Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A matekos tárgyaknál mennyire...

A matekos tárgyaknál mennyire vagy hajlamos a leblokkolásra vagy mennyire tudsz mindent stressz érzete nélkül visszaadni abból, amit tudsz?

Figyelt kérdés

Ahogy figyelem az elmúlt évek trendjeit, egyre nehezebben tudják visszaadni a fiatalok a tudásukat. Most nemrég volt a központi felvételi vizsga a középiskolai jelentkezésekhez, és sokadszorra látom, hogy a matek problémát okoz. De vajon ennek mi az oka? Elvégre matek van általános iskola eleje óta. Ennek kapcsán tapasztaltam úgy, hogy a matek olyan félelmet kelt a tinikben, hogy sokan totál bepánikolnak, s egyre több a leblokkolásra hajlamos tanuló.


Nem rég írtam ki egy ehhez hasonló kérdést, azonban szeretném a fiatalabbak véleményét is kérni, ők mennyire hajlamosak a matek dolgozatoknél (és egyebeknél) arra, hogy lefagyjanak.


Ennek tükrében tarts bárhol is, szívesen venném a válaszaidat az alábbi kérdésekre:


- Ki tudod adni magadból a maximumot, amikor írod a dolgozatot (vizsgát) vagy felelsz?


- Esetleg a stressz bénítólag hat rád és leblokkolsz?


- Ha ez utóbbi, akkor mennyire befolyásolta az legutóbbi vizsgáidat, dolgozataidat?


- Esetleg volt már, hogy emiatt buktál meg, írtál egyest vagy szúrtad el a felvételidet?


- Ha hajlamos vagy a leblokkolásra, mi okozhatja?


- Milyennek tartod a matek tudásod és ehhez képest hogy sikerülnek/sikerültek a dolgozataid, tesztjeid, vizsgáid?


- Hogy készülsz fel lelkiekben egy reálos, matekos dolgozatra, tesztre?


- Hogy állsz most a matekhoz, mennyire tartasz tőle?


- Mennyire tartasz attól, hogy az elkövetkezendő tesztek, vizsgák alkalmával elő fog jönni ez a leblokkolás?


- Hogyan tovább? Ha érint a stressz negatív hatása, hogy tervezel ezen úrrá lenni?


- Mit tapasztalsz a közvetlen környezetedben: a többiek ki tudják adni magukból a maximumot vagy ők is hajlamosak a leblokkolásra?


- A környezetedben milyen arányban lehetnek azok, akik tudnak teljesíteni, illetve azok, akik nem?



A kérdéshez "szavazást" is indítottam. Kíváncsi vagyok arra, hogy azok közül ki melyik kategóriába tartozik, így örülnék, ha te is kiválasztanád a megfelelő opciót.


Ha esetleg az opciók kiválasztásán kívül kifejtenéd, mi a helyzet veled a matekos dolgozatok, tesztek, vizsgák kapcsán, mennyire pánikolsz be, menynire tudod a tudások maximálisan visszaadni vagy esetleg mennyire jellemző, hogy leblokkolsz, nyugodtan írd le kommentben, vagy ha bármi oknál fogva (pl: mert nem rég írtál központit stb.) nem írnád ki nyíltan (akár azért, mert fiatal vagy, akár mert bármi más okod van rá), nyugodtan írd meg a kifejtésedet privát üzenetben. Természetesen a kérdésem kifejtése során feltett kérdések rád vonatkozó válaszait is szívesen olvasom.



