Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Japán vagy kínai - szerintetek...

Japán vagy kínai - szerintetek melyik nyelven tanuljunk?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tudom, nagyon sok hasonló kérdést tettek már fel ezen az oldalon, s szinte mindegyiknél érdekes és hasznos válaszok egész garmadáját olvashatja a kíváncsi fórumozó, én azonban most egy egészen komplex, sok részletre kiterjedő kérdés-válasz típusú dolgot szeretnék itt összehozni!


Legjobb barátommal a fenti két nyelv, tehát a japán és a kínai nyelv közül FOGUNK választani a közeljövőben - egy olyan nyelviskolába (Keleti nyelvek iskolája) szeretnénk beiratkozni, ahol novemberben mindkét nyelven indulnak tanfolyamok.


A választás azonban nem egyszerű! Egyrészt azért nem, mert mindkét ország történelme, kultúrája és természetesen nyelve érdekel minket.

Próbáltunk a hasznosíthatóság vonalán elindulni, de mindenki mást mond, igazán korrekt válaszokat senkitől sem olvashattunk.

Megnéztük azt is, hogy melyiket milyen könnyen lehet elsajátítani, ám ez a része amellett, hogy egyénfüggő, még rengeteg más tényezőtől is függ, mint például a nyelviskola, a tanárok minősége.


Úgyhogy épp ezért most bátorkodom néhány kérdést feltenni nektek, bízván abban, hogy megpróbáljátok minden tudásotokat összeszedni, hogy segíthessetek!


Akkor nézzük!


- Melyik nyelvet érdemesebb tanulni? Miért?

- Melyiket lehet könnyebben tanulni? Miért?

- Mennyi időt vesz igénybe egy-egy szint elérése a két nyelv esetében?

- Hol, melyik nyelviskolában érdemes tanulni?

- Magyarországon melyiknek van nagyobb értéke? S Európában?


MINDENKINEK nagyon szépen köszönöm, aki elolvasta a fentieket, s értelmes válasszal tisztelt meg minket! :)


2011. nov. 7. 11:57
1 2
 1/11 anonim válasza:

Szerintem a kínainak van több értéke itthon. Ha most abból indulunk ki, hogy Magyarország politikailag az utóbbi évben mennyit nyitott Kína felé, ami talán a későbbiekben meghatározó lehet.

Egyik sem könnyű. Azt tudom, hogy a kínai nyelvnek több dialektusa van, tehát egy szót lehet 5 féleképpen ejteni, akkor annak annyi jelentése van.

Az, hogy mennyi idő alatt lehet eljutni egy szintre, ez adottság és körülmény függő.

2011. nov. 7. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Szerintem a hasznosíthatóságot elég nehéz így meghatározni. Sokan valóban azt fogják mondani, hogy a kínai (pontosabban mandarin) többet ér, mivel épp most nyitottunk Kína felé (ahogy az előbb is írták), ugyanakkor páran meg azt fogják mondani, hogy az üzleti életben, aki ,,számít valamit" kínai, az úgyis tud angolul. Másik érv szokott lenni, hogy "a japán gazdaság kezd visszaesni, és ezért a japán nyelv tanulása egyre kevésbé lesz fontos."


Én nem tudom, hogy ezeknek az állításoknak mekkora a valóságalapja, meg azt sem, hogy akik ezeket állítják, bármilyen statisztikával alá tudják-e ezt támasztani, és ha igen, akkor egyáltalán egy ilyen statisztikából lehet-e következtetni a valóságra. GDP és HDI alapján Japán sokkal előrébb van, mint Kína, az az egy biztos.



Én japánt kezdtem tanulni 2 hónapja, szóval hogy egy szint elérése mennyi időt vesz igénybe, arról nem nagyon tudnék beszámolni. Viszont decemberre már be fogjuk fejezni az első könyvet, szóval elég gyorsan haladunk.


A kínai írás nehezebb jóval. Japánul legalább van szótag ábécé és nem kell rögtön minden szónak megtanulni a jelét, hanem le tudod írni hiraganával. Sőt, nem kell a négyféle hanglejtéssel szenvedni, amit én például képtelen lennék megtanulni. A kínai nyelvtanról nem tudok semmit. Japánban van egy-két komplikált dolog, de ha viszonylag könnyen tanul valaki nyelveket (pl. angollal, némettel, franciával stb. - tehát európai nyelvekkel nem voltak gondjai), akkor egyáltalán nem annyira nehéz, mint sokan mondják. Vannak furcsaságok benne, de könnyen hozzá lehet szokni.


Bocsi, lehet hogy nem sok hasznos tanáccsal tudtam szolgálni, de lényeg a lényeg: azt válasszátok, amelyik elsősorban NEKTEK jobban tetszik.

2011. nov. 7. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:

Szerintem Japán!

Szép a kultúrájuk!

2011. nov. 9. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Szerintem a kínait érdemes tanulni, mert pár év múlva lehet, hogy közel annyira fontos lesz, mint az angol (sok a kínai befektető Magyarországon).

