Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Német jövő idő és múlt idő?...

Német jövő idő és múlt idő? Kissé homályos, segítenél, elmagyaráznád példával?

Figyelt kérdés
Köszönöm!!! Példával könnyebben megértem, mint az csak elméletet.. :S
2009. nov. 4. 19:37
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Múltidő präeritum vagy perfekt? MOndom a perfektet asszem az a gyakoribb.

Gyenge igéknél pl machen -> ge + szótő ( tehát ige en nélkül) + t = gemacht

ERős igéknél ge + szótő tőhangváltással + en= pl trinken ->trinken -> getrunken

Vegyes igék: ge+ szótő tőhangváltással +t = pl. rennen -> grannt

REndhagyó sein - gewesen

haben - gehabt

werden - geworden

MOndtaban a sein vagy haben igét ragozzuk a főige helyén, a főige pedig perfekt alakban a mondat végére kerül.

Pl. Gestern habe ich die hausaufgaben gemacht - tegnap megcsináltam a házit, a machen gyenge ige azért lett belőle gemacht

Tárgyas igék eseténél használunk habent, ami nem tárgyas ott sein van. ( Ez szinte minden esetben igaz, de vannak egyéb szempontok is)

A gyenge igék egyszerűek, de persze valószínűleg nem tudod melyik ige gyenge és melyik nem... nem tudom, mi kaptunk egy lapot, rajta volt az össze erős és vegyes ige amit "fontos", azokat megtanultuk ( úgy kb 130 ige két alakkal néhányat meg egyáltalán nem ismertünk, és huszakat kellett tanulni egyik napról a másikra, na akkor kaptam hat egyest pedig egyébként egész jó tanuló vagyok...) és ezért tudjuk h ami gyenge az nem volt rajta a lapon, de nem tudom h nálatok ez hogy megy.

Na remélem nem írtam semmi hülyeséget.

Jövőidőt werden-nel kell képezni, egyszerűen a werden ragozott alakban a főige helyére kerül, a főige pedig infinitivben a mondat végére. Pl. Heute werde ich die Hausaufgaben machen.

2009. nov. 4. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget!
2009. nov. 5. 11:46
 3/4 anonim ***** válasza:

De nem kettő, hanem három múlt idő van

(a harmadik ritkábban kell)

2015. máj. 29. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az egyszerű múlt neve Präteritum -

Az összetett múlt meg a Perfekt -

2015. máj. 29. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!