Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Igaz az, hogy a pécsi orvosi...

Igaz az, hogy a pécsi orvosi diplomával max közkórházba leszek jó "robotnak", de ha komolyabb terveim vannak, a SOTE-ra kell mennem?

Figyelt kérdés
Idén felvételizek és elég sok kérdést olvastam az orvosis felvételivel kapcsolatban itt, beszélgettem ismerősökkel, tanárokkal, és ez a gyanúm.... Pedig Pécshez közel lakom, de akkor inkább utazok.

2017. febr. 8. 19:39
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Utolsó, gyakori kérdéseken kívül te hol szembesültél "leírással"?
2017. febr. 11. 09:27
 12/27 anonim ***** válasza:
4%

Válaszd azt amelyik szimpatikusabb!


Ha elég komolyan veszed akkor pécsivel is elég sok mindent el tudsz érni.


SOTE -főleg első két éve - nehezebb mint a vidéki egyetemeké és utóbbi években pedig szigorítottak és most még az előző évekhez képest is nehezebb főleg ez az időszak.

TDK és kutatási témákban pedig több lehetőség van a Semmelweis egyetemen és Budapesten mint vidéken.


Ranglistákban is előrébb szerepel mindenhol a SOTE.

2017. febr. 16. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
90%
Nem elég szánalmas, amit írsz, még 29%-kal van is hozzá pofád. :D Egyáltalán nem nehezebb a SOTE első két éve, mint pl Szegeden, sőt, Szegeden sokkal inkább rámennek a tetemek vizsgálatára, a SOTE-n nincs belőlük elég, szóval az anatómia biztosan Szegeden a nehezebb, de ez csak egy. Ostoba...
2017. febr. 16. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
0%

Kedves utolsó te tudod rosszul!


Első két év idáig is nehezebb volt a SOTE-n! Éppen ezért szoktak első vagy 2. évben a kibukottak átmenni inkább vidékre, mert ott könnyebb.


Most meg élettan és anatómia nehezítések miatt még az eddigieknél is nehezebb lett ez az első két év.


Attól meg ha több tetem lenne Szegeden - ami egyébként nem igaz - nem tudom miért lenne nehezebb" ott az anatómia, elég nevetséges logikai futtatás. SOTE-n anat is egyértelműen nehezebb.

2017. febr. 17. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
97%
Kedves 28%! SOTE-s vendégelőadók hadától hallottuk, hogy Szegeden "sajnos" több az egy főre jutó tetemek száma, és - bár aláírom, hogy a te "logikádnak" biztosan nevetséges, - több tetem > több lehetőség > több variáns, nehezebb anatómia. A SOTE-n a gyakorlati képzés erősebb, ezt nem vitatom, Szegeden viszont az elméleti. Istentísd csak a SOTE-dat, attól még sosem lesz se jobb, se nehezebb egyetem. :) Aki másodévben kibukik, az meg azért van, mert nem való az orvosira. Nem könnyű, de a harmadévhez képest sehol sincs.
2017. febr. 17. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
0%

Egyik ismerősöm 3 évig volt másodéves SOTE-n, végül úgy döntött átmegy a szegedi egyetemre és ott problémák nélkül sikerült letudnia a másodéves szigorlatokat.


Illetve több olyan emberről is hallottam akik még első évben buktak ki és átmentek vagy Pécsre, vagy Szegedre, ők is sikeresen vették ezeken a helyeken az akadályokat.


Nekem mindez nem azt súgatja, hogy ezek az egyetemek nehezebbek lennének, mint a SOTE, inkább az ellenkezőjét.

Kb. úgy van ez mikor jogászok átvándorolnak ELTE-ről a PPKE-re, de persze nem azért mert a PPKE gyengébb, csak véletlenül pont megbuktak és véletlenül pont szimpatikusnak találták a szomszéd egyetemet :) - véletlenül sem azért mert könnyebb ott venni az akadályokat.

