Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan kéne lefordítanom ezt,...

Hogyan kéne lefordítanom ezt, ha vkinek van egy kicsi szabadideje segítene nekem? Hétfőre kell leadnom, de egyszerűen hülyének érzem magam németből!

Figyelt kérdés

A Reichstagot 1894-ben nyitották meg Berlinben, és egészen az 1933-as tűzvészig a Német Birodalom parlamentjeként működött. 1999 óta újra a német törvényhozás otthona, miután a világhírű építész, Norman Foster tervei alapján újjáépítették. Küldetését homlokzatán a felirat hirdeti: „Dem Deutschen Volke”, azaz: „a német népnek”.

A mai német parlamentet Bundestag néven ismerjük, így határolva el elődjétől. A Reichstag mind a Német-római Birodalom, mind a nemzetiszocializmus alatt Németország törvényhozó szerve és épülete volt. A mai terminológiában a "Reichstag" jelenti magát az épületet, a "Bundestag" pedig Németország törvényhozó testületét.

A Reichstag építését megelőzően a törvényhozás több más épületben ülésezett, amelyek azonban szűkösnek bizonyultak. Pályázatot hirdettek egy új épület tervezésére, de a megvalósítás pénzügyi okokból egyelőre még váratott magára.

1882-ben újabb tervpályázatot hirdettek, amelynek győztesét, a frankfurti Paul Wallot építészt meg is bízták a Reichstag felépítésével. 1884. június 9-én I. Vilmos császár letette az alapkövet, de már nem élhette meg az építkezés 1894-es befejezését.

Az I. világháború befejeztével a császár, II. Vilmos lemondott trónjáról, és az 1918-as forradalmi hangulatban Philipp Scheidemann a Reichstag erkélyéről kiáltotta ki a Weimari Köztársaságot. A köztársaság idején az épület továbbra is a német törvényhozás otthonául szolgált.

A Harmadik Birodalom idején [szerkesztés]

Egy hónappal Adolf Hitler hatalomátvétele után, 1933. február 27-én a Reichstag máig sem teljesen tisztázott körülmények között leégett. (Ekkor született az „Ég, mint a Reichstag” német mondás.) A gyújtogatással a náci vezetés a kommunistákat vádolta. Erre hivatkozva vonták vissza a Weimari Alkotmányban lefektetett szabadságjogok nagy részét, és építették ki a totális diktatúrát Németországban.

A közhiedelemmel ellentétben a nemzetiszocializmus idején a Reichstag nem volt a törvényhozás színtere. A csupán pár alkalommal összeülő birodalmi gyűlés a szemközti Kroll Operaházban ülésezett, hiszen a Felhatalmazási törvény elfogadása után a tényleges hatalmat már az NSDAP gyakorolta. Magát az épületet a tűzvész után rendbe sem hozták, a háború alatt légvédelmi ütegeket helyeztek el benne. Ennek, és szimbolikus jelentőségének köszönhetően a Reichstag a szövetséges légicsapások kedvenc célpontjává vált.

A hidegháború sodrában [szerkesztés]

Németország kettéosztása után a Reichstag épülete ugyan Nyugat-Berlinbe került, de csupán pár méterre Kelet-Berlin határától, melyet 1961-ben le is zártak a Berlini Fallal. A háború után az épület romokban hevert, ráadásul még szükség sem volt rá, lévén az NSZK törvényhozása az ideiglenes fővárosba, Bonnba költözött. 1956-ban született döntés arról, hogy az épületet felújítják. 1961 és 1964 között Paul Baumgarten tervei alapján részben helyreállították az épületet, melyben kiállításokat és társadalmi eseményeket rendeztek.

Az újraegyesítés óta [szerkesztés]

Történelmi pillanat: az újraegyesítései ünnepséget 1990. október 3-án a Reichstag épületében tartották, tűzijáték kíséretében. Szimbolikus jelentőségű volt, hogy az egyesült Németország törvényhozása újból a Reichstagba költözzön, ami 1991-re meg is történt.

Újabb felújítás kezdődőtt Norman Foster vezetésével: szinte az utolsó tégláig kicserélték az épületet, a Bundestag 1999-ben vehette birtokba a megújult Reichstagot. Új, üvegből készült kupolája Berlin egyik első számú látványosságává vált, a benne elhelyezett kilátóból felejthetetlen látványt nyújt a német főváros, mi több, még a Bundestag ülésterme is belátható. 1995-ben Christo és Jeanne-Claude becsomagolták a német parlamentet egy művészeti projekt keretében.


