oxford!

Angolszász egyetemen a legrégebbi!


Az már sokkal inkább tradíció, hogy az orvosokat doktornak nevezi a nép, legyen az akár egy hintóban élő hentes is...


A jogász a világon a legtöbb helyen NEM doktor.


De egy államtudós még annyira sem...


De ott a gyógyszerész is.


A legtöbb országban nem is osztatlanban képzik, mégis jobb eredményeik vannak mint az itthoniaknak.

2020. szept. 27. 16:29
 12/41 A kérdező kommentje:

Én közigszervező szakot végeztem el, a töri szakot is elkezdtem de nem fejeztem be és szeretnék majd menni orvosira 2022-ben.


Miért fontos ez?

2020. szept. 27. 16:34
 13/41 A kérdező kommentje:

“ egyébként mindenkinek ott a lehetőség elvégezni a jogot vagy az orvosit, nem maradni egyszerű mérnöknek “


Szerinted aki házakat épít, vagy olyan orvosi műszereket amik emberek százmillióinak az életét mentik meg, vagy teszik jobbá, vagy műholdat tervez, az egyszerűbb mint egy jogász, vagy akár ügyvéd, bíró?

2020. szept. 27. 16:37
 14/41 A kérdező kommentje:

És igen, pont ez a probléma, hogy BÁRKI elvégezheti és lehet doktor.

Pedig nem kéne...

2020. szept. 27. 16:37
 15/41 anonim ***** válasza:
27%

Nem értem a felháborodásodat. Azon kívűl, hogy bárki (akit nyilván felvesznek), az tanulhat orvosnak. Tévedsz, külföldön is megkapják az öt/ hat év alatt a med. doc. címet, majd utána szakosodnak. Azért med., mert medical és azért doc, mert doktori. Doktor=orvos. A jogászoknál nem tudom hogy hogy van. De amúgy ha mérnökit végzel, ott is kapsz egy címet. Ne háborodj fel, profeszor már mindenki lehet.


A cím pontosan arra a két szakra adják, de ez nem megtiszteltetés, hanem egy jelzése annak hogy ők orvosit /jogit végeztek. Ha zavar, hogy a mérnőkök nem mondják a címűket, akkor irány Ausztria, ott már lassan az is feltüntetik, hogy valaki elvégezte a kötelező 9 évet

2020. szept. 27. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 A kérdező kommentje:
#15. Tele van valótlanságokkal a kommented.
2020. szept. 27. 18:45
 17/41 anonim ***** válasza:
81%
Alapvetően azért nem jut ez a téma itt sem sehová, mert a foglalkozásdoktorok védik a mundérjuk becsületét. Ez még nem lenne baj, ha nem gyártanának ideológiát mellé. A gondok ott kezdődnek, amikor például jogászok elkezdik elhinni, hogy ők úgymond “doktorálnak” (diplomát szereznek), meg hogy azért doktorok, mert ők “megérdemlik”. Ezek az emberek komolyan hisznek abban, hogy egy károlis jogász diploma többet ér, mint egy BME-s mérnöki mesterdiploma, egy ELTE fizikus diploma vagy akár egy klinikai szakpszichológus szakvégzettség. Az érveik többnyire, hogy “jaj de nehéz” a jogász szak (ez a vicc kategória), illetve hogy mert nekik emberi életeket védő felelősségük van (ami nyitva hagyja a kérdést, hogy a pszichológusok, vasúti biztonságirendszer-szakmérnökök, repülőgép-tervezők, repülésirányítók, rendőrök, mentőtisztek, katonák, buszvezetők, bakterek stb. stb. miért nem kapnak doktori címet). Összefoglalva: becsületesebb lenne azt mondani, amit fentebb egy őszinte hozzászóló meg is mondott, hogy azért van foglalkozásdoktori, mert ez a hagyomány. És szerintem is jobb lenne ezt a német rendszerhez igazítani (ahol sem az orvosok, sem a jogászok nem kapnak foglalkozásdoktori címet, csak ha külön doktorálnak).
2020. szept. 27. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:
86%
ami azt illeti, pont a hagyomány, a berögződés miatt a köznép az orvosokat hívja doktornak szinte mindenhol. Ha azt mondjuk, hogy gyere Pistike, megyünk a dokihoz vizsgálatra, akkor nem egy szilárdtestfizika-PhD -s fizikushoz ruccanunk ki beszélgetni.
2020. szept. 27. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
0%

Hogy jön ez ide? Egy PhD-s ugyanúgy lehet korrupt.

Igen, ez egy sok száz éves hagyomány, aminek a megszakítása számos problémát felvetne, de egyet sem oldana meg-az orvosok esetében.

Hogy a jogászok stb. miért kapnak, én sem értem, nyugodt szívvel el is venném tőlük. (Na jó: mivel az aktuális kormány tagjainak többsége soha nem orvos vagy atomfizikus{khhm Merkel}, sokkal inkább jogász és államtudós...:D) Mint már mondtam, a köznapi szóhasználatban a doktor sokkal inkább orvos, mint PhD-t szerzett személy. Az lehetne megoldás, hogy csak az orvosok és PhD-zott személyek írhatják ki a dr.-t, vagy hogy csak az orvosok írhatják ki a dr.-t, és a PhD-t pedig a név után lehet feltüntetni. De szerintem senkit nem érdekel ez annyira(engem sem), hogy komolyabban foglalkozzon vele.

Mellesleg több Angliai orvos ismerősöm van, és természetesen mindegyiknek ott van a dr. a neve előtt... Úgyhogy erről linkelhetnél valamit, mert legfeljebb pár éve bevezetett törvénymódosítás lehet...

2020. szept. 28. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
56%

Azzal egyetértek, hogy az orvosok kapjanak doktori címet A SZAKKÉPZÉS UTÁN, sőt ebben az esetben kapjanak automatikusan PhD-t is, nem zavarna. HA a klinikai szakpszichológusok is megkapják ugyanezt. (Nonszensz, hogy a klinikai szakpszichológusok még szakképzés után se kapnak doktori címet, a mihaszna államigazgatásosok meg károlis jogászok meg a mesterdiploma mellé...)


Nekem ezzel nem lenne bajom még úgy sem, ha a PhD-sektől is elvennék a doktori címet (úgyse használom, a személyimben sincs benne). Legyenek akkor csak az orvosok-pszichológusok a doktorok.


A jelenlegi helyzet az abszurd, hogy random mesterdiplomák mellé adnak doktori címet. Az még abszurdabb, hogy ezek tulajdonosai még meg is ideologizálják.

2020. szept. 28. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!