Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Salzburg - kiejtés: Zálcburg...

Salzburg - kiejtés: Zálcburg vagy Szálzburg - melyik helyes?

Figyelt kérdés
2011. jan. 1. 19:31
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
az első.
2011. jan. 1. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
elso, de az R betut nemetul elegge elnyelve ejtik ki
2011. jan. 1. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

szerintem is első a helyes

megnyugodtam

(kollégáim MIND szálzburgoznak, és kissé idegesít)

2011. jan. 1. 20:22
 4/19 anonim ***** válasza:
2011. jan. 4. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

Német nyelvjárás sokféle volt (eredetileg). Magyarországon a hagyomány miatt egyes délnémet nyelvjárások beépültek a köztudatba.


A hivatalos német kiejtés, amire gondolsz, az egy északi nyelvjárás alapján lett meghatározva. Ha jól tudom, Hannover, hát ahhoz azért minket kevesebb történelmi szál fűz, mint Alsó-Ausztria regionális dialektusaihoz.


Amikor a modern nemzetállamok megszülettek, akkor a sok kis dialektus fölé megpróbáltak egy ,,hivatalosat'' elfogadni. Ezt néha csak erőltetve lehet megcsinálni főleg a mai szibériai kisnépek esetén, ahol a nép több ezer kilométeres területen szétszóródva él, és egyes dialektusok kölcsönösen érthetetlenek is. Uráli nyelvrokonaink most küszködnek ezzel a kérdéssel.


Visszatérve a német néphez:Én elfogadom, hogy Magyarországon a lakosság egy része a történelmi hagyományokhoz kötődik. Tudtommal elfogadható az ei ,,ej'', az s ,,sz'', az eu ,,aj'', és a magánhangzóközi ,,h'' kiejtése is. Tudtommal mindezeket valami osztrák vagy délnémet dialektusból vettük át eredetileg a közös történelmünk során. Szóval nem hiba, nem pongyolaság, nem műveletlenség.


Az én véleményem az, hogy a hivatalos kiejtés csak arra való, ahol tényleg fontos a távoli helyeken felnevelkedett emberek közt is a kölcsönös érthetőség (pl. mentőhívásnál fontos az azonnali érthetőség és a teljes egyértelműség). Viszont az szerintem már taszító lenne, ha pl. a körzeti, regionális tévé műsorát is a ,,hivatalos'' dialektus szerint adnák le (a létező és élő helyi dialektust mellőzve). Sőt még azt is el tudnám képzelni, hogy az országos tévében kvóta szerinti felosztásban jelennének meg a regionális dialektusok. Az egységes, ,,hivatalos'' dialektus iránti igény a nemzetállamok kialakulásakor korában jelent meg, és a mai technológia mellett kissé részben idejétmúlt is már (nem a gépi fordításra gondolok, mert az még gyerekcipőben jár, hanem arra, hogy ma már több dolgot lehet rábízni a régiókra, hála a korszerű információs technológiának).


A lényeg hogy a ,,Szalcburg'' kiejtés helyes (hacsak nem kifejezetten a Hochdeutsch használatát követeli meg a munkáltató, pl. valami országos tévéadásban). Most nem tudom, hogy MAGUK A SALZBURGIAK hogy ejtik, de az biztos, hogy magában Ausztriában tényleg van olyan dialektus ami Szalcburgot ejt. Ha az ember osztrák hanganyagokat hallgat, elég sokszor hallja így.

2011. jan. 4. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

Például ezen az osztrák videón jól hallható, hogy a


szókezdő sz + magánhangzó


kapcsolatot (pl. ,,Sie'') itt tényleg sz-nek ejtik.


http://www.youtube.com/watch?v=fVRIVSaYDy0


Még érdemes mgnézni ezt a videót is,


http://www.youtube.com/watch?v=DLB2LdCAJ2g


mert itt meg mintha egyéb ,,magyarosnak hitt'' formákat hallanék (az ei ,,ej'', és az au ,,magyaros ,,au'' ejtése). Sajnos a második videó esetén már nem hallom olyan tisztán ki a pontos kiejtést, mint az első esetében.


Persze valószínűleg itt egy dinamikusan változó folyamatról van szó, tehát valószínűleg területenként, időben, talán még alkalom szerint is lehetnek változatok.

2011. jan. 4. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Ha nyelvvizsgára vonatkozik a kérdés, azt nem tudom.


Személyes tapasztalatom szerint az Osztrák Kultúrintézet tanárai ,,eltűrik'' az említett sajátosságokat (legalábbis én ott vizsgáztam, és engem nem pontoztak le, főleg, mivel egy esetben maga a vizsgáztatóm is jól hallhatóan nyíltan sz-ezéssel és ej-ezéssel beszélt). Szerencsém volt az ELTE BTK idegennyelvi lektorátusán is (éppen az Osztrák kultúrintézetből hívták meg a vizsgáztatót).


Más esetben (Goethe Intézet, iskolai nyelvvizsgák, munka világa, céges prezentációk, ügyfélszolgálat stb.) nem tudom, mi az álláspont. Úgy tudom, Magyarországon eléggé a Hochdeutschsot próbálják alkalmazni, az osztrák standard változatok nem jelennek meg az oktatásban. A magyaroszági németek nemzetiségi oktatását nem ismerem, elvileg itt is lehetne még igény a helyibb változatokra. [link]


Ami meg a hétköznapi életet illeti: gondolom, a művelt német polgár nagyjából ismeri hazája dialektusait, ezért gondolom hogy durva gúnyolódás inkább szerintem inkább csak műveletlen közegben vagy eleve feszült helyzetben lehet.

2011. jan. 4. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Itt találtam még néhány még művelt köznyelvi osztrák dialektust, amit látszólag ,,magyaros'', valójában valószínűleg a helyi dialektusokból kialakult standard forma:


http://www.youtube.com/user/Oesterreichzuerst


itt egyszerre jól hallani az ,,ej'' és a szókezdő magánhangzót indító ,,sz'' használatát is.

2011. jan. 4. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

No megvan, végre megtaláltam leírva is:


[link]


,,Special features of Austrian Standard German:


- Slightly nazalized [εᵉ] for /ai/, as in [krεᵉde] Kreide;''


...


- Voiceless initial [s], as is [sausen] sausen;''


Szóval úgy tűnik, az ,,ej''-ező, és a szókezdő magánhangzót nyitó ,,sz''-ező kiejtés még csak nem is feltétlenül valami kis helyi nyelvjárás, hanem elfogadott része a standard német osztrák változatának.

2011. jan. 4. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
köszönöm a profi, szakszerű válaszokat
2011. jan. 6. 08:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!