Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Lenézően viselkednek! Mit tegyek?

Lenézően viselkednek! Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Idegen országban élek, a nyelvet beszélem, de nem tökéletesen. Leginkább a hangsúllyal van gond, de összességében elfogadható. Az egyszerűbb hétköznapi mondatokkal nincs gond, mégis ha elmegyek egy üzletbe és megszólalok egyből lekezelően szólnak vissza. Sovány termetű törékeny nő vagyok, szóval még a kinézetem is lovat ad alájuk. Sokszor úgy visszamondanék, hogy nem kell hülyének nézni az embert, elvégre én vagyok a vásárló, ő pedig egy alkalmazott, aki kedvesen kell kiszolgáljon annak érdekében, hogy megtartsa a vásárlókört, de sajnos nem tudnám teljesen helyesen kifejezni magam, és csak nevetés tárgya lennék. Múltkor visszamentem reklamálni az egyik üzletközpontba, mert valamit nagyon elszámoltak, és a nyelvi nehézségek megint közbeszóltak. A kasszásnő magyarázta az igazát, holott tévedett, a sorban állók pedig hurrogni kezdtek engem, hogy igazán tanulhattam volna matematikát, pedig azt sem hallották mit beszélünk, csak azt látták, hogy a kasszásnő elsős szintem, hülyének nézve engem magyarázza az igazát. Végül rájött, hogy tévedett, hozta is a különbözetet (ami azért nem kis összeg volt), és nagyképűen hozzámvágta, hogy "Mostmár érti?" Mintha végig neki lett volna igaza... A vásárlók pedig beszóltak, hogy menjek matematikát tanulni... Lényeg a lényeg: sikerült visszakapni a különbözetet, tehát sikerrel jártam, de olyan rosszul esett ez a viselkedésmód, hogy azóta sem mentem oda vissza. És sajnos általános tendencia ez itt, szóval nem csak egy üzletben tapasztalható.


Mit lehet tenni ilyen helyzetben?


2011. júl. 25. 10:26
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, hogy visszakerdezek: hol elsz? Fontos lenne tudni.
2011. júl. 25. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 A kérdező kommentje:
Hogy legyen teljesen érthető: a hétköznapi nyelvet helyesen beszélem, a hosszabb szövegekben lenne hiba. A hangsúlyomról hallatszik, hogy nem olyan anyanyelvű vagyok.
2011. júl. 25. 10:29
 3/37 anonim ***** válasza:

Sajnos nem sokat. Ezt a békát le kell nyelnie annak, aki külföldre megy. Ott mi vagyunk a "kisebbség", nekünk kell- úgymond befogni a szánkat.

Egy fecske nem csinál nyarat-tartja a közmondás. Hiába szeretnél ez ellen tenni, nemigen fogsz tudni.

2011. júl. 25. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 anonim ***** válasza:
Vagy tanuld meg rendesen a nyelvet, vagy koltozz el, vagy kerj meg egy baratot hogy jarjanak neked kozben amig nem beszeled rendesen a nyelvet. Mast nem tudsz tenni. Vagy probalkozz angolal (ha beszeled a nyelvet). Merre tortent ez? (Csak nem valami eszaki orszag)
2011. júl. 25. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 anonim ***** válasza:
Sajnos vannak ilyen emberek.Tenni nem nagyon tudsz,max keresel egy jó tanárt aki tényleg megtanít az adott nyelven.És ha jobban fogod beszélni a nyelvet védd meg magad!Egyébként melyik országban élsz?
2011. júl. 25. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 A kérdező kommentje:
Tudom a hétköznapi nyelvet, főleg azt amit üzletben kell használni. Olyan szinten vagyok, mint az angollal: a társalgási nyelvezet megy. A hangsúlyom viszont szörnyű, ezen pedig aligha tudok változtatni (maximum több év munkája, de ha eddig nem jött össze, ezután se számítok csodákra)
2011. júl. 25. 10:36
 7/37 anonim ***** válasza:
Véletlenül nem Franciaországban élsz? Ott simán előfordulhat ilyen,ha nem beszéled perfektül a nyelvet. Vannak francia rokonaink,akiknek mellesleg az apjuk magyar,tudnak is magyarul,de képesek mégis franciául rámírni,ha "dumcsizni" akarnak...érdekes:D
2011. júl. 25. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
100%

Meg mindig nem irtad, hogy melyik orszag, de mindegy.


