Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az angolban melyik a helyes...

Az angolban melyik a helyes kiejtési verzió? Alább írom.

Figyelt kérdés

A szabály azt mondja, hogy a the határozott névelő kiejtése mássalhangzóval kezdődő szó előtt: dö (magyarosan írva).


Ugye a kiejtést kell nézni, nem a betű kezdetét. Ezt is értem. De van két szó: university, year. Ezekben a szavakban j-t ejtek, ami mássalhangzó.


Névelővel: the university, the year.


Miért nem dö-nek ejtik sokan, hanem di-nek? Tehát magyarosan di university, di year.


A google fordító is így adja vissza, és oktatóktól is hallottam így. Mert a szabály szerint dö-nek kellene lennie.


(Tudom, hogy eredetileg nem d-hang van a the-szóban, csak így írtam, mert egyszerűbb volt.)



#kiejtés, névelő
2022. máj. 18. 12:09
 1/9 Pelenkásfiú ***** válasza:
65%

A "the" névelőnek is van egy strong és egy weak alakja.

Ugyanúgy írják, de máshogy mondják ki.


Itt pl. strong:

Harry's Bar is the place to go.

Ezért "di" /ðiː/

A legtöbb esetben pedig "dö" /ðə/

2022. máj. 18. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Az én példámra ez hogy illik, amit a kérdésben feltettem?
2022. máj. 18. 12:33
 3/9 Pelenkásfiú ***** válasza:
74%

Kontextus nélkül nem tudom.

De amúgy egy dolog a nyelvtani szabály és egy másik, hogy a beszélők hogyan használják.

2022. máj. 18. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Gyors tempójú beszédnél az angol hangsúlytalan magánhangzók, főleg ha a szó végén vannak, redukálódnak, szinte el tudnak tűnni, mint a "the" magánhangzója is. Az utána lévő szavakban amiket írtál meg j van, ami eleve félmaganhangzó/félmássalhangzó, nagyon közel van az i-hez, simán lehet annak hallani.
2022. máj. 18. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ahogy 1-es is utalt rá, a névelőknek van erős, hangsúlyosan kiejtett alakjuk is. Ez a 'the' határozott névelőnél /ðiː/, az 'a' határozatlannál /eɪ/, az 'an' határozatlannál pedig /æn/. A jól ismert hangúlytalan alakok: /ðə, ði/ ill. /ə, ən/.

A hangsúlyos (strong) alakokat alapvetően akkor használják, ha kiemelnek valamit, vagy szembeállítják a határozott névelőt a határozatlannal. Pl.

Ez nem csak egy gyűrű, ez A gyűrű. – It's not just a ring, it's /ðiː/ ring.


A te példádnál lehet, hogy a hasonulás is bejátszik: a /j/ és az /i/ képzési helye gyakorlatilag azonos, így a névelő /ə/ hangjának ejtésekor a nyelv már előkészülhet a /j/ ejtésére, és ezért elmozdulhat az /i/ irányába. Nincs jelentősége, valóban lehet hallani mindkét változatot, akár ugyanaz a beszélő is hol így, hol úgy ejti, ahogy épp a szájára jön.

2022. máj. 18. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem vagyok nyelvguru, de elkezdtem anno nézni a szavak kiejtését, aztán láttam, hogy oké, hogy önmagában nézed hogy kell kiejteni, de egy szó első vagy hátsó betűinek kiejtései az előtte vagy utána lévő szavak hatására módosulhat (mint ahogy egy szó belsejében is van ilyen), így aztán úgy döntöttem, hogy jobb az agyat tréningeztetni sokféle verzióra és nem erőlködök a megértésében:)
2022. máj. 18. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Értem. De nagyon érdekelt, hogy miért di university-nek és di-year-nek hallom. Mert szabályszerint dö-nek kellene lennie. A google fordítóba ha beírjátok azonnal hallik.
2022. máj. 18. 13:58
 8/9 anonim ***** válasza:
Ahogy #4-ben írtam, mert az i és a j hangokat egy fél gondolat választja el egymástól. A dö ö-je totál hangsúlytalan, szinte nincs is ott, aztán hogy a d-jírt dijírnek fogod fel, az nem meglepő.
2022. máj. 18. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igazad van. Próbálgattam hangosan mondani. Úgy halltszik, de ugyanúgy dö, csak a hangok összeolvadnak. Nagyon jól mondod. Itt nem a hangsúlyozás a lényeg most.
2022. máj. 18. 18:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!