Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Japán hangsúlyozás? Több...

Japán hangsúlyozás? Több verziót hallottam, melyik az igazság?

Figyelt kérdés

Ezen verziókról hallottam, melyik az igaz? Hol a pontos igazság erről? A "C)" változatot gondolom valósnak, de ebben még bizonytalan vagyok.


A)

utolsó szótagon a hangsúly.


B)

nem minden utolsó szótagon, hanem a partikulákon a hangsúly.


C)

tájegységenként eltérő a hangsúlyozás; Japánban élő magyaroktól hallottam, hogy olykor megmosolyogják őket a szokatlan hangsúlyozásuk miatt, lévén a saját Japán tájegységen mást jelent egyik hangsúllyal, mint másikkal, míg más tájegységen épp fordítva.


Pl van Japán régió, ahol a virág haNA, az orr HAna és van régió, ahol épp fordítva van.


Miközben a japán nyelvben jelentésmegkülönböztető szerepe nincs a szótaghangsúlynak, a japán nyelvkönyvek szerint, hanem a szövkörnyből derül ki a jelentés.


Vagy mégis van jelentésmegkülönböztető szerepe (régiónként más és más módon), akár a kínai nyelvekben?



2023. szept. 6. 23:28
 1/3 Asimov2 válasza:
75%
Rengeteg ezzel kapcsolatos videó van fent a YouTube-on, érdemes ott keresgélned.
2023. szept. 7. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nincsenek ilyen szabályok, hogy mindig az utolsó szótagon vagy a partikulán van a hangsúly. Minden szóban megvan, hogy hova esik a hangsúly, néhány szabályosságtól eltekintve minden szónál „meg kell tanulni”, hogy melyik ez a szótag (ha van hangsúly a szóban, mert van sok, amiben nincs).


És igen, ez eltérhet régiónként, alapvetően a sztenderdről lehet adatokat találni, és pl. aki riporterként, tévéként vagy szinkronszínészként akar dolgozni, attól el is várják, hogy gond nélkül beszélje a sztenderd nyelvjárást a hangsúlyokat is beleértve.


Sztenderdben mindkét szó haNA, csak az orr után magasan jön a partikula (aka. nincs hangsúly), a virág után mélyen (a NA hangsúlyos). Nem tudom, hogy más régiókban ez máshogy van-e pont.


Általában az azonos alakú szavaknál van különbség a hangsúlyban, de olyan is van, ahol nincs (pl. KUmo, pók és felhő), de a kontextus általában elég, hogy e nélkül is tudjuk, hogy miről van szó.

2023. szept. 7. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) Jól sejtettem akkor. Fogalmam sincs, az "A)" és "B)" verziókat miért írta néhány japán nyelvkönyv, amikor a gyakorlatban arról beszélnek, hogy régiónként eltérő, és én is az utóbbit figyeltem meg.
2023. szept. 8. 23:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!