Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért sértődnek meg az átlagem...

Miért sértődnek meg az átlagemberek, ha ki merem mondani hogy különleges vagyok vagy valamiben jobb?

Figyelt kérdés
Egyből azt feltételezik magukból kiindulva hogy csak nagyképűség lehet. Képtelenek elfogadni ha valaki jobb náluk valamiben? Ez irigység? Vagy kisebbrendűségi komplexus?
2011. szept. 5. 08:24
1 2 3 4 5 6
 41/54 A kérdező kommentje:

19:48

sajnálom, de ez mellébeszélés

különlegesebb LENNE, és talán lehet hogy gyorsabban is futna, mint 8hónapos pocakkal, de nem olyan, tehát még én mindig jobb vagyok nála ha gyorsabban futok 100on, 3 hangszeren játszok, vagy 3 nyelvet beszélek, míg ő kettőt.


az erkölcsi vagy egyéb értékrend mint mondtam valóban szubjektív, de itt érdekes mód a saját frusztrációja jön elő mindenkinek, ugyanis ha valaki nem képes elfogadni hogy terhesen lassabban fut, mint a többség, és ettől mások beképzeltek lesznek, az nem a másik ember mijét is bizonyítja? egyáltalán hogyan akarsz meggyőzni arról hogy ez rossz, ha ez is csak a te szubjektív mércédben létezik? :)

és hogy kicsit közelítsünk a valósághoz, vannak nők, akik anyák is tudnak lenni, és sportolni is tudnak, vagy értenek a művészetekhez, vagy mindkettőhöz, és vannak, akik egész nap otthon ülnek, tvznek, és a művészet kimerül a ponyvaregények olvasásában. van e jogom azt mondani hogy az egyik jobb a másiknál? szerintem igen, szerinted nem.


19:50

tehát ha én azt mondom, hogy fekve kinyomok 90 kilót, és te ezt éppen nem látod, amikor mondom, akkor nagyképű vagyok?

kérlek magyarázd el hogy melyik példamondat és mitől lesz erőltetett bizonygatás


a bujkálással meg a hangnemmel az a gond, hogy ugyanannyira relatív, mint a "jó" fogalma, pont ezért elég valószínű, hogy az illető jelleméből adódik a reakciója. nem gondolod?


19:56

ezt nem értem, valószínűleg nem vagy tisztában a fogalommal, vagy még mindig trollkodsz

2011. szept. 5. 20:25
 42/54 anonim ***** válasza:
100%
Mennyi idős vagy?
2011. szept. 5. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/54 A kérdező kommentje:
ezt az anyuka kérdezi tőlem aki jó az ágyban?
2011. szept. 5. 20:32
 44/54 anonim ***** válasza:
100%

"tehát ha én azt mondom, hogy fekve kinyomok 90 kilót, és te ezt éppen nem látod, amikor mondom, akkor nagyképű vagyok?

kérlek magyarázd el hogy melyik példamondat és mitől lesz erőltetett bizonygatás"


Az általam írt példamondat volt az erőltetett bizonygatás. (én húde különleges vagyok ám, a lábam nyomáig nem értek fel!)


Figyelj, a hangnem és a szövegkörnyezet számít. Ha arról dumálunk, hogy kinek hogy megy a kondizás, és közlöd, hogy neked tök jól, mert 90 kilót nyomsz ki fekve, akkor azt mondom, gratulálok, szép teljesítmény, megelőlegezem neked a bizalmat, és elhiszem. Ha az a téma, hogy ki miben tehetséges, és közlöd, hogy te a festészetben kiemelkedő teljesítményeket értél el, amikre büszke is vagy, azzal sincs semmi gond, őszinte elismerésem.


Ha csak úgy önfényezésként, májerkedésként mondod, hogy "na te kis csíra, mennyit nyomsz fekve? mert én 90et simán" vagy "áhh, mi ez a tré mázolmány, ember, te nem tudsz festeni, látnád az én műalkotásaimat!" az beképzelt, ellenszenves hatást vált ki, akkor is, ha történetesen igazat is állítasz, de pont a hangnem miatt úgy tűnik, mintha valami hibádat akarnád kompenzálni.


Így már érthető?


A kiírt kérdésed megfogalmazása úgy tűnik, mintha egy ingatag határvonalon egyensúlyozna a kettő között, lásd az "átlagemberek" szó enyhén lesajnáló értelemben vett használata, a feltételezés, hogy aki nagyképűnek tart, az tuti irigy rád, stb.

