Gyógyszerész vagy orvos?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy volt már ilyen kérdés, végigolvastam őket, de nem találtam egy kérdésre választ: egyik szakról a másikra lehetséges a kreditátvitel a másikra?


És egy kis személyes véleményt is hozzáfűznék, arról hogy miért nem tudok dönteni.

Mindkét szakmának vannak PRO és CON érvei, számomra ezek fontosak egyikben is-másikban is:

Gyógyszerész:

- elsősorban kozmetikai termékek "fejlesztésével" szeretnék foglalkozni (sminktermékek illetve arcápoló krémek/tonikok stb) /Angliában van egy szak, Cosmetic Chemist a neve, ők ezeket tanulják, 4 éves osztatlan képzés, de itthon a legközelebb a gyógyszerész áll hozzá/

- az emberi szervezetről is tanulnak (ezért például a vegyész szak nem jön szóba)

- kreatív munka (akik gyógyszergyárakban dolgoznak)

- valószínűleg nem rögtön fogok kapni állást olyan helyen, ahol az elképzeléseimet megvalósíthatom

- a képzés "csak" 5 év, de itt is vannak továbbképzések


Orvos:

- a biológia jobban érdekel, mint a kémia

- érdekel az emberi szervezet működése

- praktizál, azaz kapcsolatban van a betegekkel, segíti őket (a gyógyszertárban dolgozó patikus is, de más szinten)

- ha orvos, akkor bőrgyógyászat érdekel

- 6 év képzés, plusz rezidens évek (túl soknak tartom, már 21. éves vagyok)


Mindkét szakmában el tudom magam képzelni, ezért sem tudok dönteni. Mindkettő felé húz is a szívem, így szinte biztos, hogy egyiknek "kárára" fogok dönteni.

A fizetést direkt nem írtam, amúgyis úgy tudom, hogy MO.-n közel ugyanannyi a fizetés, míg nyugatabbra egy - rezidens - orvos jóval többet keres, mint egy gyógyszerész.


Köszönöm a tanácsokat mindenkinek!



2018. jan. 20. 09:37
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
* a kreditátvitelt úgy értettem, hogy 1-2 évben, ha esetleg meggondolnám magam és átmennék másik szakra, akkor elfogadják-e a közös tárgyakat? Úgy tudom, első 2 évben van egy jó pár közös tantárgy
2018. jan. 20. 09:42
 2/19 anonim ***** válasza:
52%
Orvos
2018. jan. 20. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

:D köszi

Indoklod? Vagy csak úgy?

2018. jan. 20. 09:49
 4/19 anonim ***** válasza:
90%

- az emberi szervezetről is tanulnak (ezért például a vegyész szak nem jön szóba)

biomérnöki szakon van anatómia és élettan ha egészségvédelmi szakirányra mész, az a legjobb ha ilyen munkát akarsz.

2018. jan. 20. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
31%
Indoklás; magasabb a presztízse
2018. jan. 20. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy írták, biomérnöki egészségügyi szakirànnyal+gyógyszervegyész MSc. Vagy gyógyszerész, ha kell a Dr. cím.
2018. jan. 20. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
49%
Gyógyszerész többet keres
2018. jan. 20. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
60%
Gyógyszerész. Kevesebbet tanulsz, több a fizu és a kozmetikumokkal is tudsz foglalkozni. Utóbbi miatta a vegyész se rossz. Nekem mind 2 megvan és évek óta azon dolgozom, hogy összehozzak egy kozmetikai céget. Sajnos Magyarországon nem nagyon tudsz ilyen területen komoly állást találni, esetleg, ha saját céget csinálsz. Csak gagyi kis cégek vannak és akad 1-2, ami komolyabb, de általában családias létszámmal.
2018. jan. 21. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

A gyógyszerész közelebb áll ahhoz, amit szeretnél csinálni, de én azt is könnyen el tudom képzelni, hogy orvosként foglalkozz kozmetikai termékek fejlesztésével.


Kreditátvitel lehetséges az azonos tárgyaknál, újat biztosan nem mondok azzal, hogy ez nem jelenti azt, hogy pl. ha elvégzel két évet az orvosi egyetemből, akkor a gyógyszerészetit rögtön a második vagy harmadik éven kezded. Sajnos nem tanulod orvosként kellő részletességgel a kémiát, növénytanod, matekod egyáltalán nincs, így a GYTK-t úgyanúgy 5 év alatt végezheted el. (Ugyanez fordítva is igaz, tehát hiába végzel el 1-2 évet a GYTK-n, az orvosi úgy is 6 év marad, mert pl. az anatómiát nem tanulod olyan részletességgel gyógyszerészként, mint egy orvos.) De olyan tárgyakat, mint pl. sejtbiológia, biofizka simán elfogadják oda-vissza. :)

2018. jan. 22. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindenki válaszát! Azt hiszem, a gyógyszerészeti mellett döntök. Szép hivatásnak tartom ezt is, de kevesebb a stressz, és a munkaidő is kiszámíthatóbb, mint egy orvosnak. És itt is sokféle irányba lehet menni és úgy hallottam, van olyan szakirány is, ahol klinikán dolgozik és kapcsolatban van a beteggel (jobban, mint mondjuk egy gyógyszertárban).

Most már csak a kémiára kellene ráfeküdnöm :D


Azért ha még valakinek van valami véleménye, esetleg tanácsa, szívesen elolvasom :)

2018. jan. 22. 21:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!