Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Milyen nehéz a doktori iskola?...

Milyen nehéz a doktori iskola? Lehet mellette valamit csinálni?

Figyelt kérdés

A kérdésem pár év múlva aktuális is lenne,mivel el szeretnék végezni egy osztatlan képzést (szakot nem szeretnék írni),ami után mennék tovább doktori iskolába.

Viszont a doktori iskola mellett egy teljesen máa szakot is el szeretnék majd kezdeni,csak kétséges,hogy technikailag lehetséges-e.


A kérdésem pedig az lenne,hogy egy átlagos doktori képzés milyen nehéz?

Hogy egészen konrét legyek,hetente mennyi időt vesz igénybe az előadások?


Köszönöm a válaszokat!:)



2021. nov. 28. 18:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Olyan nincs, hogy átlagos. 4 éves, az első két év után van egy szigorlat, amin ha nem mész át, nem is folytathatod. Vizsgák vannak, amikre készülni kell. A második 2 év a kutatás, a konferenciákon részvétel, publikálás/ez már előtte is ajánlatos/ majd a zárás. Szóval sok a feladat,de témától és egyetemtől is függ.
2021. nov. 28. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Azzal kezdjük, hogy nagyon alacsony a doktori programok végzési rátája, azaz rengetegen feladják. Többek között azért, mert nem mérik fel, mivel jár egy doktori program elvégzése, és dolgozni vagy mást tanulni próbálnak mellette.


Ne csináld. Csak akkor menj doktori programra, ha teljesen rá tudod szánni azt a 3 évet, és meg tudod csinálni a kutatásod. Ha más szakot kezdesz el mellette, garantált a kudarc.


Ha megvan a doktorid, majd lesz még bőven időd mást is tanulni, én is épp ezt teszem.

2021. nov. 28. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Szívem szeeint rászánnám mind a négy évet a doktori iskolára,csak az az egy aggodalmam van ezzel kapcsolatban,hogy így kb. 29 évesen tudnám elkezdeni a másik szakot az egyetemen (csúszás nélkül persze).


De mivel nagyon szeretnék oktatni és kutatni is ebből a szakból,lehet így is csinálom,hogy csak a doktori után kezdem el a másik szakot.

2021. nov. 29. 05:54
 4/11 A kérdező kommentje:
Kedves 2-es,ha jól értem,te is ugyanezt tetted,ledoktoráltál majd elkezdél egy másik szakot is?
2021. nov. 29. 05:55
 5/11 anonim ***** válasza:
91%

Igen, én is ezt tettem, végigcsináltam a doktori iskolát, utána kezdtem el még több szakot is, a legutóbbit 45+ évesen... ma már élethosszig lehet tanulni, nem úgy van, hogy 1 szakot elvégzel és azzal vagy kénytelen boldogulni.


De higgy nekem, ha a másik szakot a doktori mellett kezded el, soha nem lesz belőled doktor. A doktori iskola nem csak egy egyszerű egyetemi szak, ahol órák vannak és a tananyagból így-úgy le kell vizsgázni. Hanem egyrészt a tananyag mennyisége is eleve "végtelen" (bármilyen tudományágból elolvashatatlan mennyiségű szakirodalom van), így már eleve az is számít, hogy egy szemeszterben csak a 3-4 kötelező, vagy 20-30 releváns könyvet olvasol-e el (és megszámlálhatatlan szakcikket). Publikálni is kell, és egy-egy komolyabb tanulmány írása nagyon komoly erőfeszítést igényel. A saját kutatás is kb. végtelen időt igényelne. Nem lehet úgy összecsapni ezeket, hogy közben másik órákra is bejársz, azokat is tanul(ga)tod, oda is irányul a figyelmed.


Képzeld el, hogy jön mondjuk a kedd délután, végre nincs se órád, neked se kell tartanod (ezt is tegyük hozzá, hogy tanítani is kell, és az egyetemi órákra való készülés óránként fél-egy nap!) -- és akkor mit csinálsz? Végre lenne 3-4 órád a kutatásoddal foglalkozni, de helyette nekiállsz a másik egyetemre tanulni...


Nem sietsz sehová. Majd elvégzed a másik szakot 29-32 évesen, vagy 39-42 évesen, vagy 49-52 évesen... tényleg nincs hova rohanni.

2021. nov. 29. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Szerintem is akkor nem rohanok a második szakkal sem,megcsinálom a doktorit és az után helentkezek csak a második szakra-így lesz a legjobb.


Köszönöm szépen a válaszokat!:)

2021. nov. 29. 15:44
 7/11 anonim ***** válasza:
44%
Szerintem ezt nagyon jól teszed. Azt javaslom, hogy csak olyasmiből doktorálj, ami TÉNYLEG érdekel, és amivel utána el akarsz helyezkedni / hosszútávon foglalkozni akarsz. Pl. ha mesterséges intelligenciából, orvostudományból, matematikából stb. doktorálsz, akkor ezzel egyértelműen megalapozod a későbbi jövődet. Ha egyiptológiából, vallástörténetből, akkor ezzel az akadémiai karrier szűk mezsgyéjére kormányzod magad, vagy a 30 éves pályaújrakezdők sorsára (ami szintén nem lehetetlen, ld. pl. engem). Ha újrakezdhetném, jobban átgondolnám, hogy miből doktoráljak, és olyasmire fogadnék, amiből meg is lehet élni. Így csak hobbi, hogy van egy fenszi doktorim, meg csajozni jó.
2021. nov. 29. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
94%

Szia! Én sajnos nagyon tapasztalatlanul vágtam ebbe bele tavaly a Covid miatt és hát nem haladok jól. A konferenciáim megvannak, de majd még kell menni, a kutatásom nem releváns, nem tudom a munkaerőpiacon eladni, és sokkal jobban járt az, aki 10 év munka után a munkahelyen tud hobbiból kutatni. Ösztöndíjas PhDs vagyok, be kell vállalni extrákat és eléggé leterhelt lettem erre a félévre. Ez egy munkahely, nem elég a minimumot nyújtani, heti 1 napom van másodállásban, de még így is megkérdezte a témavezetőm, hogy miért nem haladok a dolgaimmal, júniusban vizsgáznom kell. Erre az egyetemre amúgy fel sem vennének kutatni, mert nem kell nekik momentán új kutató, csak képeznek. XD


És én nem leszek kutató, nagyon sok energiát bele kell ebbe ölni, ha válni akar az ember valamivé, mert én BTK-n vagyok, nem valami gyakorlati helyen, aminek értelme is van. Muszáj lesz kompetens másodállást lelnem, vagy átmennem fizetősre (nem tudom hogy oldom meg), mert egy 29 éves nő semmi munkatapasztalattal nem tud elhelyezkedni pl: egy cégnél, mert az lesz a bajuk, hogy nincs gyerekem, szülni fogok.



Szóval én picit bánom ezt a dolgot, de már nem lehet kiszállni, 5 év a max, ami alatt el lehet végezni, annyi idő alatt meg csak sikerül. :D


Kitartást neked is!

2021. dec. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó, melyik egyetem a tiéd? (Csak hogy tudjam, hol ne szamítsak kutatói állásra.)
2021. dec. 25. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Én két főállás mellett csináltam meg normál időben. 2010 szeptemberében kezdtem, akkor még 2013 júliusáig volt a doktori iskola; majd szigorlat, és 2014 márciusában ítélték oda a fokozatot.
2021. dec. 25. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!