Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Lehet e módon egyszerre több...

Lehet e módon egyszerre több szakterülete valakinek jogászként?

Figyelt kérdés

Ha az 5 éves jogász szak után szakvizsgát teszek egy szakirányban, de emellett phd képzésen egy más szakterületbe ásom magam, maga a phd felér egy szakvizsgával szerzett szakterülettel? Hivatkozhatok a phd-szakterületre, pl. egy állásinterjún? Dolgozhatok vele a jogi szférában vagy mindenképp kell a szakvizsga?


Azzal tisztában vagyok, hogy a phd egy kutatásra alapozott, inkább jogelmélettel foglalkozó képzés (természetesen a jogi területen), ami tudományos fokozatot ad.



2022. okt. 12. 11:26
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A jogász képzésen belül nincs több szakvizsga, mint pl. az orvosoknál. Van A szakvizsga, ahol mindenbe is belekérdenek. Ha azt leteszed, onnantól bármivel foglalkozhatsz. Az más kérdés, hogy a több posztos játékosokkal a legtöbbször csak a gond van. Érts kevés dologhoz, de azokhoz részletekbe menően.
2022. okt. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Én a képzést követő 3 év (ügyvédjelöltként végzett) gyakorlat után megszerezhető szakvizsgára gondoltam, természetesen az 5 éves osztatlanképzés még nem ad önmagában sokat. Mivel ugye, ha leteszem azt a szakvizsgát, szakiránynak megfelelően ügyvéd vagy jogász leszek, de ha mindemellett még phd-t is vegeznék, az felérne az előző szakterülethez? Vagy mindenképp szakvizsga kell, hogy "legitimmé" váljon a jogi szférában?


Bocsi, ha kesze-kusza 😬

2022. okt. 12. 12:00
 3/10 anonim ***** válasza:
89%

Még egyszer: a jogászoknak egységes szakvizsgájuk van, függetlenül attól, hogy bírók, ügyvédek, ügyészek vagy akármik szeretnének lenni. Szakterületen belül sincs külön vizsga. Vannak szakjogász képzések, de az sem feltétele a szakvizsgának.

A PhD e tekintetben nem minősül szakvizsgának, viszont a 3 év kötelező gyakorlatból valamennyit el tudsz ismertetni, ha PhD képzésre jártál.

Ha csak nem arra kell a jogász diploma, hogy a doktori címmel vagánykodj, akkor igen, kell a szakvizsga.

2022. okt. 12. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Oh, így már világos. Köszönöm.
2022. okt. 12. 16:45
 5/10 anonim ***** válasza:
74%
A közigazgatásban viszont nem kötelező a jogi szakvizsga, de előny. Oda elég a "sima" közigazgatási szakvizsga.
2022. okt. 12. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Most jogból akarsz PhD-zni, vagy valami másból?
2022. nov. 1. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk a PhD azért sokszorosan nehezebb, mint egy szakvizsga, vagy szakjogászi. Hiába van három szakjogászi papírod, ha nem azokkal a területekkel (vagy nem minddel) foglalkozol. Ma már nem az van, mint mikor évi 1-3 törvény volt, és Auspitz bácsi ügyvédként mindennel foglalkozott.
2022. nov. 1. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

#6-nak: igen, azt tervezem, hogy jogból phd-znék.

#7-nek: tudom mi az alapvető különbség a kettő között, csak azt nem, hogy a phd ad-e olyasfajta tudást, amit gyakorlatban is tudok alkalmazni? Tegyük fel büntetőjoggal foglalkoznék alapvetően, de lenne phd-m munkajogi területen; hivatkozhatnék munkajogra, mint általam elsajátított szakterületre, annak ellenére, hogy nincs szakjogászi végzettségem róla? Vagy a phd tényleg csak akkor lehet aktuális, ha kutat az ember? Ez érdekelne, mert amúgy szívesen elmélyíteném phd szinten is a tudásom, de ha ennek nincs közvetlen haszna, akkor inkább kétszer meggondolom.


Ami engem érdekelne az a felhaszbálói jogok, hirdetésekkel kapcsolatos jogi kérdések, a marketink jogi menedzsmentje nagyjából (nem tudom még, hogy ezt a kategóriát hogy nevezik a jogban); a másik, eléggé eltérő irány a családjog, családvédelem lenne, ami érdekel és szívesen foglalkoznék vele. És én ezekkel lehetőség szerint külföldön helyezkednék el, amit egyébként szintén nem tudok, hogy a magyar egyetemeken elsajátított jogi szaktudás mennyire alkalmazható külföldön?


Aki esetleg benne van ebben a témában és nem bánja, ha kérdezek, nagyon örülnék, ha írna nekem. Köszi!

2022. nov. 7. 20:04
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Azt kiírhatod, hogy munkajogi témában PhD-ztál, és mondjuk van valamilyen büntetős szakjogászid. De ilyen módon a PhD-ra nem szoktak hivatkozni. Az arra való, hogy egyetemen tanítsanak/kutassanak vele (vagy kutatóintézetben). Ha utána nem kutatsz, dísznek elmegy, de nincs sok értelme.
2022. nov. 22. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
(Amúgy kérdezhetsz nyugodtan, PhD doktori tudományos fokozatom van állam- és jogtudományból).
2022. nov. 22. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!