Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a fr*ncot kezdjek a jövőmme...

Mi a fr*ncot kezdjek a jövőmmel? SOS! Bővebben lent

Figyelt kérdés

Oké, ez most szerintem hosszú lesz, szóval csak akkor olvasd végig, ha tényleg érdkel! :D


Szóval, mondom az alapszituációt. 18 éves lány vagyok, jól tanulok és imádok írni. Mármint könyveket. Mások szerint nagyon is jó vagyok, de most nem ez a lényeg.


A szüleim (főleg apukám) jogra akar küldeni, hogy ügyvéd legyek, de akárvízmérnöknek, orvosnak, vagy gógyszerésznek is elküldene, csak ne legyen köze az íráshoz.


Anyukám már jobban támogat, de ő sem akarja, hogy valami irodalmi pályára lépjek, mert szerinte akkor egy szuper kis híd alatt laknék hajléktalanként (van benne valami)


Tudom, hogy azzal, hogy "író akarok lenni" nem tűnök valami felnőttnek, de ez az egyetlen dolog, amit el tudok képzelni magamnak, mióta az eszememet tudom történeteket találok is fogalmazok meg. Anyukám szerint már másfél éves koromban füezetekbe irogattam értelem nélküli figurákat meg ilyesmi.


Nem tudom elképzelni az életem jogászjént paragrafusokat magolva, de tudom, hogy ha valami ilyesmi munkám lenne, akkor jól keresnék és biztos anyagitámaszt tudnék megteremteni magamnak és majd a gyerekeimnek is. De közben ott van az is, hogy én mit akarok, hogy én mi akarok lenni, és végtére is ez az én életem. De tudom, hogy a szüleimnek igaza van abban, hogy nem fuserálhatom el az életemet meg az eszemet (egy elég erős gimibe járok).

Magyar-töri faktos vagyok, de a törit annyira nem szeretem csak a pontok miatt vettem fel, hogy ha majd kettőből emeltezek akkor megkapjam mind a 100 pluszpontot.


Azért vagyok így kétségbeesve, mert februárban le kell adni a jelentkezéseket és teljesen bizonytalan vagyok. Azon gondolkodom, hogy az egyik írásomat odaadnám a magyartanárom, hogy nézze meg és mondjon véleményt felnőttként/külsősként/irodalomhoz értőként. Szerintetek jó ötlet? Mit gondoltok?

Csak ostoba hiszti amit lenyomok és hallgatnom kéne a szüleimre? Vagy csináljam azt amit tényleg szeretnék? És ha megbánom? Ha nekik lesz igazuk? Apukám nagyon akaratos, kikötötte, hogy nem arra az egyetemre megyek, amit ő akar nem fog nekem fizetni semmit (no telefon, no internet, no koli, semmi)

Mit csináljak? :(



2018. nov. 1. 12:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
19%

A jó hírem: uncsitesóm ugyanígy volt mint Te: apukája a jogot erőltette, neki művészi ambíciói voltak. De elment jogra mert apuja ugyanígy erőltette, mint a tiéd. Nem ment neki, 2 év után otthagyta. Most már azt csinálja, amit szeretne, és az egyik legközismertebb hazai sztár. :))


Szóval. Nem akarásnak nyögés a vége. Ha nem szereted a jogot, ne menj.


De azért legyél reális is. Az íróságból nagy valószínűséggel nem fogsz tudni megélni. Ezért lehetőleg azt is kezdd el kitalálni, hogy akkor miből.


Egyébként a jog jó az íróknak is. Sok esetet, problémát megismersz, megtanulsz fogalmazni is, nem biztos, hogy rossz választás egy leendő írónak.


Mit szólnál egy tanár szakhoz? Irodalom-történelem? És mellette írhatsz regényeket kedvedre.

2018. nov. 1. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Igen igen, én is ilyesmire gondoltam, de a szüleim nem akarják, szerintük csak pazarolnám a tudásomat. A nővérem gyógyszerész, kétszer doktorált és az egekig van magasztalva, szóval nem akarják, hogy ilyen "egyszerű" munkát végezzek, ami amúgy hülyeség, mert a tanári szakma nagyon is komoly és felelősségteljes munka.


Köszönöm szépen a válaszodat, örülök az unokatesód sikerének :)

2018. nov. 1. 12:40
 3/13 anonim ***** válasza:
24%

A tesód biztosan nem kétszer doktorált, csak van egy gyógyszerész diplomája és csinált egy doktorit is, nem?


Így még nehezebb, ha a tesód már feltette a lécet – de Neked nem azt kell átugranod, ez nem versenyfutás.

2018. nov. 1. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Igen, igazad van, így gondoltam én is :D
2018. nov. 1. 12:46
 5/13 anonim ***** válasza:
47%

Nyilván könnyű ezt úgy mondani, hogy nem mi élünk anyagi függőségben a szüleidtől, de én semmiképpen sem hallgatnék apádra a helyedben. A jog önmagában valóban még hasznos is lehetne, ha írói ambícióid vannak, de ha annyira nem érdekel, akkor messziről kerüld el. Jogászként sem keres mindenki jól. A jog egy olyan terület, amihez rengeteg motiváció kell, érdeklődés, elhivatottság a szakma iránt. Ha téged egyáltalán nem érdekel a jog, akkor nem jól menő jogász leszel, hanem teljesen kiégsz 25 évesen.


