Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Írnom kellett egy levelet...

Írnom kellett egy levelet angolul, kijavítaná nekem valaki, aki jól beszéli a nyelvet?

Figyelt kérdés

Hi Anne,

I liked your idea, thank you for it! I would like to go to a traditional Irish restaurant so that my parent will see what Irish atmosphere means. Before we go there, I'd have some questions for you. Can you tell me how to get there?

I hope it is not so far. I also would like to know something about the prices, Is it expensive, or am I wrong?

And last, but not least: Have they got any special dishes to try?

I hope you write back soon.

With Love,

Jane


2011. márc. 21. 10:28
 1/4 anonim ***** válasza:

I also would like to know something about the prices. Is it expensive?


(miért akarod odaírni, hogy Am i wrong?)

2011. márc. 21. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ja, első vagyok, magamat is javítanám:


I would also like to know... (also-t máshová raktam)

2011. márc. 21. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nekem is csak az "am I wrong" résszel van bajom. Én így írnám: It is expensive or not?
2011. márc. 21. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Hi Anne,


I liked your idea, thank you.


I would like to go to a traditional Irish restaurant, so that my parents would see what Irish atmosphere means.

Before we go there, I have some questions for you.

Would you tell me how to get there?/Would you give me travelling directions to the restaurant?

I hope it is not too far. I would also like to know something about the prices. Are the meals expensive?

Last, but not least, have they got any special dishes to try?


I hope you write back soon.


With Love,

Jane

2011. márc. 21. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!