Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Német múlt idő. Mikor van ge-...

Német múlt idő. Mikor van ge- előljáró gyenge igéknél vagy erős igéknél? Nagyon össze vagyok zavarodva, nem tudom mikor mit használunk, valami példát?

Figyelt kérdés
2013. febr. 16. 12:13
 1/4 anonim ***** válasza:

Csak az "összetett" igeidőknél van

(pl Perfekt nevű igeidőnél)

2013. febr. 16. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 amarill ***** válasza:
0%

Középiskolás nyelvtankönyvben benne van

Példa

gyenge ige Perfektje: hat gelernt (tanult) vagyis az ige -t végződést kap

erős ige Perfektje: hat gesungen (énekelt) (tőhangváltozás plusz -gen)

2013. febr. 16. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 amarill ***** válasza:
0%

Tehát a "sein" v. a "haben" megfelelő alakja

utána "-ge", utána az ige töve s a "gyenge" igéknél

-t végződés, az erőseknél tőhangváltás és -gen végződés


Még példa: gyenge ige "Ich habe gekocht" (főztem)

erős ige "Ich habe geholfen" (segítettem)

2013. febr. 16. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az hogy nyenge vagy erős egy ige, az azt mondja meg, hogy van tőhangváltas vagy nincs.


Alapvetően minden ige kap ge-t, ezalól két kivétel van:


1) Az ieren-re végzödő igék (passieren, studieren, kontrolieren). Ezek alapvetően nyenge igék:

ist passiert, hat studiert, hat kontroliert


2) Ha az igekötő nem válik el. Ez bármilyen ige lehet. 8 igekötő soha nem válik el: emp-, ge-, ver-, zer-, er-, be-, miss- és voll-.


Ezentúl viszont bármelyik igekötő lehet elváló és nem elváló is, ez igétőé függ alapvetően, de sok igénél van egy jelentés, amiben elvál és így ge-t kap és egy másik jelentés, amiben nem vál el, és így nem kap ge-t. Általában az átvitt értelemben nem válik el az igekötő. (illetve az elváló igekötőre hangsúly esik, a nem elválóra nem, de ezt nem biztos, hogy olyan sokat fog segíteni neked)


Pl. umbauen:

hat umgebaut - átépítette/renoválta

hat umbaut - körülépítette

2013. febr. 16. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!