Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Jó angolosok! Jól értem a...

Jó angolosok! Jól értem a Present Simple-t?

Figyelt kérdés

Sziasztok.


Elérkeztem az első igeidőhöz, a Present Simple-hez, amit autodidakta módon tanultam.

Elmondom, hogy mit értettem meg belőle, illetve feltenném a kérdéseimet, és szeretném ha kijavítanátok a hibáimat.


Szóval ezt az igeidőt lényegében a hétköznapi cselekedetek leírására használjuk. Pl. I'm run, I have a cat. stb. Használjuk még természeti törvények leíeásához, illetve járművek estében a jővő időre is mutat.


Van két segédige a DO/DOES, amiket kérdésnél, illetve tagadásnál használ az angol nyelv. Mindenhol a DO-t használom, kivéve E/3 személyben, ahol DOES a helyes. Viszont E/3 kijelentésnél az ige S, ED, IED ragot kap, bizonyos nyelvtani szabályok folytán.


Vannak időhatározó szavak is benne:

- always

- usually

- often

- sometimes

- rarely

- never.


Ezek a szavak az alany és az ige közé ékelődnek be, bár néhány esetben a mondat elején is végén is használatosak bizonyos szavak.

Birtok kifejezése:

Have/have got.


Kérdéseim:


Honnan tudjam PONTOSAN, hogy mikor van present simple, és mikor van To be?


Például ezt kétféleképpen is tudom mondani:


- Tom isn't live in New York.

- Tom doesn't live in New York.


Melyik a helyes?


Továbbá: a have/have got nekem kicsit zavaros.

Az én szintemen nem lehetne, hogy csak az egyik alakot használom?


2023. máj. 22. 18:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A to be - vagyis a létige ragozása Present Simple-ben I am, you are, he/she/it is, we are, you are, they are. Akkor használd a létige megfelelő formáját, ha nincs ige a mondatban. Tehát nem I'm run, ahogy írtad, hanem I run.

Az nem helyes, hogy Tom isn't live in New York. Igét (live - élni) csak segédigével tudsz tagadni, vagyis Tom doesn't live in N.Y. a helyes.

2023. máj. 22. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ó, szóval a To Be része a present simple-nek, nem attól független.
2023. máj. 22. 18:17
 3/6 A kérdező kommentje:

Tehát ha igét csak segédigével tudok tagadni, akkor például ez:


Tom isn't work Saturday - hibás mondat.


Helyesen:


Tom doesn't work Saturday.


?

2023. máj. 22. 18:19
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Inkább úgy mondanám, hogy a to be a létige (lenni), amit Present Simple-ben is lehet használni. Ahogy haladsz majd előre a tanulmányaiddal, látni fogod, hogy a létige mindegyik igeidőben ott lesz, különböző formában. A Present Simple-ben épp így, ahogy írtam.


A másik problémádra (have/have got) a válasz: a birtoklást Present Simple-ben a have igével ki tudod fejezni, úgy mintha egy sima ige lenne.

példa:

I have a dog. - van egy kutyám

I don't have a dog. - nincs kutyám

Do you have a dog? - Van kutyád?


látod, úgy viselkedik, mint az összes többi ige. A have got valójában egy másik igeidő, ezt még korai lenne elmagyarázni, hogy ne keveredj meg, de azt meg így kellene használnod az előbbi példát folytatva:

I have got a dog.

I haven't got a dog.

Have you got a dog? - szóval ha ezt a formát használod, akkor a kijelentő, tagadó és kérdő mondatban is kell a have és a got is, a megfelelő formában. Ezt a kezdő szinten, ahol te vagy most, a legegyszerűbb bemagolni és elfogadni, hogy így van, aztán később majd megtanulod a hozzá tartozó többi tudnivalót is.

Kitartást és sok sikert a tanulmányaidhoz!

2023. máj. 22. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ez a helyes: Tom doesn't work on Saturday/Saturdays. - Tom nem dolgozik szombaton/szombatonként.
2023. máj. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a jó kívánságot és a válaszokat is!
2023. máj. 25. 06:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!