Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Egy lengyel mennyire érti az...

Egy lengyel mennyire érti az orosz nyelvet?

Figyelt kérdés
Természetesen az "átlag" lengyelekre gondolok.

2017. dec. 31. 17:09
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
53%

passz, de akit én ismerek az tökéletesen tud oroszul.

viszont németül is (a német határ közelében lakott Lengyelországban), angolul meg dalszövegekből és könyvekből tanult meg, és elég jól beszél (Angliában lakik), úgyhogy ő egy csöppet sem átlag.

2017. dec. 31. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Hát igen... a legtöbb lengyel tanul angolul is meg németül is keményen - legalábbis akiket én ismerek, mind remekül beszél... De arra kíváncsi vagyok, ha nem suliban tanulja, mennyire érti meg az oroszokat?
2017. dec. 31. 17:26
 3/16 anonim ***** válasza:
86%
Nagy vonalakban megértik egymást - tehát, ha útba kellene igazítani valakit, vagy hasonló, némi eröfeszítéssel kicsit beszélgetni is tudnak általános dolgokról, de azért mégiscsak két különbözö nyelvröl van szó.
2017. dec. 31. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Lengyelországban voltunk két éve osztálykiránduláson, Wieliczkában, mikor kaját kértünk, a nő egyedül az oroszt értette meg, se az angolt, németet, franciát vagy olaszt nem értette. Angolul csak pár szót tudott (hot-dog és hamburger kb.). Az oroszra nem tudott oroszul válaszolni, de legalább megértette, mit akarunk.

Nyilván ez csak egy egyszeri eset, és valószínűleg nem húzható rá a lengyelek többségére, de azért érdekes volt, hogy Wieliczkában, ahova azért egész sok külföldi jár, egy kaját áruló helyen még alap szinten se beszélt a kiszolgáló idegen nyelven.

2017. dec. 31. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 buszter ***** válasza:
81%

Ha egy olyan lengyel találkozol aki soha nem tanulta az oroszt akkor nem fogja erteni.

Orosz és a lengyel egy nyelv család, egy-egy szó ugyanaz vagy hasonlo a nyelvtan hasonló.

10 éve élek Lengyelországban, oroszokkal dolgozom.

Ukránokkal kicsit jobb, azt picit ertem. Szlovákot kicsit jobban. Cseheket nagyon picit.


De ha egy lengyel meg akar tanulni oroszul akkor par honap alatt siman megtanulja. Ezért akik orosz határhoz közelebb laknak vagy olyan környezetben vannak akkor gyorsan tanuljak. Idősebb korosztálynak iskolában kötelező volt az orosz mint Magyarországon is egykor.

2018. jan. 1. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Én harmincas lengyelekkel találkoztam, azok mind beszélik legalább az angolt, de inkább némettel együtt. Ráadásul kiválóan. Ahogy látom, a lengyelek már eleve úgy taníttatják a gyerekeiket, hogy legyen a zsebükben legalább egy idegen nyelv - nagy valószínűséggel úgyis külföldre mennek. Igen, éppen azért tettem fel a kérdést, mert tudom, hogy az orosz és a lengyel is a szláv nyelvcsalád tagja - de érdekelt, mennyire értik egymást. Mikor ezt a kérdést egy harmincas lengyelnek tettem fel, láttam, hogy megfeszült az arca - még szép, hogy azt mondta, hogy egy kukkot sem ért oroszul. :-) De azért ez nekem elég gyanús volt :-) Mondjuk azt mondta, hogy a szülei (legalább) értik az oroszt, mert ők tényleg iskolában tanulták régebben.

Wieliczkában én is voltam és nekem is feltűnt, hogy esélyem sem volt az angollal. De az a hely annyira felkapott, hogy szerintem ez is belefér :-) Úgyis jönnek hozzájuk a külföldiek, alkalmazkodjanak azok.

Még annyit: az én fülemnek teljesen különbözőnek tűnik az orosz és a lengyel. Az előbbieknek ráadásul ott a cirill ábécé is. És mégis... egy nyelvcsalád és - ahogy írjátok - elég könnyű lehet az átjárás is. De (számomra) totál különbözőnek tűnnek.

Egy időben gondolkodtam azon, hogy tanulok lengyelül. Lengyel édesanya magyar lánya (aki Lengyelországban tanulta a nyelvet, egyetemen ráadásul) lebeszélt róla. Azt mondta, annyira nehéz, hogy a helyiek még nála is kiszúrják, hogy nem az egész életét töltötte ott. Egész életemet rááldozhatnám, hogy csak a nyelvtant megtanuljam rendesen.. de mondjuk egy-egy szó kimondása is kitöri a nyelvem... :-) Szóval egyre inkább azon gondolkodom, hogy oroszt kéne tanulnom.

2018. jan. 1. 08:40
 7/16 anonim ***** válasza:
82%

Én 17 éve kamionos vagyok, 6 évig svéd cégnek melóztam, volt sok lengyel kollégám - a sok egyéb náció mellett.


Gyakran kérdezgettem őket erről, mennyire érti az egyik szláv a másikat. A lengyel, ha akarja aránylag jól érti az oroszt. Ez nem lesz valami magas fokú kommunikáció, de hétköznapi helyzetekben megértetik egymást. Az ukránra csak legyintettek: az nagyon könnyű.


Persze, ezek nemzetközi sofőrök, akik hozzá vannak szokva, hogy idegen nyelvi környezetben kell boldogulniuk.


Több ízben voltam tanúja ilyen beszélgetésnek, megfigyeltem, inkább a lengyel hajlamos beszélni az oroszt, fordítva ritkább, vagy egyszerűen mindketten beszélik az anyanyelvüket és abból hámozzák ki a másik mondanivalóját.

2018. jan. 1. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Köszi. Szóval akkor jól gondoltam... az a lengyel srác csak nem akarta elismerni... :-) Ahogy látom, nem igazán rajonganak az oroszokért... vajon miért? :-)
2018. jan. 1. 16:30
 9/16 buszter ***** válasza:
100%

Az hogy mennyire nehéz megtanulni az egyeni. Én 3 honap utan beszéltem a lengyelt. Lengyelek félnek beszélni, ha tud is kicsit idegen nyelvet fél megszolalni. Szerintem az butaság hogy csak azért nem tanulsz lengyelul mert egy anyanyelvi lengyel meglatasa szerint nehez. 1. Te döntsd el hogy nehéz e vagy nem. 2. Ha csak könnyű dolgokat tanulsz nem fejlődész.

Ha megtanulod a betűkapcsolatok kiejtését utanna mar csak fel kell olvasni.

2018. jan. 2. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
El is kezdtem az oroszt... kiderül, hogyan alakul. Kicsivel később belenézek a lengyelbe is - akkor majd látom, melyikhez van több érzékem. Köszi a tanácsot.
2018. jan. 4. 12:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!