Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mit válasszak, ha fizikát,...

Mit válasszak, ha fizikát, kémiát és biológiát is emelten szeretnék tanulni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Biológia-kémia tagozatos vagyok és most jött el a fakultáció választás ideje. Az a baj, hogy én alapvetően nem vehetnék fel fakultációt csak ha leadom a tagozatot, de én nagyon szeretném a fizikát felvenni. Választanom kell, vagy leadom a kémiát és helyette emelten tanulom a fizikát(és mellette a bioszt) vagy minden marad a régiben. Igazából van egy harmadik opció is, hogy nehézkesen, de megoldom, hogy a tagozat mellett fizikát is tanuljak, de bevallom, biztos vagyok benne, hogy nagyon megterhelő lenne, talán túl sok is. Hajlok arra, hogy leadjam a kémiát, mert a fizika jobban is megy nekem, de orvosira szeretnék menni és sok helyen hallottam, hogy orvosira inkább kémiából kellene, hogy emeltezzek, nem fizikából. Ha valaki tudna tanácsot adni, hogy orvosira melyik lenne jobb vagy hogy ő mit tanácsolna ebben a helyzetben, azt megköszönném.



2023. máj. 24. 19:07
 1/10 anonim ***** válasza:
41%

A kérdésben azt írod, hogy mindháromból szeretnél emeltezni, a leírásban meg azt, hogy kémia VAGY fizika.


Én azt javaslom, hogy emeltezz mindháromból, aztán a két jobbikból számíttatod a pontjaidat.


A fakultációkkal kapcsolatban meg azt add le, ahol nem olyan jó a tanár, illetve amit önállóan is hatékonyan tudsz tanulni.

2023. máj. 24. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
34%
Orvosra szerintem jobban megérné a kémia, de #1-esnek nagyon igazat tudok adni
2023. máj. 24. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
69%

Ha meg tudod oldani a 3 faktot, akkor szerintem azt válaszd, viszont abból csinálj emelt érettségit amit biztosabbnak érzel. Az a cél az érettségivel, hogy bekerülj a kiválasztott egyetemre és ez akkor fog sikerülni ha olyan tárgyból vizsgázol, amiből jó vagy. Használd ki, hogy van választási lehetőséged (nem véletlenül fogadják el általános orvosira a fizikát is) és ne dőlj be a "kémiát érdemesebb választani" dumának.

Ezt azok szokták hangoztatni, akiknek közük nincs az orvosihoz, mert ha lenne, akkor tudnák, hogy az emelt kémia anyaga max fél év az orvosin és azt sem fedi le teljesen, szóval abszolút nem behozhatatlan "hátrány". Ha valaki komolyan veszi és szorgalmi időszakban is becsületesen készül, akkor simán teljesíteni fogja az orvosi kémiát, még akkor is ha fizika emelttel vették fel. Nekem voltak olyan csoporttársaim első évben akik 90%-os emelt kémiával jöttek, úgy gondolták, hogy nekik ez megy és nem is készültek év közben folyamatosan, aztán az első orvosi kémia vizsgájukon úgy meghúzták őket, hogy csak néztek mint borjú az új kapura. Ezzel szemben a fizikások többsége szorgalmasan tanult (mert őket is jól beszaratták, hogy mennyire nehéz dolguk lesz amiért fizikával jöttek) és simán átmentek az első vizsgaalkalomkor.

Illetve olyan évfolyamtársam is volt aki 2 évig próbálkozott az emelt kémia érettségivel (azt hiszem 3-szor írta újra), mert neki is mindenki azt mondogatta, hogy orvosira kémiával kell menni, miközben ő rohadtul fizikás beállítottságú volt. Mindig lemaradt pár ponttal az orvosikról. Aztán 2 év után úgy volt vele, hogy most megpróbálja az emelt fizikát, természetesen sokkal jobb eredményt ért el mint kémián és rögtön fel is vették. Most pedig már harmadéves és túl van a biokémia szigorlaton. (Nem kitűnőre vizsgázott, de simán teljesítette.)

Szóval abból csinálj érettségit ami jobban megy és ha van rá lehetőséged, akkor vedd fel faktnak a másikat is, hogy legyen abból is egy alap tudásod. De ha nem tudod megoldani az sem probléma, 12. utáni nyáron 2 hónap alatt simán át tudod venni az alapokat, az egyetemen pedig úgyis mindent elölről fogsz tanulni.

Ne feledd, most azaz elsődleges cél, hogy bejuss, az egyetemi anyagot majd ott megtanítják!

2023. máj. 24. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
76%

Jah és mind a háromból semmiképp se érettségizz, kettőre is bőven elég lesz alaposan felkészülni, hidd el. Ha mind a háromból vizsgáznál a 4 kötelező mellett, akkor egyikre se tudnál normálisan felkészülni és csak magaddal csesznél ki.

