Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Megéri kihagyni egy évet?...

Megéri kihagyni egy évet? (bővebben lent)

Figyelt kérdés
Van még egy évem a gimiből, egyetemre a SZE-re szeretnék menni (Győrbe) turizmus-vendéglátás szakra. Viszont az eduline-on lévő ponthatár kalkulátor szerint egy nagyon jó érettségit kéne írnom (amit, magamat ismerve nem biztos, hogy tudnék teljesíteni) ahhoz, hogy meglegyen a ponthatár , ami ahogy elnéztem, az elmúlt években 400-420 körül volt, sőt valamelyik évben még több is. Azon gondolkodtam, hogy esetleg kihagynék egy évet, elvégeznék egy OKJ-s képzést - ami aztán plusz pontot jelentene, dolgoznék, és abban az évben februárban jelentkeznék egyetemre. OKJ-n pedig valami olyat végeznék el, aminek valamelyest köze van a turizmus-vendéglátáshoz, egy kis alapot - és egyben előzetes gyakorlatot is - szerezve ezzel. Kinek mi a véleménye erről? (A konkrét kérdés végül is az, hogy megérné az az egy év vagy felesleges időhúzás lenne és inkább meg kéne próbálni bejutni az egyetemre már jövőre?)

2018. aug. 6. 17:33
 1/7 anonim ***** válasza:
88%
Nem igazan ertem, miert ne probalhatnad meg jovore talan 9000csak a jelentkezes. En okj melletz azert rafekudnek egy nyelvvizsgara is, pluszpontokkal konnyebben bekerulsz.
2018. aug. 6. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

A nyelvvizsga az eleve be van kalkulálva, ha minden jól megy októberben megcsinálom az angol középfokút (érettségi meg már megvan, előrehozottan). Meg ha jól tudom, nyelvi tagozatos lévén majdhogynem kötelező is letenni a nyelvvizsgát. De mivel sosem jártam versenyekre, diákolimpiára, stb - amik mind pluszpontot jelentenének - ezért kéne a jó érettségi (70-80% minimum).

Egyébként igen, valóban igazad van abban, hogy miért ne adhatnám be a jelentkezést. :D Csak kíváncsi voltam, hogy nem egy totál hülyeség-e, amit kieszeltem az egy év kihagyással kapcsolatban.

2018. aug. 6. 17:55
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem sikerul a felvételi, akkor erdemes a lyukas evben okj-zni, diak maradsz (minden anyagi elonyevel), nem esel ki a tanulasbol, szakmat adhat, ha olyanra mesz, ami egyetemi szakba vag, az is pluszpontot jelenthet.
2018. aug. 6. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Én is ezt csináltam. Érettségi után 2 évig jártam suliba, hogy elvégezzek egy okj-s képzést, plusz én csináltam nyelvvizsgát is és így lett meg a pontom idén. (Nekem is SZE turizmus-vendéglátás.)

Igazából 400 pont felettire, csak akkor lehet bekerülni, ha van valami plusz pontod. Bár megpróbalhatod, ha leviszik a ponthatart, idén is levitték.

