Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Gyógyszerész vagy vegyész?...

Gyógyszerész vagy vegyész? Melyiket válasszam?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Pályaválasztás előtt állok, és nem tudom, hogy melyiket válasszam. Nagyon szeretem és jó vagyok kémiából, illetve matekból, viszont a biológiát bár megtanulom nem annyira köt le.

Nagyon érdekel a gyógyszerészet, de a biosz miatt nem vagyok biztos benne.

Melyik érné meg jobban nekem, azt is beleszámítva, hogy melyik a megbecsültebb és biztosabb stb.. szakma?



2021. dec. 17. 19:41
 1/5 anonim ***** válasza:
7%
Mivel a gyógyszerész közalkalmazott, a vegyészmérnök meg nem, én az utóbbira szavaznék. Az egészségügyet eléggé rombolják évtizedek óta, nem várnék ott nagy lehetőségeket, pláne, hogy még 5 évet bele is kell ölni az egyetemen.
2021. dec. 17. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A gyógyszerész közalkalmazott? Mióta? Aki kórházban/klinikán dolgozik, esetleg bent marad az egyetemen, igen. A patikák túlnyomó többsége egyébként forprofit vállalkozás, a gyógyszergyárak és biotechnológiai cégek pedig tárt karokkal várják a gyógyszerészkutatókat. Én a gyógyszerészt mondanám, sokkal több a lehetőséged vele, mint a vegyésszel.
2021. dec. 17. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia! A gyógyszerésznek tényleg eléggé kell tanulnia biológiát (sejtbiológia, növénytan, embertan, minimálisan az állatokról is kellhet tudni). Viszont egyetem után

- patikába mehetsz (kiszolgálod a vevőket, megcsinálod az egyedi készítményeket - lényegében labormunka -, egyszerű egészségügyi tanácsot adsz, ha kell; itt a készítménykészítés a legkémiásabb)

- gyógyszergyárba mehetsz: az egyetemen elsajátított testi folyamatokat már tudod, tudod azoknak fő kémiai mozzanatait. Méréseket végzel, azt kiértékeled, minőségellenőrzést, esetleg kutatói-fejlesztői munkát (gyógyszert tervezel, alkotsz): az első kettő inkább analitikai munka, az utolsó pedig már alaposan támaszkodik arra, hogy te tudod mi történik a szervezetben. Szerintem ez jobban bejön azoknak, akik a kémiába vannak jobban beleesve.

- és még nyilván van több opció is.


De amúgy ha belegondolsz, az emberi test is igazából bonyolult, összetett reakciók összessége, különböző reakcióterekben, kevésbé nyomonkövethetően, mint ha például vegyészmérnökként egy anyag előállítását megterveznéd gépileg-kémiailag.


Egyszóval: gyógyszerészként egy olyan területen kell kiigazodnod a tudásoddal, ami már eleve adott, és működik, csak valószínűleg rosszul, meg kell javítani, tökéletes tervrajza van, viszont a működése néha nem kiszámítható. Amíg vegyészmérnökként te tervezel meg egy-több rendszert és te találod ki, milyen reakció menjen végbe, hogy hatékony legyen a dolog, és az adott hatásfokkal végig is megy, nem okoz csalódást/meglepetést.


Ajánlom, hogy nézd meg mindkettő szak tantervét, keress rá a tantárgyakra is, hogy miről szólnak (jó képet adnak, mert minden esetben alkalmaznod kell az összeset, még ha nem is olyan mélyen, mint ahogy azt egyetemen tanítják). Én egy GYTK-s tantervvel tudok szolgálni (görgess le a táblázathoz):


[link]

2021. dec. 20. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

3-as vagyok.


Bocsánat, a vegyészmérnök azért más, mint a vegyész. Az inkább tisztábban labormunka. A vegyészek is bőven tanulják azokat a módszereket és az analitikát, amit a gyógyszerészek akár a patikában, akár a gyógyszergyárban használnak, viszont nyilván ők a kémia szélesebb körű elsajátítására fokuszálnak, amíg a gyógyszerész leginkább a szervezetben történő folyamatokhoz, illetve a használt eszközök kezeléséhez kapcsolódó kémiai ismereteket ismereteket sajátítják el.


Szerintem ne "félelemből" válassz szakot, tehát azt válaszd, ami tényleg vonz, amelyik munkakör neked jobban tetszik. Megnézel szakmabemutató videókat, tantervet, nyílt napot stb. A GYTK-n már az első két félévben is eléggé kell tanulni a tárgyakat, ami a biológiára alapszik, de ne feledd, hogy ebből neked a lényeget - gyógyszerész szempontból - kell leszűrnöd. Szóval ha egy év után úgy is döntesz, hogy nem tetszik annyira, simán jelentkezhetsz még kémia alapszakra is, emiatt nem kell aggódni, ha most nem sikerül a nagy tökéletes döntés meghozni. Változtatni könnyen lehet ebben az esetben, nem kell aggódnod. Sok sikert!

2021. dec. 20. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 ÁBerta ***** válasza:

A gyógyszreészképzésben az elején nagyon sok a kémia, és csak lassan nő a bioszos és orvosi tantárgyak száma, és óraszáma az öt év alatt, míg a kémiásoké meg lecsökken a végére. Aztán persze van olyan tárgy is ami a kettő erős keveréke pl. biokémia, hatástan. Nagyon más a biológia, mint a gimiben, hiszen csak az aemberi test működésével kapcsolatos dolgok kellenek (meg egy kis botanika, de az nem vészes). Kezdődik az anatómiával, majd jön az élettan, a kórélettan, mikrobiológia, hatástan, kilinikai ismeretek stb. Nekem pont akémia nem volt az erősségem és nem is szerettem, mégis megyeget, bár most sem a kedvencem.

Gyógyszerészként nagyon sok helyen lehet elhelyezkedni: gyógyszergyárak, kozmetikai ipar, patika, kórház, és nem is rossz a kezdő fizetés. Külföldön is sok magyar gyógyszerész dolgozik. Ahogy fentebb is írták, a gyógyszerészek elsősorban magánszférában dolgoznak és nem közalkalmazottak, mint az orvosok, tehát a bérek is piaci alapon alaulnak.

2022. jan. 5. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!