Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egyetemmel kapcsolatos kérdések?

Egyetemmel kapcsolatos kérdések?

Figyelt kérdés
Idén fogok érettségizni, nagyjából 400-420 pont környékén leszek és politológiára jelentkeznék első helyen (ELTE v. PPKE), második helyen pedig NKE közigazgatás-szervező szakra. Az első kérdés az lenne, hogy a politológia szak a kettő közül melyik egyetemen a jobb (oktatás színvonala, meg a közeg sem utolsó ha esetleg valaki erre a szakra jár valamelyik egyetemen és tudna róla írni egy pár sort), a másik pedig az, hogy a két szak közül melyikkel van nagyobb esélyem elhelyezkedni a későbbiekben itthon és melyikkel mekkora esélyem van elhelyezkedni ha külföldre megyek? Meg még a kollégiummal kapcsolatban lenne annyi kérdésem, hogy kb. 130 km-ről azért elég valószínű, hogy bekerülök nem? Vagy a távolság nem garancia arra, hogy bekerülök? Albérlet nagyon nem esne jól anyagilag, bejárni meg értelemszerűen nem szeretnék napi 260 km-t megtenni még a tanulás mellé. Ennyi lenne, köszi előre is.

2017. jan. 16. 20:52
 1/8 anonim ***** válasza:
77%

NKE közigszervezőt szerintem felejtsd el, az egy olyan büfé szak jellegű. Azok szokták inkább csak megcsinálni, akik már régóta a közigazgatásban dolgoznak és ott is szeretnének dolgozni továbbra is, de nincs egyetemi végzettségük így kitalálták ezt, h nekik egy kicsit magasabb legyen a fizetésük. Szóval nem valami értékes diploma. :-/


A politológia az úgy látom most elég népszerű, majdnem minden nap feltesz itt valaki egy kérdést ezzel a szakkal kapcsolatban. Több helyen is írták, hogy akkor már érdemesebb a jogász szak, mert azzal ugyan úgy el lehet helyezkedni, mintha politológiát végeztél volna.

De ha kettő közül kellene választani, akkor egyértelműen ELTE.

A pontszám szerintem elég lesz, megnéztem a tavalyi ponthatárokat és nem voltak túl magasak.

2017. jan. 16. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem értek egyet azzal amit a fentebbi írt az NKE-ről, nagyon tolja a kormány ezt az egyetemet, a közigazgatásba innen egyenes út vezet.

Az viszont igaz hogy a joggal többre mennél mint a politológiával!

2017. jan. 17. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
46%
Nem tudom, hogy miért kell mindig a jogot előhozni, hogy azzal jobban járnál. Ja mérnöknek tanulsz azzal is jobban jársz. Nem értem. Mi köze a jognak a politológiához? Ez a túl tilt jogászkodás butaság. Tudod hány jogászt ismerek, aki a nevében doktor de egy okmányirodában laminál lakcimkártyákat? Sokat van köztük olyan aki az ELTE végzett, de akad PPKE-s is. Szóval csak ne sztároljuk azt annyira. Politológia csak 3 éves, utána pedig ezerféle mesterre mehetsz: nemzetközi gazdálkodás, nemzetközi tanulmányok, vezetés és szervezés stb, ezekre mind ok a politológia es ez 5 év, míg a jog csak maga 5 év.
2017. jan. 18. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%

A jognak és a politológiának nagyon sok köze van egymáshoz. Nem csak tárgyukat illetően, hanem tudományszervezés szempontjából is. Szerinted ha a rendszerváltás előtt nem volt politológia képzés, akkor most kik oktatják a politológiát? A jogászok! (Meg persze politikatörténettel foglalkozó történészek, politikaelmélettel foglalkozó filozófusok stb...)

De sok manapság végzett jogász is politológusként dolgozik, míg a dolog fordítva elképzelhetetlen.

2017. jan. 18. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez a kép így nagyon nem teljes. Pontosan mit értesz az alatt, hogy ugyanaz a jog és a politológia tárgya? A politológia a hatalom tanulmanyozasaról szól.