2011. szept. 5. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/54 anonim ***** válasza:
100%
És ha Etiópiába születsz, ahol még enni sincs mit, tudnál bármit is? Honnan tudnád, hogy jól gitározol vagy bármi? Akkor hirtelen már nem lennél különleges?
2011. szept. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/54 anonim ***** válasza:
100%
Akkor ő lenne a legjobb rizsválogató...Nem féltem én,valahogy csak a saját fejére tenné a koronát...
2011. szept. 5. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/54 A kérdező kommentje:

20:47

semmi gond nincs a megértésével, én csak azt nem értem miért csak ez a két lehetőség létezik, miért egyből azt feltételezi mindenki hogy én dicsekedni akarok.


ha például nem beszéltünk még és itt most azt írom hogy szerintem különleges ember vagyok, az szerinted nagyképűség?

mert úgy látom a többség szerint igen.


mitől lesajnáló ha azt írom átlagember? legfeljebb attól lehetne hogy a többség előítéletesen lenagyképűz, mint most is


20:53

szerintem próbáld átfogalmazni/magyarázni a kérdést mert ebben nem igazán látok értelmet. arról van szó hogy etiópiában élek és tudok gitározni?


21:19

ezek a fárasztó benyögések inkább téged jellemeznek :)

2011. szept. 6. 05:23
 48/54 Bresalio Nagy ***** válasza:
40%

Sztem aki az etiópiás érvet írta, úgy értette a kérdést, h ha ugyanezzel a tehetséggel, amivel egy tehetős családban meg tudsz tanulni gitározni, mert létezik gitár a környezetedben, és van pénze a családodnak az oktatásra - na ha ugyanezzel a tehetséggel Etiópiába születsz, nagyon szegény körülmények közé, és nincs esélyed gitározást tanulni, akkor kevesebb vagy, csak mert nem tudsz, és kész, hiába ez egy rajtad kívülálló sajnálatos tényezőnek köszönhető csak?

Szóval azt a kérdést vetette fel, h amikor vkit megítélünk, ill. 2 embert összehasonlítunk, h ki a jobb, akkor azt kell nézni, h most konkrétan ki tud vmit jobban ("most akkor gitározik, vagy nem?"), vagy azt, h kinek van elméletileg több tehetsége hozzá, ki tudNA elméletileg jobban csinálni vmit, nem nézve, h abból mennyit tudott a felszínre juttatni a valóságban. Ez egy elég mélyre vezető kérdés, sokat lehetne rajta vitázni, és sztem nincs is egyértelmű, objektív válasz rá. Én úgy éreztem, h aki felhozta ezt, arra hajlott, h az elméleti képességet kell nézni, tehát az az etióp, aki csak azért nem tanult meg gitározni, mert ott nincs gitár, de ugyanúgy meg tudna, ha lenne, az nem rosszabb, mint aki azért tud, mert az etióppal ellentétben rendelkezésére állt a gitár.


Itt a végére, amikor a kérdező elkezdett válaszolgatni, majd arra az a pár válaszoló reagált, akinek fontosabb volt egyetlen beírástól a kérdés, innentől már normálisabb irányba ment el a "beszélgetés", értelmesebb és építőbb jellegű hozzászólások jöttek, amik nem csak egymás oltogatására irányulnak. De az elején tényleg csak az volt, h mindenki válaszát meg lehetne fogalmazni egy mondattal: "Jogos, h az emberek nagyképűnek tartanak, mert aki tényleg különleges, annak ezt nem kell mondania, tehát aki mondja, az csak leplezi a középszerűségét, valamint nagyképűsködik.". És tényleg csak egymás válaszát másolták le, különböző megfogalmazásokban és esetleg különböző példákkal illusztrálva. De nagyon sablonválaszok voltak.


Ezért tényleg az van, h beigazolódott itt is az alaptapasztalatod. Tapasztaltad alapból, h az emberek így reagálnak rá. Erre megkérdezted tőlük itt, h miért, és megdöbbentő módon ide is csak az "átlagemberek" jöttek, akik ugyanúgy "megsértődnek" most is. Szóval csak még több tapasztalatot szerezhettél. Egyrészt, h igaz, h tényleg megsértődnek, mert itt is, am meg h GyK-ra is ugyanazok az emberek járnak fel, mint akikkel élőben is találkozhatsz, az "átlagmerítés".


Nyomattak egy sztereotípiát, miszerint aki mondja, h különleges, az nagyképű... De fullra csak sztereotípiából tették, maguk se gondoltak bele... Mert mért lenne attól még nagyképű vki? Teljesen igazad volt, amikor annak az analógiáját felhoztad, aki azt állítja magáról, h férfi. Ez sztem nagyon adekvált válasz volt nekik. (Bár sztem ez megmaradt elméleti síkon "jónak", mert annyira nem értették meg sztem. Szóval sztem a gyakorlatban nem tudott nagyon értékesülni.)


Mielőtt csípőből rámondjuk, h nagyképűség, először azt kéne tisztázni, h mi is az a "különlegesség", mint fogalom. A kérdező nem csak objektív tudásról, hanem személyiségről, gondolkodásról, életfelfogásról stb. is beszélt... - amiben az, h vki különleges, nem feltétlenül jelent se rosszabbságot, se jobbságot. Csak másságot. A "különleges" szóban önmagában még nincs benne, h milyen irányba különleges. Lehet jó, rossz irányba is, de olyan irányba is, h nem lehet megmondani, h jobb, v rosszabb... csak eltérő az általánostól (direkt nem átlagot mondtam, mert attól szinte mindenki eltérő. De nem fér bele egy normába), és ritka.

