Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek normális, hogy...

Szerintetek normális, hogy szégyenlem a "saját fajtámat"? (romákat)

Figyelt kérdés
Félig roma származású vagyok, édesapám egy jól szituált roma családból származott. A felmenők mind tisztességes munkás emberek voltak, beleértve apámat is, aki keményen dolgozott a saját asztalos műhelyében élete végéig, és magamat is, jelenleg a saját vállalkozásom mellett 2 mellékállásom van... Mégis, az az igazság, hogy én a saját számmal még soha az életemben nem mondtam ki, hogy félig roma vagyok, hiába vagyok szöges ellentéte az átlagnak, egyszerűen nem tudok büszke lenni rá, egyenesen szégyenlem. Ti mit gondoltok erről? Van itt esetleg roma/félig roma származású tag, aki hasonlóan érez? Normális ez? Személy szerint, körülnézve a romák között én jogosnak és érthetőnek tartom, de valahol mégis szomorú ez, hogy tagadnom kell a származásom..
2020. jan. 16. 17:33
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

Sajnos te is beleestél abba a hibába, hogy megbélyegezted az egész roma közösséget holott - neked aztán igazán - lehet benyomásod arról, hogy bőven akadnak kivételek.


Csak ugye nem ők kerülnek be a hírekbe, hanem a fejletlen, önkontroll nélküli, bűnöző hajlamú emberek, akik lejáratják az egész "fajtát".


Azt emiatt megértem, hogy mások előtt nem szívesen vállalod fel a saját identitásodat, de magadban rendet kellene rakni ezt - és nem elítélni egy egész népcsoportot amiatt, mert van egy népes, lecsúszott rétege.

2020. jan. 16. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
41%
Ilyen előfordul. Nem normális, hogy egy ember a származása miatt szégyenkezik, de származástól függetlenül is van ilyen. Egész sztorikat írtak már erről, pl. szegény család gyereke az úri népek között. Van olyan helyzet, hogy valaki szégyenkezik a családja miatt, azért ahogy viselkednek, ahogy élnek. Ez sem normális, de a személyiségfejlődés velejárója, tehát bizonyos helyzetekben akár természetes is lehet. Nem a szégyen oka, hanem hogy így érzel. Majd elfogadod, hogy téged elsősorban nem az határoz meg, hogy honnan jöttél, mit végeztél, mivel foglalkozol, hanem az, ahogy másokkal viselkedsz, és aki lenni szeretnél. Akkor már nem fogod szégyellni a "fajtádat" sem. Persze olyan velem is előfordul, hogy más emberek viselkedése miatt szégyellem a saját fajtámat, bizonyos fokig azt hiszem ez is normális.
2020. jan. 16. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Én tisztában vagyok vele, hogy engem nem ez határoz meg, és senki mást sem, hisz ha így lenne, én is fognám magam, felhagynék a reggeltől-estig tartó munkával és tengődnék segélyen, bűnöznék, lopnék, stb.., mint ahogy a körülöttem lévő romák teszik (olyan faluban élek, ahol a lakosság jelentős része roma, ha nem a lakosság fele), és nem is azért szégyenlem, mert én nézek le valakit a származása miatt, hisz tudom, hogy a származás önmagában nem jelent semmit, viszont azt is tudom, tapasztalatból is, hogy a romák nagyrészét kőkeményen megbélyegzik, és sajnos nem ok nélkül. Inkább ez az amitől félek, a megbélyegzéstől. Szerencsémre a külsőmön nem feltűnő a roma származás, csupán fekete a hajam és kicsit barnább a bőröm az átlagnál, ennyi. Csupán attól tartok, hogy ez az elfojtás hosszú távon problémát okozhat a mentális egészségemben, nem szeretnék emiatt szorongást, vagy hasonló mentális betegséget... Így is elég kellemetlen, amikor társaságban vagyunk és az a téma, hogy a helyi romák semmirekellők és ki kellene őket innen irtani, attól tartok, hogy ha közölném a társasággal, hogy valahol én is közéjük tartozok, engem is kiközösítenének emiatt. És még egyszer hangsúlyoznám, ez nem az a fajta rasszizmus, mint ami mondjuk a migránsok ellen megy az istenhátamögötti falukban, itt tényleg ez van, a romák 99%-a mihaszna, semmirekellő, bűnöző, tolvaj, segélyen élő, naplopó, csaló banda, szóval nem egy ok nélküli megbélyegzésről van szó. Szerintetek is keresnem kellene egy pszichológust, vagy hasonló szakembert akivel esetleg tudnék erről beszélni?
2020. jan. 16. 18:13
 4/6 anonim ***** válasza:
0%

Igen, te attól félsz, hogy az emberek az előítéleteik alapján döntenek, miközben te is előítéletekkel élsz és általánosítasz.

De előítéletekkel részben mindenki él, és mindenki fél, hogy valami miatt őt is alaptalanul fogják elítélni. A kora, neme, magassága, súllya, ruhája, identitása, akármi más olyan dolog miatt, amiről nem feltétlen tehet az ember. De akik már közelebbről ismernek, azok veled szemben már nem lehetnek előítéletesek, hiszen már van rólad saját kialakult kép bennük. Ha csak azért felűlbírálják a saját véleményüket rólad, mert általánosságban rossz tapasztalataik vannak a romákról, akkor nincs sok értelme köztük maradni. Keress értelmesebb embereket. De az is lehet, hogy csak te félsz ettől, őket meg nem is érdekli, hogy kik a felmenőid meg hogy vezeted le magad a családfáról.

2020. jan. 16. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Igazad van, meg tudlak érteni.
2020. jan. 17. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha az ember valamilyen módon egy olyan közösséghez tartozik, amit a többsége lejárat, akkor érthető a szégyen.
2020. febr. 14. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!