Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Japán nyelv: vagylagos állító...

Japán nyelv: vagylagos állító mondatot hogyan képzünk?

Figyelt kérdés

Példák:


Az vagy egy kés, vagy pedig egy ceruza volt.

Ez vagy egy regény, vagy pedig egy szótár.


(Ellenben a vagylagos kérdőről már olvastam nyelvtankönyvben.)



2023. febr. 22. 20:25
 1/10 anonim ***** válasza:
54%

これはナイフですか、フォークですか?

Ez vagy ezy kés vagy egy villa?

Lényegében 2 desuka kell bele és ennyi, vagy pedig használsz egy soretomo-t beraksz a 2 közé

2023. febr. 22. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Kedves első, nem olvastad el a kérdésemet figyelmesen... Említettem, hogy a vagylagos kérdőmondattal tisztában vagyok.

Állító vagylagos érdekel, még két példát is írtam magyarul, hogy lefordíthatná, aki tudja a választ.

Előre is köszönöm.

2023. febr. 22. 21:57
 3/10 A kérdező kommentje:
(Hasból ugye nem tudom kitalálni, hogy a "soretomo" állítóban is használható-e, mert ha tudnám, nem írtam volna ki a kérdést.)
2023. febr. 22. 21:59
 4/10 anonim ***** válasza:

それはナイフか鉛筆(のどちらか)でした。

これは小説か辞書(のどちらか)です。

A zárójeles rész nélkül is használható, tehát lényegében a "vagy" szót egy "か" partikulával lehet jelölni.

2023. febr. 23. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszi, h segítesz, de őszintén szólva még mindig nem egészen értelek. A japánok nem használnak kérdőjelet, tehát az általad írtakról honnan tudják, hogy kérdés, vagy állítás, ha egyszer ott a "ka" partikula?


Szóval engem most nem az érdekelt, hogy "ez kés, vagy villa?" mint kérdés, hanem hogy kijelentem például ezt:


"Vagy a térképet viszem magammal, vagy a könyvet."

Miben más a japán vagylagos kérdéshez képest ez?

Ha kérdezem, akkor pl.: "A térképet vigyem magammal, vagy a könyvet?"


Na de ha állítom, hogy "márpedig úgy döntöttem, hogy vagy ezt akarom vinni magammal, vagy azt"; nos, nem tudom, miben más ennek a nyelvtana japánul.

2023. febr. 27. 20:57
 6/10 anonim ***** válasza:

Én csak a 4-es választ írtam, az elsőt valaki más követte el. :)

A kérdésre vonatkozó "ka" partikula a mondat végén van, a vagylagos pedig nem.

2023. febr. 28. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Igen, viszont amit nem értek, az az, hogy a 4-es válasz vajon kérdést takar, vagy állítást? Hiszen a japánok alapvetően (többnyire) kerülni szokták a kérdőjel használatát, és nem tudom, a "ka" partikulát te milyen értelemben alkalmaztad?

Értesz, kizárólag állító mondatok érdekelnek engem e kérdésnél. Csak még mindig nem értem, mire gondoltatok.

2023. márc. 4. 02:16
 8/10 anonim ***** válasza:
A ka partikula a mondat végén van, ha kérdés. Ha mondat közben van, akkor nem kérdés.
2023. márc. 4. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Oké, leesett, köszi. :) Tehát "XY ka, WZ ka desu" - ez a szerkezete, ugye?

Egyébként mi van akkor, ha köznapi ragozásban van? Mert akkor ugye nincs desu, és az állító vagylagos mondatban a végére kerül a "ka". Mert még nem hallottam olyat pl animehallgatás során, hogy "ka da"... Akkor hogyan különböztetik meg köznapi beszédben a kérdő vagylagostól? Mindig desu-t használnak állító vagylagos esetén még köznapi beszédben is?

2023. márc. 5. 17:48
 10/10 anonim ***** válasza:

A 4-es válaszból kiindulva a szerkezete: XY ka WZ (no dochira ka) desu


Az "XY ka WZ no dochira ka" (desu nélkül) lehet megtévesztő, de ekkor is szerepel egy ka a mondat közepén, ami utal a vagylagosságra. Jó, mondjuk, hogy azt nem hallotta a partner, mert elment egy busz. Akkor gondolhatja kérdésnek, de rengeteg ilyen félreérthető helyzet van a magyarban is, visszakérdezünk, hogy tessék? aztán a következő pillanatban már be is ugrik, hogy mit akartak mondani nekünk.


(De én nem vagyok annyira hozzáértő, nem voltam még Japánban, másik válaszoló vagyok.)

2023. márc. 5. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!