2017. febr. 17. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
97%
Nos, ezek alapján (meg az előzőek alapján is) kétlem, hogy te orvosira járnál, de hadd avassalak be a dolgok rejtelmébe. Biztosan más egyetemen is van ilyen, de az orvosin különösen erős a szórás, mert ennek vérkomoly tétje van. Éppen ezért (pl ismerek olyat, sosem végezte el Szegeden) vannak olyan profok, oktatók, akik semmiképp nem engednek át, mert látják rajtad, hogy nincs affinitásod hozzá, csak összekukáztad valahonnan a tételeket, felét bemagoltad "fszombele, jó a kettes is" alapon. Soha nem engednek át, bármit csinálhatsz. Biztos a SOTE-n is van 1-2 ilyen arc. De nem fogok leállni egy olyannal vitatkozni, aki hallotta a szomszéd mosógépszerelőjétől, hogy juj, de nehéz a SOTE. :D Szánalmas. A 28% meg pont annyit mutat, mint amennyi vagy. :D
2017. febr. 17. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem ezt olvasd el:

[link]

[link]


Attól, hogy többen vagytok és leminuszoljátok a válaszaimat még igazam lehet, teljesen mindegy hány % -os vagyok, mert ez csak azt jelzi, hogy több vidékisnek van ideje feljárni gyakorikérdésekre és nincs jobb dolguk, mint egymás vállát veregetni és mániákus módon bizonygatni, hogy bezony az ő egyetemük mennyivel nehezebb (bár nem tudom mire ez a kisebbrendűségi érzés).


Én ezt a konkluziót saját tapasztalataimra alapozva tudtam meghozni, több ismerősöm és sok egyéb szituációban akinek nem jött össze 1-1 vizsga a Semmelweis Egyetemen az szépen szedte a sátorfáját egy idő után és lement vidéki képzésre ahol viszont már sikeresen vették az akadályokat.

Nyilván itt benne van az is, hogy egyes részeket már megtanult a SOTE-n és másik egyetemen csak ismételni kellett, de az is, hogy lehet nem olyan nehéz a számonkérés.


Pl. Pécsen és Debrecenben is külön van bontva a szövettan, fejlődéstan, makro anat és sejttan (tudom, hogy nem teljesen azonosan, de más-más leosztásban külön van), így lehet részjegyeket szerezni, így könnyebb levizsgázni. Illetve szigorlatnál se kérnek annyit számon összességében (kevesebb tételt húznak vagy metszetet).


Ellenben SOTE-n egyben van az egész, nincs semmi részjegy, ha bármi nincs meg akkor lehet nekifutni az egésznek elöröl ráadásul a szigorlaton is több buktató van, több tételt kell húzni, van bonctermi séta, fejlődéstan tétel, 2 szövettan tétel metszetfelismeréssel, sejttantétel, 3 makroszkópos anatómia tétel.


Tudom, hogy vidéken is ugyanezeket tanítják, de ilyen vagy olyan módon van könnyebbség.


Ha valaki odateszi magát valószínűleg ugyanazt a tudást meg tudja szerezni, sőt simán lehet, hogy jobban megtanulja az anatómiát mint ha Semmelweisre járna, de a számonkérés akkor is nehezebb SOTE-n. (!! igaz, vidékieknek könnyebb, és elnézőbbek velük a vizsgáztatók, de magyarokkal szemben nincs kegyelem).


Tehát egyetlen ami beárnyékolhatja a képet, azaz, hogy különösen 2. év után külföldiekkel elnézőbbek a vizsgáztatók - de ez nem hiszem, hogy vidéken máshogy lenne és a magyar hallgatók kompetenciájából semmit nem von le.


Utóbbi években pedig tovább szigorították az anatómiát és élettan számonkéréseket is intézetegyesítés óta.

2017. febr. 17. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
97%

#12, 14, 16, 18:

„Attól, hogy többen vagytok és leminuszoljátok a válaszaimat még igazam lehet....”

Attól még valóban lehetne, de nincs. Ahhoz lehetőleg tényekkel alátámasztott érvek kellenének, amelyek összefüggenek azzal amit bizonygatni próbálsz. Ha valótlanságokat írsz, meg fillentesz, akkor meg ne csodálkozz, hogy a válaszaid 0-2%-ban tűnnek hasznosnak... Egyébként érdekes, hogy a válaszaim hasznossága mindig akkor módosul 100%-ról lefelé, amikor megjelensz. Persze gondolom neked szabad mindenkit „leminuszolni”...


„teljesen mindegy hány % -os vagyok...”