2018. aug. 6. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Igen, én is néztem, hogy az elmúlt években mennyire magas volt az ideihez képest. Ezért is nem tudom, hogy mire számítsak jövőre.
2018. aug. 6. 19:52
 6/7 Szitakötő25 ***** válasza:
100%
Nekem ezzel kapcsolatban nagyon sok tapasztalatom van. Én is kihagytam egy évet, mert kellett az emelt, és a szar iskolai felkészítés miatt úgy éreztem, hogy nem tudnám jól megírni, mert több felkészülési idő kellene. Ez azért volt, mert már félév körül találtam ki, hogy más tantárgyból akarok emeltezni, mint amire eddig készültem, és nem akartam, hogy a többi tantárgy rovására menjen. A pontszámom emelt nélkül is meglett volna, de ugye ha előírás az emelt, akkor nincs mit tenni. Érettségi után nyáron elmentem a munkaügyibe érdeklődni, hogy milyen tanfolyamokat indítanak. Ajánlottak is egyet szeptemberi kezdéssel, de nyelvvizsga kellett hozzá. Egész nyáron güriztem, és meg is szereztem, mire beközölték szeptember végén, hogy nem indul, mert nincs elég jelentkező, de ennek is nekem kellett utánakérdezni, pedig megígérték, hogy akkor is szólnak, ha nem indul, hogy tudjak időben munkát keresni. Novemberben elmentem dolgozni egy telefonos céghez, de csak 1 hónapig bírtam, mert nagyon nem nekem való volt a munka. Utána elmentem egy gyárba, és lehet, hogy meglepő, de jobban tetszett. Oda alkalmi munkavállalói szerződéssel hetente 3 napot jártam dolgozni, hogy mellette tudjak készülni az emeltemre. Havonta 50-60 ezer körül kerestem, ami ugye nem valami sok, de ha azt nézem, hogy emellett időm is volt tanulni, akkor nem lehet egy szavam sem, hiszen hiába kerestem volna többet, ha a munka annyira lehúz, hogy a tanulás rovására megy, és emiatt nem vesznek fel. Mivel a szüleimnél laktam, ezért a keresetemet nagyrészt félretettem, tehát sikerült pénzt gyűjteni a sulikezdésre. Viszont egy valamivel csak most szembesültem, ami pedig nagyon fontos, és mindenképpen figyelj oda rá, ha kihagysz egy évet: ez pedig a TB. Érettségi után a diákigazolvány helyett kapsz egy papírt, hogy még jogviszonyban állsz az iskoláddal, diáknak számítasz. Ez október 31-ig érvényes, addig ha felmutatod, akkor utazhatsz diákjeggyel, és az orvosnál is zöld lámpád van, tehát biztosítva vagy. Ha nem mész OKJ-re, nem lesz tanulói jogviszonyod, hanem dolgozni fogsz, akkor ha eddig nem találsz munkát, akkor október 31-től december közepéig türelmi időt kapsz. Ha nem találsz munkát, és eddig nem tetted meg, akkor decemberben regisztrálj be a munkaügyibe, ahol álláskeresőként 90 nap (tehát 3 hónap) TB-mentességet kapsz, és csak márciustól szeptemberig kell fizetned a ezután a TB-t, nem pedig decembertől. Ez azért fontos, mert több mint 20 ezer forintot megspórolsz vele, ami nem kevés pénz, főleg akkor, ha nincs jövedelmed. Erre persze nem kell figyelni akkor, ha rendes, bejelentett munkád van, mert akkor a fizetésedből automatikusan levonják a TB-t, és neked ezzel nem kell foglalkozni, viszont én ugye alkalmis szerződéssel dolgoztam, és ott is be voltam jelentve, de csak azokon a napokon, amikor dolgoztam, de ez nem számít bele a TB-be, csak a munkahelyi balesetekre számít biztosításnak, ha pl. autóbalesetet szenvedsz, vagy egyszerűen csak megfázol, és igénybe kell venned az egészségügyi ellátást, akkor fizetned kell érte. Lehet, hogy ez a válasz nagyon kimerítő és nyakatekert, de ezekre a dolgokra érdemes odafigyelni. Nekem a TB-ről nem beszélt senki, a szüleimnek mindig volt bejelentett jogviszonya, ők úgy tudták, hogy ha nem fizetem, akkor csak egyszerűen annyi a dolog, hogy külön fizetnem kell az ellátásért. Viszont a NAV visszamenőleg is kifizetteti a TB-t, erre a háziorvosom hívta fel a figyelmemet pár hete, amikor a jogosítvány miatt alkalmassági vizsgálatra mentem hozzá. Ha rájössz, hogy elmaradásod van, akkor az a teendő, hogy bemész a NAV-hoz, kitöltesz egy nyomtatványt, hogy utólag befizeted. Nekem kb. 50 ezer tartozást sikerült felhalmozni, így, hogy én jelentkeztem, rendesek voltak, és 1 évem van rá, hogy részletben kifizessem. Van, akinek sikerül elsumákolni, de nem mindenkinek, és nem érdemes kockáztatni. Inkább fizesd be rendesen, minthogy pár év múlva, pl. a lehető legalkalmatlanabb időpontban a NAV meglepjen egy nagyobb számlával, amelyre mér büntetést is adtak. Remélem, sikerült segítsek, és felkészítselek a nagybetűs élet egyik problémájára!
2018. aug. 7. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a részletes választ! :) Abszolút nem bánom, hogy írtál a TB-s dologról részletesebben, ugyanis sok minden nem tiszta a "felnőtt világgal" kapcsolatban, így csak profitálni tudok abból, ha valaki felvilágosít és felhívja a figyelmem egy-két dologra.
2018. aug. 12. 15:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!