Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szerintetek nehezebb vagy...

Szerintetek nehezebb vagy könnyebb a mostani érettségi, mint régen?

Figyelt kérdés
A régen alatt min. 2005 előttieket értem, tehát amikor még nem volt két szintű. Fiatal vagyok még,2020-ban érettségiztem, de kíváncsi vagyok,hogy egy régi "sima" érettségi a mai közép vagy emeltre hajazott inkább nehézségben. Írhattok arról is, hogy milyen volt kb. 20, és 50-60 évvel ezelőtt az érettségi nehézsége.
dec. 14. 22:46
 1/10 anonim ***** válasza:
51%

Sokkal könnyebb, ne hülyéskedj.

A matek pl. teljesen nevetséges, általános iskolás ismeretekkel hármasra simán meg lehet írni.

50 éves vagyok, tavaly leültem csak úgy poénból, aztán megírtam négyesre, pedig 32 éve érettségiztem.

A törit gyakorlatilag szövegértés alapján szintén meg lehet írni egy hármasra, ha semmit nem tanultál akkor is.

Magyarból a szövegértés szintén egyszerű, az elemzés annyiból kicsit nehezebb, hogy szándékosan ismeretlen műve(ke)t adnak. A tankönyvek viszont nem igazán tanítanak verselemzési módszereket, inkább kész elemzéseket írnak le, szóval magyarból kell egy jó tanár, anélkül szerintem nehéz jól megírni.

Összességében azt mondanám, hogy a kettes szint az gagyi, viszont ha tovább akarsz tanulni, akkor nehezebb dolgod van. Ugyanis régen csak a jegy számított, most meg százalék van, tehát egy népszerű szakra 90 % feletti eredmény kell, ami azért már nagyban a javító tanár szubjektív véleménye is, legalábbis a humán tantárgyakból mindenképpen.

dec. 14. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%

Más. Manapság komplexebb kompetenciákat kérnek számon.


De vicc azért azzal jönni, hogy a matek milyen könnyű, amikor régen egy példatárból kellett választani. Az meg egyesen röhej, valaki azzal jön, 50 évesen elég neki csak a szövegértés meg az alapműveltség a történelemhez, amikor az érettségit 18 éveseknek szánják. Nyilván én is jobban tudok most angolul, mint 18 évesen, de sok területen is műveltebb vagyok, a történelem érettségit is jobban megírnám, hiszen azóta sokat olvastam, és jobban is fogalmazok.

dec. 14. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
14%
A szlovàk nehezebb
dec. 14. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
85%
Sokkal könnyebb, mint minden. Vegyészmérnök vagyok, apám is az. Az egyetem is összehasonlíthatatlanul könnyebb.
dec. 15. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
73%
A régi zöld könyvből adott érettségi sokkal nehezebb mint a jelenlegi középszintű érettségi.
dec. 15. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
79%
Szerintem is könnyebb a mostani. Eredetileg 2001-ben érettségiztem, idén viszont kitaláltam, hogy egyetemre akarok menni, úgyhogy a pluszpontok miatt újravizsgáztam 2 tárgyból emelt szinten. Középkorúként, munka, család, "felnőtt élet" mellett úgy, hogy évtizedek óta nem tanultam idegen nyelven kívül semmit. Amelyik rosszabbul sikerült, az lett 90%, pedig higgyétek el, nem vagyok éppen zseni. Abban viszont sokkal nehezebb a mostani generáció dolga, hogy a jelenlegi tankönyvek többsége borzasztó, a mieinkből hatékonyabban lehetett tanulni.
dec. 15. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Régen (=Kádár rendszer végefelé) is volt emelt: "központi"-nak hívták, teljes nevén "központi közös érettségi-felvételi", azzal a különbséggel, hogy az csak írásbeli volt. Indigós papírra írtuk, egyik példány ment az egyetemnek, a másik a középiskolának, mindkettő kijavította. Az indigót meg megtarthattad, az volt a saját példányod :)

Ebből következően egyetemre csak két emelt érettségivel lehetett menni, mert két felvételi tárgy volt. (néha lehetett választani, orvosira pl. a biosz mellé a fizikát vagy a kémiát is) Nehézsége kb. megfelel a mai emeltnek, az volt a nehezítés, hogy aki továbbtanult, annak két központit kellett írna.


