Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miért baj az, ha valaki saját...

Miért baj az, ha valaki saját magáért tanul?

Figyelt kérdés

Több olyan hozzászólással találkoztam weboldalakon, amelyek kritizálják a kevés beszélőszámmal rendelkező nyelveket megtanuló embereket. Legjobban azokat szapulják, akik mesterséges nyelvet tanulnak meg, például az eszperantót. Ritkább esett, hogy általában minden olyasmit káromolnak, ami nem az angol nyelv.


Azt is megfigyeltem, hogy ezen emberek hozzáállása a pénzhez, a haszonhoz köthető. Ha egy nyelv tudásával nem lehet sok zsozsót leakasztani a fáról, akkor az már elítélendő, ne' adjisten üldözni való bűn.


Én több olyan emberről tudok, aki kevés beszélőszámmal rendelkező nyelvet tanult meg. Vagy esetleg eszperantóul tanult. Minden esetben saját maguknak tanulták meg a nyelvet, mert például ismerősöket akartak szerezni vagy érdekelte az adott kultúra (filmművészet, irodalom, történelem, s a többi).


Sose értettem, hogy miért ítélik el azon embereket, akik nem haszonszerzés miatt tanulnak meg valamit, mondjuk egy nyelvet, hanem pusztán hobbijuk, szabadidejük miatt. Valaki elmagyarázhatná ezen emberek lélektanát. Miért baj az, ha valaki saját magáért tanul?



2015. nov. 19. 10:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem baj ha magadnak tanulsz. A tanulás sosem árt, vagy "baj". Ne törődj mások véleményével.
2015. nov. 19. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem baj, nem is értem, miért szól bele bárki is ebbe. Én személy szerint szeretem összekötni a kellemest a hasznossal és olyasmit tanulni, ami érdekel és anyagilag is kamatoztatni lehet. De nyilván nem mindenkinek ugyanez a hozzáállása, nincs is ezzel semmi probléma.
2015. nov. 19. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Ennek egyik oka az, amit te is írtál, hogy sokan mindenben csak az anyagi hasznot nézik; másfelől az is gyakori, hogy irigyek arra, akinek van ambíciója nekiállni hobbiból nyelvet tanulni. Tenni kell rájuk magasról, érdekes nyelvekkel foglalkozni jó.
2015. nov. 19. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez a rossz szokás kifejezetten hungarikum. Mi itt nem bírjuk, ha valakinek más a véleménye, mint nekünk.
2015. nov. 20. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
68%
Eszperantón kívül milyen nyelvek tanulását kritizálták még, ha megkérdezhetem? Mert például az eszperantó szapulása szerintem konkrétan nem a "magyar rossz szokás" miatt van, és szerintem nem is kéne mindenhol ezzel dobálózni, hogy mert bezzeg a magyarok milyen negatívak rosszindulatúak stb. És szerintem nem is a pénz miatt tanul az ember meg egy nyelvet, legalábbis jobb esetben. Az eszperantó esetében sokkal inkább a realitás szól ellene. Most komolyan, mire használod az eszperantót? Ha elmész bármilyen országba, ki fog téged eszperantóul megérteni? Hány könyvet tudsz olvasni vagy hány filmet tudsz eszperantóul nézni és hány emberrel tudod gyakorolni a beszédet (nyelviskolán kívül persze). Nem létezik eszperantó kultúra vagy filmművészet. A magyar emberek a legtöbb dologra gyakorlatias szemmel néznek, hogy van-e az adott dolognak értelme, vagy nincs, és a kritika ennek szól, és nem a pénz miatt.. De ezt most konkrétan az eszperantóra vonatkoztatva mondom csak, amit én tök értelmetlennek tartok. Én is szeretnék kevés beszélőszámmal rendelkező nyelvet tanulni, szimplán azért, mert nagyon szép nyelvnek tartom, és a magam öröméért tanulnám. DE a mai világban elengedhetetlen követelmény egy normális munkához és élethez, hogy legalább 1-2 világnyelvet beszélj. Tetszik vagy nem, ez tény.
2015. nov. 20. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Mindenki saját magának tanul, nem értem a kérdést. Nem azért tanulunk, hogy majd pénzes álláshoz jussunk, hanem azért, hogy értékesebb emberek legyünk. !!!!!!!
2015. nov. 20. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

ma 10:25


Pont az olyan emberek lelkivilágára lennék kíváncsi, mint a tiéd. Miért baj, ha számodra nem ismert nyelvet (és kultúráját) sajátítja el valaki? Miért fáj az neked?


