Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miért van szinte mindenhol a...

Miért van szinte mindenhol a neten hosszú í-vel a bízhat? Én úgy tudom rövid i.

Figyelt kérdés

2014. júl. 6. 12:25
 1/6 A kérdező kommentje:

Itt


[link]


az látom, hogy


bízik, bízva


de


biztat, biztatás, biztató


De nem világos, hogy ezek alapján hogyan kell írni ezeket:


bíztam, megbízható, bíztam, bízhat

2014. júl. 6. 12:32
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem is tudtam volna helyesírás-javító nélkül, hogy ez a biztat rövid 'i'. Érdekes. Vannak még igényes emberek.


Dánke sün.


Szerintem kérdezd meg itt:

[link]


Én is hamar kaptam választ a befestettem-re (ugyebár ez lehet műveltetés is, de nem feltétlenül). Kevesebb mint 1 nap kellett hozzá.

2014. júl. 6. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A felsoroltak(megbízható, bíztam, bízhat) mind a bízik ige ragozott, múlt idő jelével vagy ható ige képzővel ellátott alakjai, ezeknél az eredeti alapszó helyesírása nem változik. A biztat egy másik szó, akkor is, ha a szótöve ugyanaz, és nem logikus, hogy miért rövidül meg, de számos ilyen van: bizalom, bizottság, bizomány.
2014. júl. 6. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 BringaManó ***** válasza:

Ott a pont, egyszerűen s bízik hosszú, s biztat rövid, és amik ezekből jönnek azokat is ugyanígy.

Értem én, hogy vannak hasonló hangzású, hasonló kinézetű vagy hasonló kezdetű szavak (pl. biztat – bízhat, biztat – bízta, bízott – bizottság, bízom – bizomány, bízza – biza, bízom – bizony): ezek egy részében a füledre hallgathatsz, egy részében az eszedre, egy részét meg sajnos meg kell tanulni (vagy utána kell nézni). És persze a legnehezebb eldönteni, hogy melyik szó melyik csoportba tartozik... :-)

De a Gugliban ne bízz! (Vagy ne bizz? ...Hiszen bizz 4 300 000 találat, viszont bízz csak 503 000... ;-)))

2014. júl. 7. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:

@ "Szerintem kérdezd meg itt: [link] "


Nem jó! Pontosítom a tanácsot (általános használatra is):


"Nézd meg itt: [link]

És ha nem találod, kérdezd meg tőlük!"


Az adott esetben pl. ha beírod, hogy biztat, rögtön szembe jön, hogy:

[link] /2010-02-24/bizik-biztat/

2014. júl. 7. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:

Bocsánat, korr.:

szembejön

2014. júl. 7. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!