Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Van hasonulási szabály a...

Van hasonulási szabály a japánban, vagy ez puszta hagyományelv?

Figyelt kérdés

Ezekre gondolok,

például:


kata + Kana -> kataKana

te + Kami -> teGami


Nem látok logikát benne. Vagy van valami átfogó logikája a japán hasonulásnak?



2017. okt. 9. 15:12
 1/7 anonim ***** válasza:
74%

Nem tudok róla, hogy lenne szabály. Előfordul, hogy élőszóban jelentésmegkülönböztető szerepe van, hogy amúgy azonos olvasatú kanjik esetén van-e zöngésülés vagy nem.


Pl.


浮気 うわき uwaki - félrelépés

上着 うわぎ uwagi - felöltő, kabát


Ha a "kabát" szóban nem lenne zöngésülés, élőszóban ugyanúgy ejtenék a két szót, vagyis ez egy módja az azonos hangalakú szavak csökkentésének.


Az alábbi mondjuk nem zöngésüléssel való jelentéselkülönítés, de érdekes:


詩人 しじん shijin - költő

死人 しにん shinin - halott


Tulajdonnevekben változó, hogy zöngésül-e a szótag vagy nem.


Pl. a 手島 vezetéknév "Teshima" vagy "Tejima" olvasattal is használatos, családonként változik, hogy hogyan olvassák.


Amúgy annak ellenére, hogy külön szabályok nincsenek a zöngésedésre, ha elég jól beszélsz japánul, valahogy ráérzel majd a dologra. Addig sajnos meg kell jegyezni.

2017. okt. 9. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ez nem hasonulás. A kanjiknak általában minimum 2, ha nem több olvasata van. Bizonyos karakterkombinációknál a másik olvasat a használandó, nem az, amit akkor mondanál, amikor önmagában áll a karakter.
2017. okt. 9. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, bár egyébként nekem úgy tűnik, csak az első válaszoló értette meg igazán a kérdésemet.

A kedves második lehetséges, hogy nem érzékelte, hogy engem a kiejtés érdekelt a kérdésemmel: a zöngésedés.

Ellenben tisztában vagyok avval, hogy olvasatfüggő a kanji.


De ha szerinted félreértettük volna egymást, kedves második, akkor jelezd légyszi, hogy miben. :)

2017. okt. 9. 16:50
 4/7 anonim ***** válasza:

#1 vagyok.


Megpróbáltam japán oldalon valami szabályt találni erre, de nem sok van. Amit találtam:


1) A kettőzést jelölő kis "tsu" szótag után a "h"-ból "p" lesz. (Pl. Nihon - Nippon, shippo, kappa stb.)

2) Az "n" után a "h"-ból "b" vagy "p" lesz (Pl. shinbun, shinpiteki stb.)


Fenti szabályok csak a japán eredetű szavakra érvényesek, a külföldről átvett jövevényszavakra nem.


A "h"-n kívüli hangzókkal kapcsolatban is elmlíti, hogy gyakori a zöngésedés "n" után, de ez már nem általános szabály, és a japán oldalon is a kivételekkel kapcsolatban jelentéselkülönítést emlÍt esetleges okként (az oldalon példaként emlÍtett szó: 真偽 shingi (igaz vagy hamis, "valóságtartalom") és 心気 shinki (érzelem, érzelmi állapot).


Vannak olyan szavak is, amelyekben a kialakulásukkor a fenti szabályok miatt lett zöngésedés, ám később a szóalak módosulása miatt a szabályt megkövetelő szórész kiesett, ám a zöngésülés megmaradt.


Pl: 三つ葉 mitsuba (háromlevelű) szó eredeti alakja "mitsunba" volt ám időközben az "n" kikopott.

(Érdekesség: Sendai környékén és Yamagata tartományban "mitsuba" helyett "mitsupa" olvasat az elterjedt. Ugyanígy az 入歯 "ireba" (kivehető fogsor) is ezeken a területeken "irepa"-ként használatos).


Ezt viszont már csak nyelvészek tudják megmondani, az átlag japánok nem ismerik ezeket a régi alakokat. Vagyis nagyrészt nem tudatosan alkalmazzák a szabályokat, hanem megszokás alapján.

2017. okt. 9. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :)
2017. okt. 9. 18:47
 6/7 anonim ***** válasza:

連濁 (rendaku) a jelenség neve. A szabályai elég homályosak, én tavaly próbálkoztam a megértésével, de nem lettem sokkal okosabb :D

[link]

2017. okt. 11. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi. :)
2017. okt. 11. 12:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!