Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a helyes finn kiejtés?

Mi a helyes finn kiejtés?

Figyelt kérdés
Több oldalon azt láttam, hogy például az Ä-t e nek kell mondani. De a nyelvoktatómban és a himnuszukban ának értem most akkor mi van??? (És ha nem túl nagy kérés a többi hangot is leírnátok? Köszi.)
2011. aug. 22. 13:35
 1/5 anonim ***** válasza:
62%
Amit tudok, az az, hogy az ä valóban e, és az y=ü.
2011. aug. 22. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
100%

Ugyan úgy vagy akkor vele mint én. :-)) Én is mindig zárt á- nak hallom. De igazából sem magyar "e" és "á"- val nem azonos , hanem egy, a kettő között álló hang. A Nemzetközi fonetikai ábécében „æ” –val jelzik, ugyan úgy mint például az angol „cat”, „hat” (stb.) szavakban az „a”- t. A kiejtését általában így szokták tanítani: „Nyissuk a szánkat úgy, mintha „á”- t készülnénk mondani, és ebből az állásból kell „e”- t ejtenünk.” De ha nem megy, az sem baj, ha „á”- nak ejted ők úgy is megértik mit akarsz mondani.

A többi hangot, nagyjából úgy kell ejteni mint a magyarban.

Y: magyar „ü”

Jellemző még, hogy az „l” hangot a magyarnál erősebben ejtik, a nyelvüket a felső íny és a szájpadlás közé nyomva, de ez sem olyan lényeges, mert ha úgy ejted, ahogy mi szoktuk, akkor is megértik.

Az „ng” hangkapcsolat esetében a g néma.

E: Kicsit hosszabban ejtik a magyar „e”- nél.

S: „sz”- nek ejtik.

I: Ugyan úgy, mint mi. A hiátus miatt, egy másik magánhangzó mellett „j”- nek hallatszik.

O: Ugyan úgy, mint mi.

Ö: Ugyan úgy, mint mi.

Betűk, amelyekhez tartózó hangokat ugyan úgy ejtjük:

D, G, H, J, K, M, N, P, R, T, V

2011. aug. 22. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
79%
Egy frászkarikát! Náluk az az æ hangot jelöli, ami egyáltalán nem egyezik a magyar "e"-vel. Az angol cat-ben is ugyanez a hang van. Azt hiszem egyes magyar nyelvjárásokban megtalálható még.
2011. aug. 22. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Semmi esetre sem á..Ha e-nek mondod az még belefér,a külföldiek többsége e-nek mondja.

Magyarországon úgy tanítják, hogy olyan e mint a szeretlek, kedvelek utolsó e-je. (Párszor mond magadban el ezeket a szavakat és figyelj a különbségre. Mintha az utolsó e "hosszabb" lenne kb. az hasonlít legjobban az ä hangra)

2011. aug. 22. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
64%
Az bizony tényleg [æ], mint az angol "hat", "cat", "bat" szavakban. Ne mondjátok "e"-nek, mert az egy másik hang. A második már leírta. Az "s"-t kicsit "s"-esebb "sz"-nek ejtik.
2011. aug. 22. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!