Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az imperfetto és prossimo...

Az imperfetto és prossimo használata?

Figyelt kérdés

Ezelőtt már több oldalt és itt kérdést megnéztem. Néha sikerül a jó választ eltalálnom, viszont még mindig nem teljesen tiszta a használatuk.

A prossimot egy befejezett múltbeli cselekvésre használjuk (Pl. Megettem a levest.), míg az imperfettot valami olyan cselekvésre ami hosszabb idő át tartott (Pl. Állapot, időjárás).

Eddig igaz amit leírtam? És mivel lehetne még kiegészíteni az imperfetto használatát?


Illetve milyen tipikus kötőszavak vannak, amikből azonnal rá lehet jönni a helyes igeidőre? (Imperfetto: mentre, quando)



2019. jún. 16. 20:51
 1/3 anonim ***** válasza:
Párhuzamos cselekvésekre is használjuk az imperfetto-t.
2019. jún. 16. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Oh igen, a jó öreg imperfetto/pasato prossimo kérdés :)


Szóval a passato prossimot egyszeri, lezár múltbeli cselekvésekre használjuk. Az imperfettot főleg cselekvés, állapot leírására, egy múltbeli szokás, hosszan tartó cselekvés leírására használjuk.Az is fontos szempont, hogy az imperfettoval mondott igéknek nem ismerjük a kezdeti és végpontját, az ideéről csak annyit tudunk, hogy a múlban történt, viszonylag hosszan!

Szerintem egy jó felfogási mód: ha egy múltbeli történetet mesélsz, akkor a passato prossimo-val mondod az összes olyan igét, amik a "mi történt?" kérdésre válaszolnak, és imperfettoval az olyan igéket, amik a "mi volt akkor, amikor ez történt?" kérdésre. Tehát az imperfettoval a háttérkörülményeket, állapotokat, helyzeteket írhatjuk le.

Pl: Siamo entrati nella camera e abbiamo cominciato a guardare la tv. Sopra la tv c’era un armadio, davanti a noi c’era un tavolo con alcuni fiori. -> az első mondatban olyan cselekvéseket láthattunk, passatoprossimoban, melyek a "mi történt?"-re válaszolnak, míg a második mondatban olyan igék voltak, imperfettoban, melyek háttérkörülményeket írtak le.

Pl2: Durante la gita abbiamo visto un coniglio. Faceva bel tempo, brillava il sole, non c’erano nuvole.

Pl3: Oggi, quando sono uscito di casa, faceva bel tempo. Per questo sono andato a piedi all’ufficio. Nella strada c’era molta gente che si affrettava al lavoro. Quando sono arrivato all’ufficio, erano già le otto e la maggior parte dei lavoratori si trovava già a suo posto. Sono entrato nella mia camera e ho cominciato a lavorare.


Most pedig nézzünk pár speciálisabb esetet:

1.A múltban párhuzamosan folyó cselekvések leírására az imperfettot használjuk: Mentre studiavo, mia sorella cucinava – Míg tanultam, a testvérem főzött.


2. Imperfettoval fejezzük ki a múltban többször, ismétlődően, szokás szerűen megtörtént eseményeket: Tre anni fa andavo ogni giorno a correre – Három éve minden nap mentem futni.

L’estate scorsa nuotavamo ogni giorno – Tavaly nyáron minden nap úsztunk.

Di solito lavoravano molto – Általában sokat dolgoztak.


3. Ha azt akarjuk kifejezni, hogy egy múlban folyó cselekvést félbeszakított egy másik cselekvés, akkor a folyamatban lévőt imperfettoban, azt amelyik ezt félbeszakította, azt passato prossimóban mondjuk: Dormivo quando è squillato il mio cellulare – (Éppen) aludtam, amikor megszólalt a mobilom.


Vannak olyan esetek is, amikor az adott igét mondhatjuk mindkét időben, csak mást jelentenek:

Mangavo il pane - Ettem a kenyeret

Ho mangiato il pane - Megettem a kenyeret

vagy:

Péter nézte a filmet - Pietro guardava il film

Péter megnézte a filmet - Pietro ha guardato il film

vagy:

Avevo paura – féltem.

Ho avuto paura – megijedtem.

vagy:

Conoscevo Giulio da tanto – régóta ismertem Giuliót.

Ho conosciuto Giulio ieri – tegnap ismertem meg Giuliót.

vagy:

Sapevo la verità – tudtam az igazságot.

Ho saputo la verità – megtudtam az igazságot.


Nagyjából ezek az alapok! Ha valami nem világos, akkor írj és megpróbálok segíteni. (amúgy az egészet megtalálod a webnyelv.hu-n)

Forrás: [link]

2019. júl. 2. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm. Webnyelven már elolvastam a használatukat, de sokkal jobban megértettem a te magyarázatodat. Főleg a rákérdezős módszert, ez az eszembe sem jutott. :)

Igaz, amióta feltettem a kérdést folyamatosan ülepedett, de még mindig kell egy kis idő hozzá, hogy helyesen tudjam alkalmazni.

2019. júl. 3. 10:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!