A „tömeg bölcsességének” nevezett jelenslég azért működik. A %-ok meg hosszú távon nagyjából jól korrelálnak egy válaszoló válaszainak hasznosságával.


„...mert ez csak azt jelzi, hogy több vidékisnek van ideje feljárni gyakorikérdésekre...”

A kérdésnél szereplő 18 hozzászólásból 4 a tiéd. Az elmúlt 24 órában csak ehhez a kérdéshez négyszer szóltál hozzá. Tehát ha valakinek sok ideje van ide feljárni, az te vagy. Nem lenne ezzel baj, ha legalább értelmes dolgokat írnál, de sajnos nem...


„...és mániákus módon bizonygatni, hogy bezony az ő egyetemük mennyivel nehezebb”

Keress rá az első 10 hozzászólásban arra a szóra, hogy „nehezebb”. Nincs találat. Az első állítás, aamelyik szerint valamelyik egyetem nehzebb, a tiéd (12. hozzászólás). És utána még pontosan kilencszer elismételted, hogy szerinted a SOTE nehezebb. Tehát itt egyetlen ember bizonygatja mánikákus módon, hogy az ő egyeteme nehezebb, te (de azért azt fillented, hogy fordítva van, és már nem először történik ez). Ha még lenne valaki, aki komolyan venne téged (bár kétlem), az ilyen kijelentéseid után már biztosan nem fog. Bár azt sem tudom, mire ez a kisebbrendűségi érzés. Ellenben vidékiek közül nem bizonygatta senki, a 76%-os kolléga is csak szembesített téged a tényekkel.


„Én ezt a konkluziót saját tapasztalataimra alapozva tudtam meghozni...”

Nem saját tapasztalatokra, hanem mások szubjektív beszámolóira (ráadásul olyanokéra, akiket valószínűleg te találtál csak ki). Nagyon nem mindegy. Ha saját tapasztalotokra alapoznál, akkor járnod kellett volna több orvosira is. Bár kiadtad már itt magad fél éven belül POTE, DOTE és legalább negyedéves SOTE-hallgatónak is, miközben szintén saját bevallásod szerint csak 17-18 éves vagy... SZOTE még nem volt, de lehet, hogy csak az én figyelmem kerülte el.

De akkor hadd osszam meg én is azokat az információkat, amiket eddig hallottam. Mivel már sok éve tanítok az orvosin, mindegyik egyetmen sokszor jártam már (és mindegyiknek el tudnám mondani számos előnyét és hátrányát a többihez képest), és minden egyetemről minden másikra átment hallgatókkal találkoztam.

Akik átmentek vidékről a SOTE-ra, többnyire azt mondták, hogy a SOTE könnyebb, mert ott kevesebbet követelnek, bár nem is tanítanak annyit (tehát aki eleve oda járt, annek nem biztos, hogy könnyebb, csak annak, aki vidékről megy át).

Akik SOTE-ról mentek át vidékre, ők pedig arról számoltak be, hogy bár többet követelnek vidéken, de jobban meg is tanítják, így aki átmegy a SOTE-ról vidékre, vidéken könnyebb dolga van (de nem azért, mert vidéken kevesebbet követelnének, sőt...). Tehát aki nem tud elegendő információt befogadni, annak vidéken sem fog menni. Ha nem tudod az alapokat, akkor meg fogsz bukni SOTE-n is, vidéken is. SOTE-n a tapasztalatok szerint a jó jegyekért kevesebb tudást várnak el, mint vidéken. Az is tény, hogy lehet (illetve néhány éve még lehetett, talán ma már nem) úgy kitűnővel végezni, hogy az ember még egy vércukorémérőt sem látott életében.

[link]

[link]


Amiket leírok, azok természetesen csak szubjektív tapasztalatok (ráadásul nem is az enyémek), de mindegyik irányba 10-nél több ember véleményén alapulnak, és az ellenkezőjét nem nagyon mondta senki, így lehet benne valami. De még így sem merném kijelenteni, hogy a SOTE-n egyértelműen kevesebb a követelmény, vagy a vidékieken egyértelműen jobban oktatnak. Mivel egyszerűen nem lehet objektív módon ellenőrizni. De a legtöbb ismerősömnek, akik egyetemet váltottak, ez volt a benyomása. Mindazonáltal a dolog nem mérhető, tehát nem lesz több szubjektív véleménynél. De van egy mondás, hogy nem zörög a haraszt...