Minden választ szívesen fogadok, mert kíváncsi vagyok, összességében milyen arányban vannak azok, akik "lazán kezelik a matekot" és azok, akik stresszelnek, bepánikolnak közben.



márc. 15. 15:37
A kérdező szavazást indított:
Központizom (-ztam)/a középiskolai éveim kezdtem és nincs bennem semmi stressz a matek dogák alatt, mindent vissza tudok adni, amit tudok
Központizom (-ztam)/a középiskolai éveim kezdtem és a matek alatt elég izgulós vagyok, s kisebb pánikok/leblokkolások előfordulnak matek dogák során
Központizom /a középiskolai éveim kezdtem és rendszerint nagyon szorongok a matek miatt, sokszor leblokkolok, nem tudok semmit visszaadni, amit tudok
Középsulis vagyok/most érettségiz(t)em és nincs bennem semmi stressz a matek dogák alatt, mindent vissza tudok adni, amit tudok
Középsulis vagyok/most érettségiz(t)em és a matek alatt elég izgulós vagyok, s kisebb pánikok/leblokkolások előfordulnak matek dogák során
Középsulis vagyok/most érettségiz(t)em és rendszerint nagyon szorongok a matek miatt, sokszor leblokkolok, nem tudok semmit visszaadni, amit tudok
Érettségiztem és a felsőoktatásban tanulok és nincs bennem semmi stressz a matek dogák alatt, mindent vissza tudok adni, amit tudok
Érettségiztem és a felsőoktatásban tanulok és a matek alatt elég izgulós vagyok, s kisebb pánikok/leblokkolások előfordulnak matek dogák során
Érettségiztem és a felsőoktatásban tanulok és rendszerint nagyon szorongok a matek miatt, sokszor leblokkolok, nem tudok semmit visszaadni, amit tudok
12 szavazat
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Már egyetemista vagyok. A stressz inkább a szóbeli vizsgákat jellemzi, ott elsősorban a covid óta előfordult, hogy leblokkoltam, de a matek így sosem jelentett gondot.

Szerintem a matekkal nem az aznapi stressz miatt van gond, hanem azért, mert hiába kell foglalkoznia vele X éve, ha már valahol az első pár évben elvesztette a fonalat. Így napi szintű mumussá és stresszforrássá válik a matek.

márc. 15. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Igen, a másik része a kérdésnek a szóbeli vizsgák, feleletek okozta leblokkolásra vonatkozott volna, azonban ha ezt a kettőt egyszerre kérdezem meg, félő, túl általánossá válik a kérdés.


Miképp kezeled ezt a szóbeli okozta stresszt? Mennyire okoz egyáltalán gondot?

márc. 15. 17:22
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
1-es vagyok: amíg el nem kezdem a feleletet, addig nehezen kezelem. Utána már bele szoktam jönni, de többször volt, hogy az utolsó résznél blokkoltam le, és ott aztán teljes rövidzárlat volt. Szerencsére, azért UV ritkán lett belőle.
márc. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Akkor ez a kisebbik rossz... Ettől még van bőven lejjebb, amit el tudsz kerülni és innen van még mit fejlődni... Akkor dolgozz ezen, hogy később se legyen belőle UV vagy más ártalom.
márc. 15. 17:39
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is eleve, ami gond, hogy itt baromira egymásra épül az egész.

A tanár felkészül órára, aztán bejön és úgy beszél az alapokról, mintha mindenki más is átnézte volna. Másrészt szerintem a matek tanárok nagyrésze sincs toppon. Én velük voltam matekon egyetemen, hát kb a 70%-nál jobb voltam, holott azért én se voltam profi.

márc. 15. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%
Figyeltem órán az elég volt. Szóbelire tanultam, mert az emeltnél kellett.
márc. 15. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

Általánosban egész jó matek tanárom volt, középiskolában egy dupla nulla, azt hittem emiatt, hogy hülye vagyok a matekhoz... pedig mérnöknek készültem. Amiatt szorongtam, hogy ez elég lesz-e egyetemre, szenvedni fogok-e vagy esetleg kibukok, mert nem vagyok elég alkalmas a matek miatt.

Egyetemen brutál jó oktatóm volt gyakorlaton, már a mestert csinálom, úgyhogy nem vagyok alkalmatlan ezek szerint.

Nekem a rossz tanárok vették el az önbizalmamat, egyébként más tárgyból is.

Nem csodálom, hogy a mai diákok befeszülnek és emiatt nem megy, még rosszabb helyzetben is vannak úgy, hogy rendszer szintem építi le a fityesz az oktatást, nem valami meglepő az eredmény.

márc. 15. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Bár éppen most diplomáztam adattudomány (azaz kb. programozó statisztikus) szakon, de még megvan a diákigazolványom, szóval talán érdekesek a válaszaim.


