Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Diszlexiával esti érettségizni?

Diszlexiával esti érettségizni?

Figyelt kérdés

Kissé összetett a történet: szakmunkás sulit végeztem, nem érettségiztem. Viszont pár éve beiratkoztam esti sulira, mert a mai világban elég fontos az érettségi, így végigjártam és sikeres érettségit tettem matekból, töriből és infóból, ellenben az angol nem sikerült, magyarból pedig megbuktam 12.-ben, érettségire sem mehettem. Akkor hagytam a francba az egészet, igazából elég súlyos diszlexiám van, de kicsinek nem foglalkoztak ezzel különösebben, későn is derült ki, szakközépben meg abszolút senkit nem érdekelt, el lett hanyagolva, a szüleimnek nem volt pénzük magántanárhoz járatni, papírom nincs róla. Magyarból kétesre álltam, megírtam egy próba érettségit, aminél meg lett volna a kettes, viszont a helyesírásom olyan szinten volt szörnyű és értékelhetetlen, hogy az lehúzta az egészet és a tanár végül nem engedett át, hiába mondtam, hogy diszlexiám van, azt mondta nincs papírom, így ez van..


Sajnos teljesen esélytelennek tartom, hogy én angolból (kb magyarul se tudok rendesen, keverek betűket stb) le bírjak valaha az életben érettségizni és a magyar se fog menni a helyesírás miatt. Az egyik kérdésem, hogy esetleg valaki tudja, hogy van-e bármi járható út, hogy felnőttként kapjak papírt a diszlexiámról és legalább idegen nyelvből felmentsenek..? Magyarból a szóbeli már tök jó lenne, megtanulom a tételeket és valahogy elmakogom, amit mondani akarok, de az írás azt fájdalmas még olvasni is. (Most is barátnőm segít ezt megírni...)

Csomót próbáltunk utánajárni/keresni, semmi használhatót nem találtunk. 18 felett kb senki le sem tojja, hogy neked valamilyen tanulási nehézséged van, nem adnak papírt vagy azt nem fogadják el érettséginél. Nem arra hajtok, hogy kibújjak az egész alól, de egyszerűen a betegségem miatt képtelen vagyok helyesen írni/beszélni, nem tehetek róla. :(


A másik, hogy ugye irodalomból megbuktam. Na most mintha nekem anno azt mondta volna a tanárom, hogy ha majd egyszer érettségizni akarok belőle, akkor újra kell járnom az egész 12. osztályt. Ez komoly..?? Egy tárgyból buktam, minek kéne minden órát újra végigülnöm, főleg hogy van amiből már az érettségim is megvan? Ennek hol lehetne utána érdeklődni? Esetleg volt valaki hasonló helyzetben, hogy utolsó évben bukott egy érettségi tárgyból? Mit kellett csinálnia utána?


Köszi, ha valaki esetleg tud bármelyik részben is segíteni!



2021. máj. 5. 22:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
[link] körben ide kell fordulni a diszlexia megállapítása végett.
2021. máj. 5. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Jól van már, nem kell egyből nekem támadni! Általános felsőben állapították meg, jött valahonnan egy fejlesztő pedagógus azt hiszem és ő mondta. Néha suli után bent maradtunk vele gyakorolni, de ahogy elmentem szakközépbe, ez megszűnt.

Azt pedig az ofőm mondta, hogy újra kell járni az egész 12.-et, nem a kisujjamból szedtem elhiheted. Igen, benne van a javító vizsga a bizonyítványban, amit 3 éve kaptam meg…. Akkor nem mentem el javítóra, ezután hívott az ofő. Gondoltam ennyi idővel a bizonyítvány kézhezvétele után már nem lehet javítót tenni, ezért érdekelt mi a menete a dolognak. Azt hittem, hogy akkor azt az egy adott tárgyat újra kell járni és nem az egész évet, mivel csak abból az egy tárgyból buktam és nem az összesből.


Barátnőm pedig segített a kérdés kiírásakor és most is, hogy mit hogyan kell helyesen írni. Igaz így kétszer annyi idő megírni a választ, de hátha ezidő alatt is rögzül valami.

2021. máj. 6. 09:47
 3/11 A kérdező kommentje:
Ja, látom közben törölve lett a kettes válasza.. Érdekes, na mindegy.
2021. máj. 6. 09:48
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Nincs ilyen, hogy elévül a záradék. (Igen szomorú, hogy ordító kamukérdések erdejét bennhagyják, informatív valós válaszokat meg törölnek!!!!)
2021. máj. 6. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Szia! Szerintem első körben hívj fel egy pedagógiai szakszolgálatot, ők foglalkoznak ilyenekkel, szerintem tudnak tanácsot adni. Esetleg régi szakvélemény előkeresése segíthet az ügyben.
2021. máj. 6. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
53%

Nincs régi szakvélemény, mondta a kérdező. A pedagógiai szakszolgálat iskolásokkal foglalkozik, nem felnőttekkel.

De kérdező, ugye nem az történt, hogy jelentkeztél javító vizsgára, csak nem mentél el a kitűzött időpontra? Mert ez esetben megbuktál a javító vizsgán, erről papírt adnak, és akkor tényleg osztályt kell ismételned. Nem egy tárgyból, hanem az összesből, mert nem teljesítetted a tanévet.

2021. máj. 6. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

Ott kezdődik, hogy ez nem egy betegség, ha már ennyire jártas vagy. Általános iskolában már harmadiktól kivizsgálnak vagy tanár által vagy szülő által beutalnak. De van tanulói (vagy hallgatói) jogviszony, igaz? Mert akkor legközelebbi pedagógiai szakszolgálathoz betudnak utalni egy vizsgálatra. Van az esti iskolában gyógypedagógus? Látnia kellene téged, azért elötte. Ez nem egy hiphop meg van story lesz.


Ha volt régi szakértő véleményes papírot, akkor az hova tünt, amikor beiratkoztál a szakközépbe? Az nem kallodik el csak úgy? Diszlexiával és diszgráfiával rendelkezek.

2021. máj. 10. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
66%

"A pedagógiai szakszolgálat iskolásokkal foglalkozik, nem felnőttekkel."

#6 Én is felnőtt vagyok, velem is foglalkoznak. Sok magyar aki mindenhez "ért".

2021. máj. 10. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

16:13 vagyok.


Ha felhívja a volt szakközép iskoláját ahová járt, akkor meg lehet az egy másolata ott. Elszokták rakni több évre. Ha volt már vizsgálaton, akkor vissza tud menni és kérni egy másolatot a szakértői véleményről. Több példányban dolgoznak és el is rakják szépen, ha benne volt a rendszerben. Ez a te felelősség volt után erre figyelni már.

Lehet le pontozni, de ez trehányság tőle.

2021. máj. 10. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem fogod fel, hogy nincs szakértői vélemény?
2021. máj. 10. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!