Egyébként mind a SOTE-ról vidékre, mind a vidékről SOTE-ra váltó emberek jó benyomásai akár azzal is magyarázhatók, hogy nekik pont nem idomult a személyiségükhoz valamely egyetem stílusa, vagy más problémáik voltak (nyilván nem véletlenül váltottak), és amikor máshol tiszta lappal kezdhették, részben a korábbi tapasztalataiknak is köszönhetően (vagy annak, hogy végre megoldódott a probléma, amely a váltás fő oka volt) szárnyakat kaptak.


„több ismerősöm és sok egyéb szituációban akinek nem jött össze 1-1 vizsga a Semmelweis Egyetemen az szépen szedte a sátorfáját egy idő után és lement vidéki képzésre ahol viszont már sikeresen vették az akadályokat.”

Ha olyan lennék mint te, akkor azt mondanám, hogy persze, mivel vidéken meg tudták nekik tanítani azokat az ismereteket, amit a SOTE oktatóinak több év alatt sem sikerült. Viszont én nem vagyok olyan, így csak azt mondom, hogy a lehetséges magyarázatot ld. az előző bekezésben.


Egyébként nem attól lesz egy képzés nehezebb vagy könnyebb, hogy abszolút mennyiségben mennyit követelnek, vagy mennyire gonoszak a vizsgázatók. Hanem attól lesz nehezbb (de jobb semmiképp!), ha a megtanított anyaghoz képest irreálisan sokat követlenek. Meg ha jók az oktatók, akkor egy képzést könnyebb elvégezni, még akkor is, ha egyébként a követlemények magasabbak. Ha rosszul oktatnak valamit, akkor pedig még akkor is nehezebb az akadályokat venni, ha egyébként nem kellene sokat tudni.


A képzés színvonalát a számonkért anyag mennyisége sem jellemzi, mivel hiába kérnek valahol számon sok felesleges dolgot (és hiába nehezebb ettől a képzés), ha a lényeg elsikkad. Ugyanígy, ha valahol csak a lényeget tanítják, az a képzés könnyebb lehet, ugyanakkor lehet, hogy mégis sokkal jobb és képzettebb szakemberek hagyják el az intézményt.


A felmérések alapján mindegyik magyar orvosi kar világszínvonalú, függetlenül attól, hogy melyiken kérnek számon többet, vagy melyiket könnyebb 5-öst kapni a vizsgákon.


„Pl. Pécsen és Debrecenben is külön van bontva a szövettan, fejlődéstan, makro anat és sejttan (tudom, hogy nem teljesen azonosan, de más-más leosztásban külön van), így lehet részjegyeket szerezni, így könnyebb levizsgázni.”

És talán könnyebb nagyobb tudást is szerezni, mivel az egyes részekben jobban el lehet mélyedni, ha nem kell egyszerre 3-4 dologgal foglalkozni. Mindazonáltal a szigorlat most is egyben van vidéken is.


„Ellenben SOTE-n egyben van az egész, nincs semmi részjegy, ha bármi nincs meg akkor lehet nekifutni az egésznek elöröl ráadásul a szigorlaton is több buktató van, több tételt kell húzni, van bonctermi séta, fejlődéstan tétel, 2 szövettan tétel metszetfelismeréssel, sejttantétel, 3 makroszkópos anatómia tétel.”

Amikor én jártam egyetemre (vidéken), akkor még ott is egyben volt minden mindegyik félévben. És csak 3 félév volt rá, nem 4. És még internet sem nagyon volt, ahol az ember utána tudott volna nézni, ha valamit nem tudott leírni órán, és a könyvben sem volt benne. A szigorlat 11 részjegyből állt. Volt 1 vitt jegy, tetemséta, 2 metszet, 1 fejlődéstan, 1 csont/ízülettani kérdés, 1 régió, 1 zsigertani készítmény, 1 neuroanatómiai kérdés, 1 egyéb elméleti kérdés, és nem jut eszembe, mi volt a 11. Vagy csak 10 volt? Régen volt...