Az idegen nyelv érettségi azért volt nehéz, mert a nyelvoktatás (orosz nyelv) pocsék volt. Ma sem világszínvonalú (sok a nyelvórán a magyar szöveg...), de akkor a nyelvtanozós, szótárfüzet-magolós alkalmatlan módszerrel toltuk, nem is tanultunk meg oroszul. Viszont bemagoltuk a szóbeli tételeket, ma is megvan pár mondat ezekből a fejemben. Szerencsére, aki két olyan központot írt, hogy egyik sem kötelező tárgy, az mentesült az orosz alól, így lehetett kitűnő az érettségim :)


Ma az érettségi elnöknek csak törvényesség-felügyeleti szerepe van. Nem tudom, régen jogilag hogy volt, de gyakorlatilag az elnök (aki széles tudású ember volt) gyakran belekérdezett mindenféle tárgyak feleletébe. Előttem felelő osztálytársam töri feleletét, aki a térképen található évszámok és információk segítségével kb. négyesre felelt, lerontotta a feleletét kettesre, mert elkezdett mindenféle, a tételhez nem tartozó évszámokat kérdezgetni tőle.


A mai érettségiben (már kevésbé, mint mikor Magyar Bálint bevezette) vannak kompetencia alapú, azaz józan ésszel, szövegértéssel megválaszolható kérdések, régen olyan nem nagyon volt, hogy a feladatlapból információkat lehetett bányászni. Ez az okosaknak könnyítés, a magolósaknak nehezítés.

dec. 15. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

"De vicc azért azzal jönni, hogy a matek milyen könnyű, amikor régen egy példatárból kellett választani."

Az is vicc, hogy úgy mondasz véleményt valamiről, hogy fogalmad sincs róla.

Nem a diák választott a példatárból, hanem úgy nézett ki az érettségi, hogy reggel beolvasták a példatárból a feladat számait, amelyeket meg kell oldani.

Persze lehetett rá készülni, de kb. 2000 db feladat volt ebben a példatárban, le a kalappal az előtt, aki mindet fejből tudta.

Nem hinném, hogy 50 évesen jobban megy a történelem, meg a matek, amikor 30 éve nem foglalkoztam ilyesmivel, a gyerek meg napi 7 órában ezzel foglalkozik 12 évig.

Szóval le lehet pontozni, de inkább olyanok kommenteljenek itt, akik abban a rendszerben érettségiztek, és van fogalmuk a mostaniról is.

Az egyébként tény, hogy a mostani generációnak a szövegértés is kihívás, mivel nem olvasnak egyáltalán. Röhej is, hogy érettségire be kell tenni a szövegértést, azt nem igazán a középiskolában kéne megtanulni. Egyik tanár sem gyakoroltat rá egyébként, a heti 3 magyarórán az már végképp nem fér bele.

Nyilván egyébként azért is könnyebb most az érettségi, mert a gyerekek sem olyan okosak. Ezt hozta a digitális világ. Könyvet a kezükbe sem vesznek. Tisztelet a kivételnek.

Ha most is azt az érettségit tennék be, mint 30 éve, megbukna a diákok 80 %-a.

dec. 15. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Töriből az emelt szintet lényegesen nehezebbnek látom a régi érettségihez képest.
dec. 15. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

"Töriből az emelt szintet lényegesen nehezebbnek látom a régi érettségihez képest."


Régen 2005 előtt töriből nem volt írásbeli a hagyományos érettségin. A központi érettségi és felvételi vizsgán (ez az akkori emelt szint megfelelője) volt csak írásbeli töriből. Nem nagyon volt akkor forráselemzés inkább az esszékre mentek rá. Nekem 1994-ben jóval nehezebbnek tűnt, mint a mostani töri emelt érettségi.

dec. 15. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!