Ha esetleg sikerül felvenni mind a három tárgyat, akkor a harmadikra (amiből nem teszel majd érettségit) csak csináld meg a házikat, figyelj oda órán, meg tanulj valamennyit a dogákra, hogy abból is legyen egy alap tudásod.

2023. máj. 24. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2023. máj. 24. 21:16
 6/10 anonim ***** válasza:
A 3-as és 4-es válasz elég hasznos. Gyakorlati szempontból annyit tennék hozzá, hogy több jelentkezőnél fel szokott merülni alternatívaként az állatorvosi is (a jelentkezési sorrenden még a jelentkezési határidőt követően lehet módosítani). A ponthatár néha valamivel alatta marad az SOTE-s orvosinak, de tavaly például pont ugyanakkora volt államin. Erről viszont azt kell tudni, hogy ide nem választható a fizika, így ha a biológia mellett abból emeltezel, akkor ezzel a szakkal már nem tervezhetsz. Nyilván ha az orvosi stabil elképzelés és az állatorvosi szóba sem jöhet, akkor ez persze érdektelen.
2023. máj. 24. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

#6: Köszi a kiegészítést. Igen, ez teljesen jogos felvetés, bár én személy szerint sose értettem, hogy aki orvos akar lenni, az miért jelöli meg az állatorvosit. Teljesen különböző a két szak és állatorvosiról nem is lehet átmenni általános orvosira, mert más képzési terület, újra felvételizésnél pedig szinte semmit se lehet elfogadtatni az állatorvosis tárgyak közül. Szerintem akinek az általános orvosi a cél, annak sokkal okosabb döntés fogorvosit megjelölni B tervnek (ahol amúgy szintén elfogadják az emelt fizikát) az állatorvosi helyett, mert onnan 1 év után, jó átlaggal, át lehet jelentkezni és még tárgyakat is el lehet fogadtatni. Ráadásul sokkal kevesebb pont is kell FOK-ra mint az állatorvosira.

De ezt most nem kötekedésnek írtam, mert tényleg jogos amit írtál és én is ismerek olyanokat akik így gondolkoztak, szóval jó felhívni erre a figyelmet, csak nekem mindigis furi volt ez a megoldás és gondoltam leírom, hogy van egy praktikusabb út azoknak, akiknek hosszútávon mindenképp az általános orvosi a céljuk.

2023. máj. 24. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
#7. Sokaknak egyszerűen mindkettő közel egyenértékűen "álomszak" és mindkettőt nagyon szívesen tanulnák. Én ezt megértem, nem hibáztatok egy tinit sem, amiért még nem tudja sziklaszilárdan, hogy pontosan mivel szeretne foglalkozni élete hátralévő részében (vagy legalábbis a nyugdíjig). Tehát gyanítom ez okoz ilyesfajta dilemmákat. Egyébként amit írsz, valóban jó megoldás.
2023. máj. 24. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

#8: Jajj, igen az úgy tök okés ha mindkét szak érdekli és el tudja magát képzelni mind a két munkában. Én is teljesen megértem, hogy 18 évesen még nem biztosak a döntésükben és esetenként kipróbálnak több szakot, mire megtalálják az igazit. Inkább arra vonatkozott az előző válaszom, hogy vannak jó páran (én is ismertem ilyet), akik igazából nem is bírják annyira az állatokat, szóval semmiképp nem tervezik befejezni azt a szakot, mindenképp általános orvosira szeretnének menni, de Budapestről nem akarnak elköltözni, a SOTE-ra nincs elég pontjuk, évet sem szeretnének kihagyni és inkább második helyen megjelölik az állatorvosit, mert valamiért azt hiszik, hogy onnan könnyen át tudnak menni a SOTE-ra. Nah mindegy, ez már abszolút nem a kérdéshez kapcsolódik, csak engem mindig elgondolkoztat ha ilyennel találkozok és általában ha rákérdezek a miértre, akkor azt szokták válaszolni, hogy nem jártak utána megfelelően ezeknek és így, hogy ide leírtam, talán pár érintetthez eljut ez a megoldás.

Remélem azért annyira nem volt félreérthető és senki nem vette magára az előző válaszomat. (Az első szakomat én is otthagytam és életem legjobb döntése volt, úgyhogy merjetek váltani ha nem vagytok elégedettek a jelenlegi helyzetetekkel!)

2023. máj. 25. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én utólag inkább fizikából emelteztem volna kémia helyett. Szerintem hosszú távon kifizetődőbb. A fizika háttértudásnak gyakrabban elő kellett jönnie a klinikai tárgyaknál, mint a kémiának.


De egy biztos: bármelyikkel is kerülsz be, nem leszel hátrányban.

2023. júl. 4. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!