„Tudom, hogy vidéken is ugyanezeket tanítják, de ilyen vagy olyan módon van könnyebbség.”

Akár könnyebbség, akár nem, ez nem megy a színvonal rovására, sőt, talán még jobban el is mélyednek (hiszen könnyebben buktat a vizsgáztató, ha tudja, hogy nem kell az egéz vizsgát megismételni). A 11 részjegyes vizsgánál azért előfordult, hogy átmentek emberek úgy, hogy 1 téma nagyon nem ment (mások meg lehet, hogy szintén nem mentek volna, de ez nem derült ki, mivel az anyag mennyisége miatt csak a töredékét lehet vizsgán számonkérni, így rengeteg terület szóba sem kerül). Pesten is számos tárgy van, ahol ilyen vagy olyan módon van könnyebbség (pl. ha az anatómiát fél évvel több van megtanulni, az elég nagy könnyebbség).


Ha az anatómia, élettan, és biokémia egyben lenne, az még nehezbb lenne (volt idő, amikor egyébként így volt, bár már nem sokan emlékeznek rá), de egyrészt nem lenne semmi értelme, másrészt még könnyebb lenne úgy átmenni, hogy az embernek egyes részek teljesen homályosak (mivel minél több anyagot kér számon egy vizsga, annál kisebb az esély, hogy ha valaki pár témát nem tud, akkor belehúzzon + ha a többi megy, akkor lehet, hogy így is átengedik). És minél komplexebb egy vizsga, annál valószínűbb, hogy a hallgató nem tud minden részére alaposen felkészülni. Ergo a bontott vizsga ad naygobb tudást.


„Tehát egyetlen ami beárnyékolhatja a képet, azaz, hogy különösen 2. év után külföldiekkel elnézőbbek a vizsgáztatók - de ez nem hiszem, hogy vidéken máshogy lenne”

Felénk pl. nem elnézőbbek. Direkt nem írom le, melyik egyetem, nehogy beleköss, hogy reklámozni akarom, vagy bizonygatni, hogy az a legjobb.


„Utóbbi években pedig tovább szigorították az anatómiát és élettan számonkéréseket is intézetegyesítés óta.”

Látom, olvastad tegnap a 95%-os hozzászólót, és most úgy írod le az onnan szerzett információt, mintha saját tapasztalat lenne:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..

De az sem mindegy, honnan indultak. Meg a számonkérés szigorítása nem minden, mivel az anyagot meg is kell tanítani. De egyébként mindenhol folyamatosan szigorítanak, nem csak a SOTE-n.


„Ranglistákban is előrébb szerepel mindenhol a SOTE.”

Nem mindenhol, több listára (ezek közül a legismertebb az EECA) fel sem került. Meg van olyan is (pl. QS), ahol bár előrébb szerepel, a diploma elismertsége terén mégis sereghajtó (medicine kategóriában). Ha mégis nehezebb lenne, mint a többi, akkor annál rosszabb lenne a helyzet, met ez csak azt bizonyítaná, hogy felesleges dolgokat kérnek számon a fontosak helyett, vagy hogy nem tanítják meg elég jól az anyagot, és ezért nehezebbek a vizsgák. De nem hiszem, hogy így van, mivel szerintem a SOTE sem tér el színvonalában lényegesen a másik 3-tól.

2017. febr. 18. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
8%

Mint már korábban írtam a személyem teljesen mindegy, egyébként egyszer se mondtam, hogy jelenleg SOTE-ra járnék, de ismerem az egyetemet és tudom milyen különbségek vannak számonkérés illetőleg a vidéki és A Semmelweis egyetem között.


Állandóan megpróbálod hitelteleníteni az állításaimat a kérdezők félrevezetésével személyem aláásásával ahelyett, hogy a az állításaimra reagálnál, bár gondolom az ilyesmi is akkor történik, ha már kifogyott az ember az érvekből. :)


Nem Én találom ki a számonkérés módját az egyetemeken, a nehézséget, ahogy a ranglistákat se.

Az hogy a SOTE első helyen van tőlem független és nekem mindegy is, tehetek vagy állíthatok bármit nem fog változtatni rajta sajnos vagy nem sajnos.

2017. febr. 18. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!