Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi a különbség a németben a...

Mi a különbség a németben a két múlt között?

Figyelt kérdés

2013. júl. 21. 20:01
 1/7 anonim ***** válasza:
72%
Melyik kettőre gondolsz? Ha a Perfektre és az Imperfektre, akkor az, hogy a Perfektet inkább közelmúltbeli, az imperfektet pedig régmúlbeli dolgok kifejezésére használják. De kb ennyi.
2013. júl. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
3 múlt van.
2013. júl. 21. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Olyan lényegi, funkcionális különbség nincsen, mint az angol idők között. A Präteritumot a köznyelvben az sein, haben, werden és a módbeli segédigéknél használatos. Az irodalmi nyelvben történetek elbeszélésére pl. De nincs általános szabály nincs.
2013. júl. 21. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A Perfektet általában szóban, a Präteritumot inkább írásban használják, kivéve a módbeli segédigéket. De ez csak általánosság, bármelyiket simán lehet használni. Már ha erre a kettőre gondoltál.
2013. júl. 21. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Formailag az, hoy az egyik egyszerű igeidő (Praeteritum v. elbeszélő múlt), amásik pedig összetett (Perfekt, amit a haben segédigével képezünk)
2013. júl. 22. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 webnyelv ***** válasza:
100%

Alig van különbség a két múlt idő között. (Jó, persze három van, de egyértelmű, hogy a kérdező itt nem a Plusquamperfektre gondol.) A Perfekt használata sokkal elterjedtebb (pl. Ich habe geschrieben), inkább ezt kell használni, de majdnem mindig használható helyette a Präteritum is.

Apró különbség, hogy a Perfekt inkább befejezettséget, a Präteritum inkább folyamatot fejez ki. Tehát ha azt kérdezed valakitől, hogy "Jól aludtál?", akkor a Perfektet kell használni. ("Hast du gut geschlafen?") De ritkán van ilyen "kiélezett" helyzet.


Egyébként a sein, haben és a módbeli segédigék kicsit erőltetetten hangzanak Perfektben, ezeket inkább Präteritumban használják, ahogy írták előttem is. (Ich bin dort gewesen - erőltetetten hangzik, de: Ich war dort - természetesebben hangzik.)


Még egy fontos különbség, hogy időhatározói mondatokban nem mindegy, melyiket használjuk! Így pl. Plusquamperfekt mellett egy mondatban nem használható a Perfekt, csak a Präteritum:

Nachdem ich angekommen war, ging ich ins Hotel. (Miután megérkeztem, a szállodába mentem.) Na, itt nem lehetne a ging helyett a bin ... gegangen-t használni, az helytelen lenne. Ugyanígy a jelen idő mellett nem használható időhatározói mondatban a Präteritum:

Nachdem ich angekommen bin, gehe ich ins Hotel. (Miután most megérkeztem, elmegyek a szállodába.) Itt az angekommen bin helyett nem használható az, hogy kam an.

2013. júl. 22. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
értem és köszi mindenkinek, főleg az utólsónak :)
2013. júl. 22. 12:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!