Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Fel merjem venni a diákhitel...

Fel merjem venni a diákhitel 2-t vagy ne? Egyszerűen nem tudok dűlőre jutni.

Figyelt kérdés

Tavaly érettségiztem, jelenleg OKJ képzésre járok, de jövőre szeretnék továbbtanulni. A BGF gazdálkodási és menedzsment szakra szeretnék járni, de ösztöndíjasra nem vennének fel, ezért önköltségesre kellene járnom. Azonban az összesen több mint 1,3 millió forintnyi hitelem lesz mire végzek, ez egyszerűen kiborít. Egyrészről több évig kellene fizetnem, másrészről a jelenlegi gazdasági helyzetet labilis, ki tudja mi lesz 4-5 év múlva. Már most is vannak olyan közgazdászok akik külföldre mennek dolgozni vagy teljesen más területen dolgoznak. A fizetést pedig nem is említve. Ha egy IT szakokról lenne szó nem aggódnék, de így hihetetlen kilátástalannak tűnik az egész.

Mi a véleményetek?



2014. okt. 7. 18:45
 1/2 anonim ***** válasza:

Én is bizonytalan lennék. Ez nem egy olyan nagyon biztos szakma ahhoz, hogy bármi biztosat lehessen mondani róla a jövőre nézve.

Viszont a Diákhitelt a fizetésedhez képest kell törleszteni, annak az x százalékát, az x pedig attól függ, mekkora a törlesztés megkezdésekor a tartozás. Ez 1 és 2 millió között 5%. Mindig a 2 évvel korábbi béredet veszik alapul, ha az nincs, akkor a 2 évvel korábbi minimálbért.

Ha a Diákhitelt nem sikerül teljes egészében visszafizetni nyugdíjas korodig, törlődik a tartozás. Ugyanúgy törlődik a hitelfelvevő halálával is, tehát nem örökölhető.

Tehát én úgy vélem, mégsem akkora döntés ez. Ha rossz éveket hoz a sors, azt a havi 5%-ot kell kigazdálkodni (ez csak akkor nagy gáz, ha munkanélküli vagy, mert törleszteni mindenképp kell). Ha meg jobbakat, akkor akár vissza is lehet fizetni, hogy ne kelljen egész életedben az 5%-okat fizetni (kamatokkal együtt).

2014. okt. 8. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
Szia! Én pénzügy és számvitel szakon tanulok, nem állunk jól anyagilag ezért muszáj volt hitelt felvennem. DH2-t vettem fel az első félévben, szerintem a 2%-os kamat elég kedvező, persze nem jó hitellel kezdeni az életet. Nekem is 1,3 millió tartozásom lesz a képzésem végére, de a szüleim már egy ideje elkezdték előtörleszteni és amikor van diákmunkám, akkor havonta 5-10 ezret én is fizetek bele (Tudom nem sok, de a semminél akkor is több). A képzésem végére kb. 550-600 ezret fogunk visszatörleszteni, szóval a 45%-át le fogom tudni, legalábbis ami a tőketartozást illeti. Azt tanácsolom, hogy akár már az "első perctől" kezdve próbálj meg előtörleszteni (ennek a szabályait megtalálod a honlapukon) és majd ha végeztél, akkor is úgy törlessz, hogy fizeted a kötelező minimumot és azon kívül előtörlesztesz legalább 15-20 ezer forinttal. Így talán 5-6 vagy 7-8 év alatt visszafizeted. Azért is fontos, hogy minél hamarabb visszafizesd, mert csak addig 2% a kamat, amíg állami támogatás van rajta. Amint jön egy kormányváltás, vagy egy új gazdaságpolitika akkor lehet hogy felmegy a kamat 6-7 vagy akár 10%-ra. Egyébként a DH kamata mindig is alacsony volt, tehát szerintem egyszámjegyű marad mindenképp, ez olyan szociális hitelként is fel lehet fogni, tehát nagyon etikátlan lenne bármelyik kormány részéről ha piaci alapon határozná meg a kamatot. Amúgy szerintem amíg a Fidesz van hatalmon, nem valószínű hogy több lesz az állami férőhely, cserébe a diákhitel kamata sem változik felfelé, mivel ők találták ki az egész rendszert. Szóval 2018-ig tervezz előre :D
2015. febr. 12. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!