Leirnek neked valamit, ami nagyon tanulsagos az empatia miatt. Az rendben van, hogy nem beszelsz tokeletesen, de ha jol ertem egyszeruen nem tudtad kifejezni pontosan, hogy mit akarsz, nem pedig a hangsuly miatt volt a fo gond. Tehat nem beszeled eleg jol a nyelvet. Nem baj, majd belejossz, de fontos, hogy energiadat belefektesd, ugyanis te vagy az, aki oda mentel lakni.


Nekem volt egy francia tanarom, akinek nem semmi akcentusa volt magyarul. Az a tipikus francia. Sokan csufoltak. O fel sem vette, nagyon szeretett nevetni, viccelodni meg sajat magaval kapcsolatban is. O imadja Magyarorszagot, azert koltozott oda. Ugy van vele, hogyha el valahol neki kell alkalmazkodnia. Oszinten, te nem gondolsz magadban semmit, mikor valaki az akcentusabol vagy nyelvtudas hianyabol kifolyolag valami erdekeset mond? Most pelda nem jut eszembe, de mi gyujtottuk es rengeteg volt. Egyszeruen egy anyanyelvi beszelonek ilyet hallani osztonosen furcsa es sajnos az eros akcentussal beszelokrol kimutattak vizsgalatok, hogy a tobbseg tudat alatt butabbnak tartja oket. De ez ertheto, nem? Mindenki igy lenne. Te is, ha valaki nem tud jol magyarul, nem?

2011. júl. 25. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 A kérdező kommentje:

ma 10:43

Valahol igazad van.


Nem akartam leírni hol élek, de sokan kérdezitek, hát megteszem. Romániában lakom, ott is születtem. Nem tudom mit tudtok a Székelységről, de röviden tömören annyit, hogy csak elvétve találsz itt románt és az is magyarul beszél :) Szóval a nyelvet csakis az iskolában tanultam, ott 12 évig. Érettségiztem belőle 10-sel, de az még mindig csak az iskolanyelv. Egyetem miatt Kolozsvárra kerültem, most itt élek és dolgozok (magyar cégnél). Tehát ennyi idő alatt bőven volt időm belejönni a társalgási nyelvbe is, ilyen gondom tehát nincs. Viszont a bonyolultabb diskurzusok nem mennek jól, megértetem magam, de nem tökéletes. A hangsúlyomon viszont érzik hogy magyar vagyok legyen szó akár társalgásról akár diskurzusról :P Lehet mélyen tiltakozik az agyam a román nyelv ellen...

2011. júl. 25. 10:52
 10/37 anonim ***** válasza:

Na de jo, hogy vegre leirtad, hogy hol elsz, mert teljesen mas szinben latjuk most mar a dolgokat! Azert a roman-magyar viszony ad egy politikai szinezetet ennek. Szoval en mar nem csodalkozom. Azert kerdeztem, mert valahogy ereztem, hogy nem nyugati orszagban csinaljak ezt veled. Igy nehezebb dolgod lesz, ugyanis valoszinuleg nem(csak) a nyelvtudasoddal van bajuk, hanem a magyarsagoddal es azt eltuntetni nem fogod tudni. Nem is kell. Egyszeruen fel kell vallalnod es lesz, akiknek ez nem fog tetszeni. Nem te vagy az egyetlen magyar ezekkel a tapasztalatokkal. Nekem van egy erdelyi magyar ismerosom (volt oszt. tarsam) es o mondta, hogy neki nem megy az ismerkedes, mert elkoltozott munka miatt roman lakta reszre es a roman ferfiak egybol mondjak, hogy "ja, te magyar vagy" es nem foglalkoznak vele. Mondta, hogy ez mar tobbszor elfordult vele. Szoval ez elsosorban a magyar voltod miatt van es sok magyarnak van hasonlo rossz tapasztalata, mikor szandekosan megalazzak...


Egyebkent nem rosszbol mondom, de szinte mindenkinek van ilyen tapasztalata. Meg Magyarorszagon is siman vannak ilyen lekezelo emberek. A hibaikat nem szeretik beismerni, ezert kotozkodnek. Nem nehez talalni ilyet...nem kell ehhez etnikai vagy nyelvi kulonbseg. Szoval szerintem felfujod ezt. El kell fogadnod, hogy te nem vagy roman es nem is kell ugy viselkedned, ugy beszelned. Aki elfogad, elfogad, aki nem, az nem, de bunko emberek mindenhol vannak. Ez akar Magyarorszagon is megtortenhetett volna. En anyaorszagi vagyok es siman leromanoznak olyan embereket, mint te a muveletlenebb retegbol. Szoval ott is erne atrocitas...mindenkit er valami.

2011. júl. 25. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!