Nem tudom, hogy melyiket könnyebb tanulni, mert japánul sose tanultam, a kínainál nem a nyelvtan a nehéz, még csak nem is az írás (bár jó vizuális memória kel hozzá), hanem a kiejtés, azon belül is a hangsúly. Pl. ha ugyanabban a szóban (legalábbis szerintünk ugyanabban) le vagy fel viszed a hangsúlyt, teljesen mást jelent.

Itt tájékozódhatsz az oktatásról: [link] (leckék is vannak fent) Illetve, ha egyetemista vagy, több helyen fel lehet venni nyelvi kurzusként, hogy lásd, milyen (ue. az intézet szervezi azokat is, az órák a leckékre épülnek).

2011. nov. 9. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Pakwt ***** válasza:

Nehézségileg nagyjából egyazon szinten vagy a kettő egy európai ember számára, bár kinek a japán nyelvtana, kinek a kínai hangsúlyozása ami nehéz. Mélyedjetek el bővebben a két nyelvről általános leírásokban, hogy pontosabb képet kapjatok. Erre tökéletesen megfelel a Fodor István - Világ nyelvei lexikon kínai és japán nyelv szócikkei.

Arra a kérdésre viszont, hogy melyiket érdemes tanulni, melyikkel mentek többre itt Európában, akkor a válasz egyértelműen a kínai. Hazánk is egyre szorosabbra fűzi kapcsolatait Kínával, sok a kínai beruházás, több helyre is keresnek, vagy fognak keresni később is kínaiul tudó magyarokat. Meg úgy általánosságban véve egész Európában nagyobb illetve erősebb a kínai jelenlét mint a japán.

Ugyanakkor a legfontosabb érv, hogy nektek melyik tetszik jobban? Mert nyelvet úgy lehet könnyen és jól tanulni, ha akarod is. Ha nem fogod szeretni amit választasz, csak nyűg lesz, és nem akarásnak meg nyögés a vége. :) Egyébként meg hajrá és sok sikert ezen nehéz nyelvekhez, bármelyiket is választjátok!

2011. nov. 9. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Mindnyájatoknak köszönöm szépen a válaszokat! :)


Az igazság az, hogy tulajdonképpen az elejétől kezdve a japán felé húztunk, de mivel régebben a kínai nyelv iránt is igen élénken érdeklődtünk, muszáj volt feldobni ezt a kérdést.


Sőt, én már olyannyira benne vagyok a dologban, hogy el is kezdtem tanulni a japán írást - elsőként a hiraganát! S tudjátok mit vettem észre? Hogy nehéz, tényleg nehéz az elsajátítása, de valamiért nem hagyom abba!

Amikor nem megy, s azon agyalok, hogy azt az időt, amit erre szánok, bőven fordíthatnám az angolom csiszolgatására, vagy spanyol nyelvtanulásra, akkor is mindig újrakezdem, s gyakorlom az írást!


Ilyen pedig korábban még egy nyelvvel sem volt, mindig valamiért abbahagytam - ez teljes mértékig az én hibám volt, minden esetben! De a szorgalom és a kitartás most megvan! S ennek nagyon örülök! :)


Mindazonáltal, a feltett kérdésekre továbbra is szívesen fogadok válaszokat, sőt! Kifejezetten szeretném, ha érkeznének, hiszen például a szintlépésre és az iskolaválasztásra még nem igazán tértünk ki! ;)

2011. nov. 9. 18:57
 7/11 anonim ***** válasza:

Ez nálam is így volt :D Megállás nélkül a hiraganákat írogattam, amikor tanultam. Most meg kanjikkal van tele az összes füzetem. :)

A Keleti Nyelvek Iskoláját hallottam, hogy nagyon jó. Más iskolát nem nagyon tudok. Ha linkek nyelvtani magyarázatokkal, szótárak, letölthető könyvek stb. kellenek, akkor szívesen küldök. (Feltéve, hogy nem hátrány, ha angolul vannak.)

2011. nov. 9. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Pakwt ***** válasza:
Akkor egyértelműen japán, ha az érdekel. Amúgy akkor már mehetnétek magántanárhoz is, mert ketten feleznétek az egyébként igen borsos magántanári óradíjat ami úgy már barátibb lenne, illetve magántanárral jobban is lehet haladni mint egy csoporttal. De ez csak vélemény. Inkább szóljanak azok akiknek már van ilyen irányú tapasztalata.
2011. nov. 9. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

A Momijit és a Selyemút nyelviskolát szokták emlegetni, mint bizonyítottan minőségi tanintézmény! Megmondom őszintén, én ezek egyikében sem jártam még, ám a Keleti Nyelvek Iskolájában két évvel ezelőtt részt vettünk egy kínai próbaórán - akkor még az volt terítéken -, s nagyon élvezetes volt! :)


A magántanári óradíjakat nem igazán ismerem, de feltételezem, hogy a japán esetében az árak némileg borsosabbak. Aztán lehet, hogy tévedek!


Mindenesetre ennek is utánanézek! Köszönöm a tippeket! :)


Hja, a 19:56-os válaszolótól szeretném megkérdezni: neked mennyi ideig tartott a kanák elsajátítása? A kandzsik...az már egy másik történet... :D

2011. nov. 9. 20:39
 10/11 anonim ***** válasza:
Szerintem 1-2 hét alatt tanultam meg őket.
2011. nov. 9. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!