Világnyelveket – például angolt, oroszt – beszélek, azok mellék tanulok hobbi szinten kis nyelveket, köztük az eszperantó is. Azonban a hozzád hasonlók mindig kritizálnak, mert "jaj, az eszperantót nem lehet használni semmire", vagy "jaj horvát, alig beszélik erre, semmire sem fogod tudni használni".


Eszperantó kultúra létezik. Vannak könyvek, filmek, néhány százezer beszélő. Arról nem én tehetek, hogy nem ismersz egy könyvet, filmet. Én sem ismerem például az udmurt kultúrát (filmeket, könyveket, zenéket, stb.), mégsem vonom kétségbe a létezésüket.


Az angol, orosz, eszperantó nyelvek mellé még horvátul tanulok, de majd idővel el akarok kezdeni fehéroroszul is.

2015. nov. 20. 15:58
 8/11 Carragher_x ***** válasza:

"Eszperantó kultúra létezik. Vannak könyvek, filmek, néhány százezer beszélő." - Részben van igazad. Ezek összessége még nem ad teljes értékű kultúrát azon egyszerű oknál fogva, hogy nincs eszperantó nép, nem létezik eszperantó identitás, melyet az eszperantó mint nyelv ki tudna fejezni. Az, hogy egyébként különböző kultúrájú emberek a világ különböző pontjain ezen a mesterséges nyelven létrehoztak vmit, az pont annyira számít kultúrának, mint amennyire egy idegen nyelvről magyarra fordított mű a magyar kultúra részének tekinthető.


Jómagam is értelmetlennek tartom amúgy ezt a nyelvet, egy bukott kísérletnek, aminek a célját - vagyis hogy kultúrák feletti közös nyelv legyen - mára már az angol tölti be.

S nem, nem a kevés beszélővel rendelkező nyelvek elsajátítását tartom én sem hülyeségnek, hanem a gyökerek nélküli mesterséges nyelvekét, amik sosem kötődtek egy népcsoporthoz és annak kultúrájához.


Egyébként olvasva a kirohanásodat, visszakérdeznék. Miért fáj neked, hogy vki hülyeségnek tartja azt amit csinálsz? Annak aki hülyeségnek tartja egészen biztosan nem fáj az, hogy te mégis csinálod, viszont neked szemmel láthatóan nagyon fáj a negatívabb megítélés. Miért? Sztem ezen érdemes lenne elgondolkodnod:)

2015. nov. 20. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

#7. Mindenesetre gyönyörűen illusztrálta a jelenséget. :)


Mondjuk engem el sem olvasott, csak rámsütötte bélyeget, hogy a magyarokról azt mondom, rosszindulatúak, negatívak, pedig én aztán nem beszéltem rosszindulatról, én egészen másról írtam.


De hát így van ez. :) Annyit a javukra lehet írni a pokol kapujában, hogy ezt nem rosszindulatból teszik, hanem csupa segítő szándékkal. Nekem van egy rokonom, aki maga elég széles rokonsági körrel rendelkezik, és újabban a kistelepülésen minden rokonával és ismerősével összeveszett, mert elég nyersen közölte azt, hogy szerinte hogyan kéne berendezniük az életüket. :)


Egyszerűen csak a tolerancia kis csavarja lazult ki és esett ki belőlük.

2015. nov. 20. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Egyszerű: mert a magadfajták miatt állandón stresszben kell élnem. Az állandó kritizálás kihozza az emberből a stresszt. :-)


Meg aztán, ez nem volt kirohanás. :D

2015. nov. 23. 09:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!