Ezt kellene lefordítani németre, ha vkinek sikerülne, akkor nagyon megköszönném!!!


2010. dec. 30. 00:40
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

siralmas. a wikipédiából LOPTAD, és még a forrást sem tüntetted fel, te gerinctelen élőlény!


ne csodálkozz, ha megbuksz!

2010. dec. 30. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
már bocsánat, de nem montam, hogy én írtam és egyébként nem vagyok köteles feltünteni, hogy honnan másoltam, nem is evvel van a gond, hanem avval, hogy nem tudom hogyankéne nekiállnom egyáltalán egy ilyen hosszú szöveg lefordításának, ezért szerettem volna itt segítséget kérni és szerintem egyáltalán nem érdemlem meg, hogy te vagy akárki ilyen hang(ebben az esetben írásban)beszéljen velem, de azért köszi a válaszodat
2010. dec. 30. 01:23
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Das Reichstagsgebäude (kurz: Reichstag; offiziell: Plenarbereich Reichstagsgebäude) in Berlin ist seit 1999 Sitz des Deutschen Bundestages. Auch die Bundesversammlung tritt hier seit 1994 in der Regel alle fünf Jahre zur Wahl des deutschen Bundespräsidenten zusammen.


Der Bau wurde von dem Architekten Paul Wallot 1884 bis 1894 im Stil der Neorenaissance im Ortsteil Tiergarten (heute zum Bezirk Mitte gehörend) errichtet. Er beherbergte bis 1918 den Reichstag des Deutschen Kaiserreiches und anschließend das Parlament der Weimarer Republik. Durch den Reichstagsbrand von 1933 und durch Auswirkungen des Zweiten Weltkrieges schwer beschädigt, wurde das Gebäude in den 1960er Jahren in modernisierter Form wiederhergestellt und von 1991 bis 1999 noch einmal grundlegend umgestaltet.[1]


Tessék itt a német fordítás, szintén a Wikipediaból. Okos vagyok, mi?

2010. dec. 30. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

hát ja, van német wiki is

az a tanár, aki wikis szöveget ad fel fordítani, megérdemli, hogy cserébe wikis szöveget kapjon :D

2010. dec. 30. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

na itt van, vagdoss ki belőle:

[link]

2010. dec. 30. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Ezen az oldalon tényleg elvárják az emberek, hogy vki lefordítson nekik egy (kb) A/4-es oldalnyi szöveget?

Vidd el egy fordítóhoz. Ha nem tudod megcsinálni, legalább fizess érte.


Egyébként tényleg ott a német wiki...

2010. dec. 30. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat, igen a tanár atta fel, hogy a Reichstagról írjunk és fordítsuk le, azt mondta, hogy wikipediás is jó, azt nem vettem észre, hogy németül és meg van a szöveg, amugy szerintem mindenki félreértette a kérdésemet, egy szóval sem mondtam ,hogy fordítsátok le, azt kérdeztem csak, hogy hogyan kéne nekiállnom ennek a hosszú szöveg lefordítsásának, gondoltam valaki tudna valami tanácsot adni, de úgylátszik tévedtem, na mind1 azért köszi a válaszokat
2010. dec. 30. 12:36
 8/13 A kérdező kommentje:
ja és csak utóiratban írtam, hogyha valakinek sikerülne lefordítani, akkor megköszönném, gondoltam, hogy úgysem lesz senki, aki ilyen sok időt szánna egy idegenre, nem is várhatom el, csak hát mért ne kérdeztem volna meg :D
2010. dec. 30. 12:38
 9/13 A kérdező kommentje:

a normális válaszokat köszönöm és nem nem viszem el fordítóhoz, ha 2 napomba kerül a fordítás akkor sem

de ha már meg van wikin, akkor valaki megtudná-e mondani, hogy jól van- e leírva, vagy csak szimpla fordító és szavanként fordítja-e le, amugy éveleje tanulok németet és addig jutootunk hogy kutya meg macska, most meg a tanár kitalálta, hogy fordítsunk le ennyi szöveget, szerintem nem volt magánál na mind1

2010. dec. 30. 12:42
 10/13 anonim ***** válasza:
A Wikipedián a különböző nyelvű bejegyzések nem egymás tükörfordításai. Helyesek nyelvenként mert anyanyelvi szintű írók írják mindegyiket. De nem fedik mondatról mondatra egymást.
2010. dec. 30. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!