Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Aki valamennyire is konyít a...

Stefany kérdése:

Aki valamennyire is konyít a spanyolhoz, az segítene egy picit?

Figyelt kérdés

Van a 'preterite' és az 'imperfect' időhatározó vagy hogy is írjam. Tudom hogy mind a kettő a múltat jelöli. De nem tudom mi a különbség. A 'ser' ige alakjait mindkét esetben tudom, de mégis van valami ami alapján ezeket megkülönböztetik. Vagy mindegy melyiket használom?

(preterite: fui, fuise, fue, fuimos, fuisteis, fueron)

(imperfect: era, eras, era, éramos, erais, eran)


2016. márc. 20. 21:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is nem preterite, hanem pretérito, és nem imperfect, hanem imperfecto.

Másodsorban nem időhatározók, hanem igeidők. Harmadrészt a pretérito önmagában annyit jelent, hogy 'múlt idő', aminek négy fajtája van; pretérito perfecto, pretérito indefinido, pretérito imperfecto és pretérito pluscuamperfecto. Amire te 'preterite' néven hivatkozol, az az indefinido.

A neten egyébként találsz millió meg egy nyelvtani oldalt, ami segít, google a barátod, de nagyvonalakban megpróbálom leírni.

Az indefinido-t használják a leggyakrabban; egyszeri, pontszerű, lezárult cselekvések leírásához. Pl. tegnap összetörtem egy vázát, múlt héten találkoztam Joséval... stb.

Az imperfecto-t, amit leírómúltnak szokás hívni, általában hosszabb folyamatok kifejezésére használjuk, ahol a kezdő- és végpont nem feltétlenül ismert. Ugyanezt használjuk a múltban többszöri pontszerű cselekvések kifejezésére is, illetve magára a leírásra, jellemzésre. Pl.: amikor 5 éves voltam, zongoraórára jártam; a szomszéd bácsi kedves ember volt... stb.

Ha létige szempontjából kérdezed, akkor általában, lévén a ser-rel állandó tulajdonságokat fejezünk ki az esetek túlnyomó többségében, az imperfecto-t használjuk. Pl.: magas volt. Értelemszerűen ezek a tulajdonságok ritkán változnak meg, nem igazán pontszerű dolgok. Én személy szerint nem találkoztam még a ser ige indefinido-ban használt alakjával (csak az ir igéével, ami ugye ugyanaz), ez mondjuk nem jelent semmit, ha egyébiránt használják, valaki írja le ide, én is hadd tanuljak valami újat :)

2016. márc. 20. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ :) internetes oldalon néztem eddig is a spanyolt és ott úgy volt írva ahogy a kérdésben is írtam. De majd úgy tanulom meg ahogy írtad.
2016. márc. 21. 06:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!