Namost nyilván ha vki gondolkozik vhogy, akkor azt fogja jónak tartani, ahogy ő gondolkozik. Mert ha nem tartaná jónak, akkor nem gondolkozna úgy. Ezért értelemszerű, h a kérdező egy kicsit jobbnak tartja a saját gondolkodását. De attól még azt is tiszteletben tarthatja, h csak a saját szubjektív értékrendjében az a jobb, és más vki meg megint a sajátját tartja "jobbnak". Amíg ezt tiszteletben tartja, addig nincs gond sztem. Addig nem kell lenagyképűzni.

És attól pedig, h a GONDOLKODÁSÁT jobbnak tartja a másik GONDOLKODÁSÁNÁL, még nem biztos, h magát, mint embert összességében is jobbnak tartja a másiktól, mint embertől. Lehet, h ember szintjén csak a "ritka, eltérő"-jelentésére gondolt a különlegességnek. A nagyképűség meg azt jelenti, h vki azt mondja, h direktben jobb. Tehát az, h különlegesnek mondja magát, még nem feltétlenül jelent nagyképűséget. Mert nem feltétlenül jelenti azt, h jobbnak tartja magát, mint embert. Csak h kimondja, h ő más. H az emberek legyenek felkészülve, h ő másként fog gondolkozni, reagálni egy dologra, ne legyen esetleg olyan előfeltevésük vele kapcsolatban magukból kiindiűulva, amiben úgyis csalódni fognak. Ez nem értem, mért lenne nagyképűség.


Azt is írták, h "minden ember más, mint a többi, így ilyen alapon minden ember különleges". De itt van egy probléma ezzel. Nem biztos, h az őkközöttük levő eltérések is akkorák, v annyira jelentősek, v olyan sok van, mint amennyire te eltérsz bármelyiküktől. Én ezt úgy szoktam fogalmazni: "igaz, h minden ember más. Így ha minden embert, rajtam kívül, egy pont jelképezne, és egy tenyérnyi helyen kéne őket elhelyezni, nem lenne 2 egybeeső pont rajta, mert minden ember pontja különböző helyen lenne. Ha viszont az én pontomat is számításba tesszük, és azt is el kéne helyezni ebben a rendszerben, akkor az engem jelképező pont már nem férne rá erre a tenyérnyi területre, hanem jó messze kéne ettől vinni, mert én ennyire eltérő vagyok bármelyiküktől, sokkal jobban, mint közülük bármelyik 2 vki egymástól".


Ha tényleg ilyen különleges vagy (amit nem kétlek, hiszen érzi az ember, ha más a többiektől), sok konfliktusod lesz még az életben, az egész társadalommal is (amennyire lehet így kollektivizálni az embereket). Sokszor leszel még úgy, h látod, h az emberek a saját normád szerint abszolút hülyén reagálnak vmire, és mégis, hiába magyarázod nekik, nem képesek felfogni, h a te normád lenne a helyes, hiába az sokkal racionálisabb, mert a saját sztereotip, társadalmi szokásokon, közhelyeken, sztereotípiákon alapuló normájuktól nem képesek elvonatkoztatni, hiába magyarázod, h az nem "helyes". Ezért csak azt remélem, lesz erőd, h megvívd ezeket a harcokat, és kitarts, h ne fojtson meg teljesen ez a nálunk eltérő agyszerkezetűek által dominált társadalom, világ. ;-)

2012. júl. 21. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/54 anonim válasza:

Figyelj kérdezõ,az emberek rád valószínû hogy nem megsértõdnek,irigykednek hanem csak egyszerûen nem kiváncsiak a nagyképû(és valószínüleg jól betanult)szövegedre,kérdezted már meg tõlük viccbõl hogy õk miben jók?Mert lehetséges hogy õk nagyobb dologban jók mint te lehet hogy abban a dologbanamiben te vagy jó jobbak mint

te!Vagy olyan vagy mint az eggyik barátom,õ például azt hiszi hogy a fociban hatalmas király,és ezt õ is hangoztatja mint te

2012. júl. 31. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/54 anonim válasza:
(Jaj bocsi az elõzõ vagyok,telefonról kicsit rossz írni,kezdem elõrõl)Figyelj kérdezõ,azok az emberek nem irigyek meg meg vannak sértõdve,hanem csak nem kíváncsiak a nagyképû szövegedre,mert lehet hogy abban a dologban amiben te jónak hiszed magad abban õk jobbak mint te!Vagy olyan vagy mint valamelyik barátom,azt hiszi magárol hogy a fociban hatalmas király(egy csapatban játszunk,tudom hogy pocsékul focizik),és õ ezt hangoztatja mint te!És nekem is mondja pedig tudom hogy nem jó!De nem akarom meg sérteni ezért nem szólok inkább semmit.Lehet hogy a te barátaid is ilyenek és nem akarnak megsérteni,pedig lehet hogy amiben azt hiszed hogy jó vagy abban pocsék vagy!Amúgy meg lécci írd már le hogy miben vagy "különleges,
2012. júl. 31. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!