Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Valaki szlovákul tanult?

Valaki szlovákul tanult?

Figyelt kérdés

Találtam egy régi borítékot,ami oda volt címezve és az volt rajta,hogy Slovensko..erről jutott eszembe.

Mikor "o" és mikor " a" ? Ha azt mondom,hogy Slovenska republika .

Honnan tudom,hogy mikor milyen végződésű? És rengeteg ilyen van még ..

Vagy abi gyakori volt.. Eva Rezesova, Rezesovej vagy Rezesovci.. Talán a Rezesovci az,hogy többen vannak többre vonatkozik?

Az ova az a női megfelelő,de az ovej?


Nálunk tanítottak szlovákot 8 évig,de igazából olvastunk meg szavakat irtunk 1-2. osztályban rajzoltunk,szótáraztunk meg irtunk ,rémlik,hogy 2-3 füzet volt. Ezvolt 2001-ben.

Itt a faluban az öregek máshogy beszélnek szlovákul meg a könyv is más..egyszer mondta is ezt a tanár. Tényleg néha kerestem a könyvekben olyan szót,amit az öregek mondtak de nem volt bennük..


Mi lesz a szlovák nemzetiséggel? Minden faluban van ez .. Itt szlovák a mellettünk lévő német a másik megszint szlvák. Az öregek még beszélnek szlovákul,de mo djuk én csakszavakat tudok meg a korosztályom,nem tudunk összegüggő mondatokat.. Előbb utobb ez megfog szünni? 1-2 gyereket tudok a korosztályombol akik tudnak szlovákul,jártak versenyekre meg ilyenek.


2016. dec. 27. 09:22
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia. Megpróbálok tömören válaszolni. :)

A ´´mikor -a- vagy mikor -o-´´ végződésre a válasz:

az o,e végződésű főnevek semleges neműek pl. : auto, zariedenie stb.

az a végzödésűek nőneműek pl.: republika, žena stb.

a mássalhangzóra végződőek hímneműek pl.: chalan, televízor stb.

Természetesen a szlovák nyelv sem túl egyszerű így mindegyik nemnél vannak kivételek. pl. dieťa-hiába ´´a´´ ra végződik, semleges nemű. Lehetne itt estig sorolni a többi kivételt.

Konkrétan a kérdésedre a válasz:

- Slovensko : to Slovensko (semleges nemű főnév)

- Slovenská republika: tá republika ( a republika nőnemű főnév ezért az előtte álló melléknévnél is ehhez igazodik a végződés. /


A Rezešová esete: Eva Rezešová mivel az Eva női név így a Rezeš alapnévhez megy az -ová végződés. Az apja Alexander Rezeš, mivel ő pasi volt nem kell az ova.

A Rezešovej a Rezešová már egy ragozott alakja. pl: Auto Evy Rezešovej- Eva rezešová autója

A Rezešovci- Rezešék :)

Összességégben azt mondhatom , hogy mivel elég logikus nyelv, viszonylag könnyen tanulható, de mindíg mindent ragoz, így a ragozást sokat kell tanulni.

Ha esetleg kérdésed lenne még, szólj. A magyaroroszági öregek tótul beszélnek ami egy kissé/ néha nagyon is/ eltér az irodalmi szlováktól.

Amúgy magyar vagyok (magyaroroszági) de megtanultam szlovákul és már 5 éve kint is élek.

2016. dec. 29. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!