A helyedben én is magyartanárnak tanulnék, és felvennék mellé egy olyan szakpárt, ami jobban érdekel és esetleg piacképesebb is. Például nyelv vagy matematika tanárként rengeteg pluszpénzt össze lehet szedni magánórákból, gondolom nálad inkább az előbbi játszik. Szerintem nagyon jó dolog, hogy írói ambícióid vannak, de erre nem lehet mindent feltenni. Kiképzed magad egy remek tanárnak (aki nem lenne büszke a lányára, amiért tanár lett annak súlyos problémák vannak az értékrendjével és önmagát égeti le), mellette nyugodtan írogathatsz. Minden lehetőséged megvan rá, hogy elismert író legyél, ha valóban tehetséges vagy.


Tanári mellet pedig dolgozni is simán lehet, tehát ha kőbunkó édesapád (már elnézést) nem támogat az álmaid elérésében akkor magadnak is össze tudsz szedni annyi pénzt, hogy meg tudj élni, ha bekerülsz kollégiumba.


Persze vannak más lehetőségek is (nyelvszakok, magyar szak, szabad bölcsész), stb, de a tanári az, ami a legbiztosabb megélhetést adja ezek közül, ha nem is túl magas színvonalon.

2018. nov. 1. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
30%
Esetleg vegezz el valami kulonlegesebb nyelvszakot,amivel elmehetsz majd tolmacsnak. Az egyetemen tanulnal az adott nyelv irodalmarol is. Irni pedig mindig tudsz majd kozben es utana is, nem kell magyar irodalmat vegezni hozza.
2018. nov. 1. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
28%
Ismerősöm programozó és mellette költő. Nem véletlenül. Az egyikből eteti a családját, a másikat meg imádja csinálni. Van az álom és van a realitás. A valóság az, hogy hacsak nem vagy szökőévben egyszer született csodazseni, akit a mázli is eltalál, nem tudsz könyvírásból megélni. De ez nem azt jelenti, hogy abba kell hagynod. Csak azt, hogy vállald az életed alakulásáért a felelősséget és keress olyan megoldásokat, ami számodra is elfogadható. A kompromisszum jó dolog.
2018. nov. 1. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
0%
Mond meg apukádnak hogy valszeg joggal is mehetsz a híd alá, mert boldog boldogtalan annak vagy pszichológusnak tanul, aki nem jó a reál tárgyakból.
2018. nov. 1. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
0%
Aki volt olyan hülye hogy lepontozta az 5-ös válaszom az azt is leírhatná, hogy miért. Már csak a kérdező érdekében is, azzal nem sokra megy ha nem áruljátok dl mi szerintetek a probléma vele.:)
2018. nov. 1. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
48%

Kicsit mintha magamat hallanám...ott álltam 100%-os magyar érettségivel, hogy ez tökjó, tökre örülök, csak akkor most mit is kezdjek magammal...

Na de hogy valami tanácsot is adjak:

Először is nagyon fontos,nhogy bár hallgasd meg a szüleidet, de ne engedd, hogy döntsenek helyetted, mert a te időd, a te éveid, a te életed. Próbálj meg beszélni velük, de ésszerű érvekkel. Bár vannak kivételek, de alapvetően nem igazán lehet úgy elvégezni valamit, hogy nem akarod azt csinálni/nem szereted/nem érdekel. Vagy otthagyod vagy ha el is végzed, max. porfogó lesz a diplomád, mert nem lesz benned elhivatottság.

Ami nagyon jó, hogy te is felismered, hogy az írás nem egy szakma, ha tényleg tehetséges vagy és szerencsés akkor eljuthatsz odáig, hogy pénzt keress vele, de semmire nincs garancia, kell, hogy legyen mellette valami fix.

Bár sokmindent nem árultál el magadról, azért mondom, hogy mik a lehetőségek szerintem:

Magyar szakra vagy anglisztikára vagy ilyen basic nyelvszakokra ne menj, mert az tényleg nem jó semmire, de ha érdekel valami különlegesebb nyelv, pl. skandináv vagy ázsiai nyelvek, arra már van kereslet.

Tanári képzés valami jó párosítással, ez akkor is működhet ha nem feltétlenül akarsz tanár lenni, mert többet ér a munkaerőpiacon, mint a sima képzés, mert több kompetenciát erősít.

Fordító/tolmács, de itt is fontos, hogy jó nyelveket válassz, ne angolt/németet, mert abból sok van, de ez ugye mesterképzés..

Amit meg apád mondott az szerintem csak fenyegetés, nem ismerem, de ha szeret téged akkor biztos nem hagyná, hogy ne legyen hol laknod, mit enned, stb.

Nézz körül, gondold végig, hogy mit dolgoznál szívesen, ha pedig nem jutsz dűlőre akkor hagyj ki egy évet, menj el dolgozni, nézd meg milyen, próbáld ki magad, gyűjts egy kis pénzt és dönts utána.

2018. nov. 1. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!