Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan tudom eldönteni az...

Hogyan tudom eldönteni az angolba hogy (múlt időben) was/were vagy csak simán alany + az ige 2. alakját használjam?

Figyelt kérdés
2010. febr. 18. 22:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
35%

A was/were a "be" ige mult ideje. Tehat, ha letezesrol bezselsz (voltam, voltunk), akkor was /were.

Irsz egy peldamondatot?

2010. febr. 18. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
71%

Ezt most hogy érted?

A was/were a be 2. alakja, létige. Ahova létige kell oda azt teszed, ahova ige, oda azt. :) Ha a jelen időt tudod, akkor egyszerűbb, ugyanúgy működik.

I was there yesterday. Ott voltam tegnap.

I saw a film yesterday. Láttam egy filmet tegnap.

Kérdésben a létigére így kérdezünk: was/were + alany + stb.?


Ezt is elolvashatod:

[link]


17/L

2010. febr. 18. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
0%

Szerintem arra gondolt,hogy mikro was és mikor has been...

Ez azon múlik,hogy tudjuk-e a cselekvés idejét.

Ha határozott,akkor was.

Ha határozatlan akkor hs been.

(azthiszem,de lehet h pont fordítva,de majd úgyis megmondják:D)

2010. febr. 18. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
14%
Egyszerű múlt és folyamatos múlt. Meg kell tanulni
2010. febr. 18. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

sima mult - a cselekves ideje fontos, ami ismert ill. elbeszeles

has + v3 - nem tudjuk, mikor tortent, csak az fontos, hogy megtortent, ill. a multban elkezdodott, es meg tart

was/were + ing - a cselekmeny folyamatosan tartott, es a folyamatossag fontos, ill. ha hattercselekmenyrol van szo (I was walking home from school when a strange man suddenly appeared)

2010. febr. 19. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

háát mondjuk i was watching tv yesterday akkor ezt folyamatosan csináltam az oké

de mikor van egyszerű múlt?mert nem igazán tudom eldönteni hogy mi folyamatos és mi egyszerű múlt mert pl a want (akarni) I wanted a dog az csak egyszerű lehet de akarni nemtom az nálam hosszabb ideid tart és állítólag az egyszerű mult csak egy pillanat műve i got up last morning.

de némelyiket nehéz eldönteni... de biztos vagyok hogy nem ilyen bonyolult ez...ti hogy különböztetitek meg?

2010. febr. 19. 19:11
 7/11 anonim ***** válasza:
50%
Vannak igék, amelyeket nem lehet folyamatosban használni, akkor sem, ha hosszabb ideig tart a cselekvés, pl want, like, hate, have (ha birtoklás), know. Ezért nem helyes nyelvtanilag a mekis reklám, hogy I'm loving it.
2010. febr. 20. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

I watched tv yesterday evening. - a "mit csinaltal tegnap este?" kerdesre valaszol, nem az a lenyeg, hogy mennyi ideig csinaltad, stb, hanem hogy mit csinaltal.

I was watching tv yesterday evening. - ezt eleg nehez kifejezni, mit jelent, de nekem hangzasra elegge kiemeli az idot, hogy sokaig nezted, esetleg akkor jo, ha megemlited, hogy valami tortent, pl "i was watching tv yesterday evening when the volcano went off"

2010. febr. 20. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:

Néhány konkrét pont kivételével szerintem az esetek többségében ízlés dolga az egész. Egy idő után rá fogsz érezni, mit jelentenek az angoloknál az idő különböző aspektusai (már ha tényleg komolyan foglalkozol vele majd/most). A lényeget szerintem már elmondták előttem, én is annyit tudnék az egészhez hozzáfűzni, hogy amíg nem indokolt hangsúlyozni a cselekvés folytonosságát, addig legyen csak egy pont a múltban, és használj bátran egyszerű múltat. Ha viszont valamiért fontossá válik a cselekvés folytonos mivolta (pl. mert megszakadt valami más miatt), akkor szedd elő a folyamatos múltat.

Lehet, hogy elfogult vagyok, de én nem szeretek ok nélkül folyamatos igeidőket használni. ^^


Arra viszont feltétlenül figyelj oda, hogy néhány időhatározó használata csak egy-egy igeidővel együtt lehetséges. Ilyen az "ago" (=óta), melyet nem használhatsz sem befejezett, sem folyamatos, hanem csak egyszerű múlttal.


Egy kis illusztráció:

I watched a movie yesterday. Erre az angol anyanyelvű legvalószínűbb kérdése az lenne, hogy "Oh, did you like it?" (Tetszett?)


Ha azt mondod, hogy "I was watching a movie yesterday.", szerintem nagy az esélye annak, hogy arra fog visszakérdezni, hogy "Igen, és mi történt?", mert befejezetlennek érzi majd a gondolatot.


19/F

2010. febr. 25. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:

Angol nyelvtanárként érdekes volt olvasnom a válaszokat.. :D

Mi az ami segít egy "igeidő" eldöntésében??? hát az "idő".

A konkrét múlt idejű időhatározók csak lezárt eseményekre (past simple) utalnak.Tényként közlöd és kész.Ilyen az :ago,yesterday (morning/afternoon...),last(week/night)etc.

Ilyenkor V2-t használsz,de ha fontos, hogy folyamatosan végezted a cselekvést, akkor az időhatározóval jelzed. (pl.at 5o'clock/ from..to.../all the afternoon etc.)

I was watching TV at 3 o'clock yesterday afternoon. Persze ezt lehetne magyarázni sokáig, mert nemcsak ez a lényege...Ajánlom:DOHÁR: Kis angol nyelvtan c. könyvét!!!Nagyon jó, olvasmányos és nemcsak nyelvészek értik,de komolyan!!!Gyakorolni pedig az Essential Grammar in USE-t ill. English Grammar in USE - t.A piros a kezdő a kék a haladó.

2010. febr. 25. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!