Egyetemen amikor politológiát tanultam, egy jogász se tanított egy jogi alapok órám talán volt. De főleg politilógusok, történészek, filozófusok és közgazdászok tanítottak. Szerinted jogásznak kell tanítania a kampány menedzsmentet ahol pl csináltunk politikai kampányra költség tervet, vagy a lobbizás alapjait, vagy az intézményi hazdaságtant? Én egy ilyen típusú tudásban sokkal több lehetőséget látok, mint a jogban. A jogász az egy szűklátokörűség.

2017. jan. 18. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%

Azt értem alatta, hogy a közjog (alkotmányjog, közigazgatási jog), de leginkább az államelmélet tárgya az állam. Magyarországon már 1777 óta oktatnak államtudományokat a jogi karokon és a 19-20. század fordulóján politikát (Concha Győző). Ezek nyilván a politikának csak az állammal, az állami intézményrendszerrel kapcsolatos apsektusaival foglalkoznak, és ennek a területnek a jogi szabályozásával. A politológia kutatási területe ezt azzal egészíti ki, hogy az állam mellett foglalkozik a pártokkal, a civil politikai kezdeményezésekkel, és ezeknek a társadalomban betöltött valóságos szerepükkel is, így támaszkodik a szociológiára is.

A különböző megközelítés ellenére is alapvető tárgya a politikatudománynak is az állam, az állam jelensége.


A legszélesebb körben használatos politológia tankönyvet két jogász írta; Bihari Mihály - Pokol Béla: Politológia.

Az Elte politológia képzésén sok jogász tanít. A két tankönyvírón kívül; Szabó Máté, Mándi Tibor, Stumpf István, Navracsics Tibor, Antal Attila, Bozóki András.


Pont fordítva látjuk akkor a helyzetet. A politológián tanítanak alkotmánytörténetet, alkotmányjogot, közigazgatástant (lebutított megfelelője a közigazgatási jognak), nemzetközi jogot, államelméletet és ezt kiegészítik az ilyen kampányos és lobbizós semmirevaló tárgyakkal. Jogon meg a közjog mellett ott van a büntetőjog (nyilván az is a tágabb értelemben vett közjog része) és a magánjog egésze, a hagyományos dologi, kötelmi, öröklési jogtól... a munkajogon át szellemi tulajdonjogig.

a jog életviszonyokat, társadalmi viszonyokat szabályozz, ezek sokszínűsége és ezáltal ezek tanulmányozása szerintem pont nem a szűklátókörűséghez vezet.


Egyébként nálunk az Eltén úgy volt, hogy a joghallgatók bármilyen politológia tárgyat felvehettek faktként, míg fordítva ez nem volt lehetséges.

A kérdezőnek én ezért azt javaslom, hogy menjen elte jogra, ha gondolja vegyen fel faktként politológia tárgyakat, sőt hallgathatja ilyeneket anélkül is, hogy felvenné. Nyilván csak az értelmesebb tárgyakkal foglalkozzon; magyar politikai rendszer, összehasonlító politológia, választási rendszerek, nemzetközi kapcsolatok...

2017. jan. 19. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Szerintem mi egy kicsit elbeszélünk egymás mellett. Amit itt leírsz az egy poroszos jelkegű jogias gondolkodás mód. Tudom, hogy a magyar közigazgatás ezt az irányvonalat követi. Azonban az államról, államelméletről nemcsak jogi fogalmakban lehet gondolkodni, alapvetően ez a megközelitésmód hibás és erre értem, hogy a jogász szűklátókörű és ezzel nem a tudását kicsinylem le. Elsősorban egy menedzsment, gazdasági szemléletű megközelítés sokkal hatékonyabb. Egyetemen sokszor hallottam azt a kritikát, hogy a jogászok azt hiszik hogy ha van egy probléma arra alkotnak egy jogszabályt akkor az megszűnik létezni - a magyar közigazgatás sajnos igenis így működik, ugyanis ott jogászok dolgoznak. A magamfajta politológus-közgazdászok így a magánszférába vonulnak elment én is - ahol sokkal inkább van egy hatékonyság és erwdményorintáltabb és nem jogászi szemlélet.
2017. jan. 19. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Utolsó, te a Corvinuson tanultál? Valamint a közgazdász végzettséged milyen szakon szerezted? Most állok felvételi jelentkezés előtt, és érdekelne a politológia, pont a gazdasági megközelítés miatt amit te is említettél.
2017. jan. 22. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!