Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Lehet pszichológiáról pszichiá...

Lehet pszichológiáról pszichiátriára jelentkezni?

Figyelt kérdés

Jelenleg pszichológiát tanulok az egyetemen, és klinikai pszichológiára szeretnék szakosodni. Azonban elkezdett érdekelni a pszichiátria is, de tudom, hogy az orvosi.

Egyik ismerősöm azt mondta, hogy ő úgy tudja, hogy klinikai pszichológia MA-val lehet jelentkezni az orvosira kizárólag pszichiáternek.

Ezt ostobaságnak találtam, viszont láttam, hogy külföldön valóban SAT vizsgával lehetséges az orvosi 3. évfolyamára bekerülni pszichológia képzéssel.

Viszont itthon semmi információt nem találok arról, amit az ismerősöm mondott.

Esetleg valaki tud valamit arról, hogy valóban lehetséges lenne-e pszichiátriára átjelentkezni klinikai MA után,(+ ugye a kémia, anatómia, stb, ami elengedhetetlen az orvosin), vagy veszett fejsze nyele?

Előre is köszönöm.



2021. ápr. 16. 22:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
96%
Itthon el kell végezni az általános orvosi egyetemet, ha orvos akarsz lenni. Nincs más út.
2021. ápr. 16. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
95%
Itthon ez így biztos nem működik. A teljes orvosit kell elvégezni hozzá, és utána lehet szakosodni pszichiáternek
2021. ápr. 16. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
94%

Orvosira nem lehet átjelentkezni semmilyen más szakról, oda felvételizned szükséges.


Orvosin természettudományos, fiziológiai jellegű tárgyakat tanulnak, nagyon mélyen belemennek a makroszkópos és mikroszkópos anatómiába, az egész képzésnek ez adja az alapját. Pszichológián ez hiányzik. Ott nem tanulnak anatómiát ilyen mélységben, latint sem (ezeken nyugszik az orvoslás) csupán felszínesen, és az is a magatartás és idegi tanulmányok. Emellett az élettani, biokémiai, patológiai, farmakológiai háttér is hiányzik orvosi végzettség hiányában. Bár mindkettő szak az emberrel foglalkozik, mégis teljesen más irányból közelíti meg azt. Orvosin az első 3 év a legkeményebb a klinikum előtt. Kizárt dolog, hogy pszichológiáról ezen csak úgy átlépj. Vagy pszichológia, vagy orvosi, de pszichológiával nem fogod tudni kiváltani az orvosis éveket.

2021. ápr. 16. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Így már világos. Köszönöm szépen a válaszokat!
2021. ápr. 16. 22:29
 5/12 anonim ***** válasza:
93%

Még egyik orvosiról is nehezen mész át a másik orvosira, nemhogy pszichológiáról. A pszichológián tanult tárgyak nem fedik le az orvosi egyetem követelményeit, és a pszichológus pedig nem orvos.

Egyébként valóban az első 3 év a legnehezebb orvosin, meg kell vele rendesen küzdeni, valóban kizárt, hogy te ezt bárhol is egy pszichológiai papírral ki tudnád váltani, ahhoz az túl kevés és nem is elégséges. Szerintem döntsd el, hogy melyik felé húz a szíved jobban. Ha orvosi, akkor felvételizz ÁOK-ra, ha pszichológia, akkor pedig oda. Nekem olyan ismerősöm is van, aki orvosi után még pszichológiát is végzett.

2021. ápr. 16. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
36%
#4 és #5 igazat írt, de megfogalmazhatta volna kevésbé lenézően a pszichológia szakot/képzést illetően. Nem egyértelműen hangoztatták, de egyfajta felhang érzékelhető. Ha ők nem tették meg, én leírom, hogy fordítva sincs átjárás és a pszichológia képzésen olyan megközelítésben/területeken keresztül közelítik meg az embert és az elméjét, amit az orvosin egyáltalán nem fednek le.
2021. ápr. 19. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
27%
Jottek hozzank orvosirol pszichologiara, szo nelkul elismertek az anatot es az elettant az osszes pszichos biosz helyett. Azert tulertekelni se kell egy bolcsesz szakot, de ez altalaban nagyon megy a pszichologusoknak. Mennyire fontos tudomanyag, csillagaszati oraberek... Hogyha meg valakinek kicsit is komolyabb problemaja van, ami tulmutat az eletvezetesi tanacsadason, fuluk-farkuk behuzzak, es pszichiaterert kialtanak.
2021. ápr. 19. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
51%

Egyetértek az előző válaszolóval. Bátyám orvosiról ment át pszichológiára és el tudta fogadtatni a biológiai jellegű orvosis tárgyait.


Kérdező, ha van lehetőséged erre, akkor válaszd az orvosit, és szakosodj pszichiáternek. Sokkal nagyobb a mozgástér, jóval több lehetőséget kínál, mint a pszichológia, hiányszakma is, viszont jóval nehezebb is elvégezni az orvosit, mint a pszichológiát.(Nem, nem nézem le a pszichológusokat, csak mindkét szakkal van személyes tapasztalatom, tudok viszonyítani.)


Pszichológiáról nem mehetsz át orvosira, de felesleges is lenne, mert könnyebb, ha elvégzed az orvosit és szakosodsz pszichiáternek. A pszichiáter mindent megtehet, amit egy pszichológus,fordítva pedig nem mondható el ugyanez. Pszichiáterként olyan esetekkel is találkozhatsz, ami nemcsak a pácienssel való beszélgetésben merül ki, hanem tényleges orvosi beavatkozást igényel.

2021. ápr. 19. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
74%

#6 vagyok.

Sajnos elmondható, hogy a terület nem ismeretes a résztvevő szakemberek megfelelő együttműködéséről, ebben egyetérthetünk szerintem.

Az okok, amik miatt átküldik a pszichiátriára a pácienseket, sokkal sokrétűbb, nem jellemző pl a képességek kimerülése mint ok. Bagatellizálni a másik oldalról is lehet ezt a jelenséget, pl úgy megfogalmazni hogy oda “csak gyógyszert feliratni” küldenek embereket, mert ez a fő, ami az orvosok “kiváltsága”. Természetesen a módszerek (pszichológiai és farmakológiai), megoldások sokszor együttesen és egyenlő hatékonyságúként megítélve értelmezhetőek.

A kettő “oldal” amúgy a pszichoterápia területén összeér, mivel azt klinikai szakpszichológusok és pszichiáterek is egyaránt végezhetik, gyakorolhatják.

2021. ápr. 19. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Az előbb felsoroltak mellett sajnos figyelembe kell venni azt is, hogy itthon csak 12 félév támogatott államilag. Ha a pszichológiából már elvégeztél x félévet, akkor az orvosi utolsó féléveit ki kell fizetned, ami nem kevés (1-1,5 millió ft között mozog)
2021. ápr. 21. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!