Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a németben a 2...

Mi a különbség a németben a 2 múlt között?

Figyelt kérdés

Szóval van asszem a Prateritum meg a Perfekt. Most tanuljuk őket de egyáltalán nem értem mi a különbség:O


Szóval ha azt mondom hogy Ich gehe nach Hause. És akkor múlt időben Ich bin nach Hause gegangen, vagy Ich ging nach Hause, akkor mi a különbség a 2 között? Mikor melyiket kell használni?


Köszi szépen! (Egy kezdő németes)


2011. szept. 11. 13:26
 1/4 anonim ***** válasza:
87%
A németben 3 múlt idő van, de ebből a Päteritumot és a Perfektet használják inkább. Előbbi általában írásokban (újság, könyvek), míg az utóbbi a beszédben jelenik meg, kivéve a módbeli segédigék, a haben és a sein igék, amelyeket Präteritum formában beszélnek. A Plusquammperfektet a régmúlt kifejezésére használják.
2011. szept. 11. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Alapjában véve az első válaszoló leírta a lényeget. Én csak egy kicsit kiegészíteném.

Tehát az alapszabály: Präteritumot használunk az elbeszéléseknél, legyen az írásban vagy szóban. Ezért nevezzük népszerű nevén elbeszélő múltnak.

A Perfektet a beszélgetésben használjuk, ezért nevezzük népeszerű nevén beszélgető múltnak.

Semmi esetre sem nyelvtani kérdés, hogy Perfektet vagy Präteritumot használjunk - e, hanem stilisztikai kérdés.

Präteritumot főleg Németország északi részén használják, ahol k.b. 60 évvel ezelőtt nem is használtak Perfektet.

A Perfekt meg Németország déli részén, Ausztriában, és a svájci németben dominál.

Egy hosszabb múlt idejű esemény elmondásnál használhatjuk a Präteritumot, míg rövid közlésekben, kérdésekben, "tegező, önöző" mondatokban Perfekt a gyakoríbb.

Egy régebben történt esemény elmondásánál, ahol a mesélő már mondjuk érzelmileg nem kötődik az elmondottakhoz, tehát már higgadtan meséli el, akkor használhatja a Präteritumot. Ha azonban még élénken foglalkoztatja a történet, amit mesél, idegesíti, örömet jelent neki, izgatja, még lehetnek következményei,...akkor Perfektet használ az ember.

Amint már előttem megírták, a különleges igéket, a módbeli segédigéket, az időbeli segédigéket, és a hozzájuk közel álló igéket viszont szinte soha nem használjuk Perfektben, ha azok a mondat egyetlen igéi. Ha viszont segédigeként állnak, akkor természetesen használhatunk Perfektet is.

Pl.: Ich musste nach Hause. (Szinte soha: Ich habe nach Hause gemusst.)

DE: Ich habe nach Hause gehen müssen. Ugyanúgy lehet: Ich musste nach Hause gehen.

A Plusquamperfekthez csak annyi adalékot, hogy egyedüli igeidőként ma már nem használjuk, csak egy másik múlt idejű cseleklvéshez képest korábbi múlt id. esemény kifejezésére.

PL: Nachdem ich den Brief geschrieben hatte, brachte ich ihn zur Post. (Miután megírtam a levelet, elvittem a postára.)

2011. szept. 11. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Na így már értem. Köszönöm mindkettőtöknek!:)
2011. szept. 11. 14:24
 4/4 anonim válasza:
2. válaszadó kemény vagy
2015. ápr. 13. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!