Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Valaki átolvasná ezeket a...

Valaki átolvasná ezeket a rövid leveleket?

Figyelt kérdés

Dear Joseph,


I have read your advertisement and I want to apply for it.

My name is XY and I am spending some time in Greenford.

What kind of dog do you have? I want to enquire about the exact time and length of the walks. I would be grateful if you could tell me how mouch I would be paid.

I am looking forward to your answer stb. stb.



Dear Maria,


Thank you very much for the invitation to the birthday party. I am sure to go.

I want to enquire about the place, and I would be very grateful if you could tell me whether I bring some music. Anyway, my best friend is coming for that weekend. Do you think it is possible for him to join us?

I am looking forward to your answer.

.......


Dear Katie,


Thank you very much for the invitation. Sorry, I am afraid I cannot go because I am busy on Saturday. We are celebrating my brother's 12th birthday.

I want to ask about yor new house. Is it completely ready? When did you moved to your house?

stb. stb.


2012. okt. 16. 16:47
 1/3 anonim ***** válasza:

Mind3 levélben írtad hogy want to, ahelyett inkább a would like to alak a helyesebb

Második levélben at this/that weekend talán a helyes, de ebben hirtelen én sem vagyok biztos, és is going to come vagy will come, a jövő idő miatt

Utolsó levélben a did you move alak kell, nem kell múlt időbe tenni az igét.

Egyébként jók a levelek nagyon, ügyesen megírtad őket. :)

Ezek már csak apróságok amiket írtam.

2012. okt. 16. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Hupsz, az utolsónál a move-ot elnéztem. :D

Köszi a választ. :)

2012. okt. 16. 17:09
 3/3 anonim ***** válasza:

1. ...I would like to apply for the job... What's the breed of your dog? Can I ask the exact time and length of the walks please?... how much I am going to be paid.

2. ...whether I should bring some music. Anyway, my best friend is coming for the weekend.... Answer soon.

2012. okt. 16. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!