- Ki tudod adni magadból a maximumot, amikor írod a dolgozatot (vizsgát) vagy felelsz?


Igen, de viszonylag lassan dolgozom, így rendszerint kifutok az időből.


- Esetleg a stressz bénítólag hat rád és leblokkolsz?


Nem szoktam leblokkolni, fegyelmezett vagyok.


- Ha ez utóbbi, akkor mennyire befolyásolta az legutóbbi vizsgáidat, dolgozataidat?


Mivel kifutok az időből rendszeresen, ezért ha nem vagyok 120%-ra felkészült, akkor az időnyomásos teszteken nem mindig teljesítek tökéletesen, kaptam emiatt pár rossz jegyet az egyetemen.


- Esetleg volt már, hogy emiatt buktál meg, írtál egyest vagy szúrtad el a felvételidet?


Meg nem buktam, de volt két tárgy amikből épphogy átcsúsztam. Az egyik azért, mert rossz volt az oktatás (többváltozós adatelemzés); a másikból viszont nagyon jó volt az oktatás és fel is voltam készülve, de nagyon nehéz volt a vizsga (monte carlo).


- Ha hajlamos vagy a leblokkolásra, mi okozhatja?


Nem vagyok hajlamos.


- Milyennek tartod a matek tudásod és ehhez képest hogy sikerülnek/sikerültek a dolgozataid, tesztjeid, vizsgáid?


Statisztikából jó vagyok (frissdiplomás :D), matekból pedig valaha nagyon jó voltam, de most olyan közepesre értékelném magam, vannak hiányosságaim sajnos (nem matek volt az alapszakom sajnos).


- Hogy készülsz fel lelkiekben egy reálos, matekos dolgozatra, tesztre?


Lelkiek helyett tanulok, gyakorlok mint állat.


- Hogy állsz most a matekhoz, mennyire tartasz tőle?


Imádom és bár már lediplomáztam, most is folyamatosan tanulok és fogok is matekozni egész életemben.


- Mennyire tartasz attól, hogy az elkövetkezendő tesztek, vizsgák alkalmával elő fog jönni ez a leblokkolás?


Semennyire, nem tervezek többet iskolába járni.


- Hogyan tovább? Ha érint a stressz negatív hatása, hogy tervezel ezen úrrá lenni?


Mint mindenkit, így engem is érint a stressz. A tanulás, alapos felkészülés a legjobb ellenszer.


- Mit tapasztalsz a közvetlen környezetedben: a többiek ki tudják adni magukból a maximumot vagy ők is hajlamosak a leblokkolásra?


Van aki így, van aki úgy. De aki eljut egy erős egyetem statisztika / adattudomány mesterszakáig, az nem az a leblokkolós típus.


- A környezetedben milyen arányban lehetnek azok, akik tudnak teljesíteni, illetve azok, akik nem?


A környezetem 100%-a tud teljesíteni, különben nem oda járna és nem ott dolgozna, ahol én.

márc. 15. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, nagyon hasznosak voltak!


Várom a további válaszokat és szívesen olvasom a fiatalabbak véleményét is, a középiskolások és központizók véleménye is érdekel!

márc. 16. 07:40
 10/23 A kérdező kommentje:

Látom, a kérdéshez kapcsolt szavazásnál már vannak eltérő korosztályból válaszadók. Továbbra is várom, hogy válasszatok a lehetőségek között, legyetek bármilyen korosztályúak, és ha úgy érzitek, nyugodtan fejtsétek ki a blokkoláshoz kapcsolódó véleményetek, hozzáállásotok, akár kommentben, akár privát üzenetben.

Szívesen fogadom akkor is, ha még most központizol, felvételizel középsuliba, akkor is, ha már középsulis vagy, de abban az esetben is, ha egyetemen tanulsz (vagy már ott sem).

márc. 18. 13:25
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!