Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan tanulhatnék meg rendese...

Hogyan tanulhatnék meg rendesen vitatkozni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Mostanában elég sokat olvasom ezt az oldalt és ugye elég sok konfliktus van az oldalon a válaszadók között. Azt szeretném megérdeklődni, hogy hogyan "veszekedhetnék" én is kulturáltan, ész érvekkel, normális hangnemben? Nincs erre valami könyv, vagy egyéb dolog?

Előre is köszi a válaszokat!


2012. ápr. 9. 12:40
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Vitatechnikáról, vitakultúráról biztosan találsz könyveket, cikkeket, keress rá neten, könyvtárban. És olvass sokat (szépirodalmat, bármit), hogy bővüljön a szókincsed és a látásmódjaid.
2012. ápr. 9. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
8%
Marha egyszerű. Menj el valami társadalmi klubba, na ott is van anyázás és anyázástűrés. Meg lehet tanulni mindent, de nem könyvből!
2012. ápr. 9. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

A második butaságot ír, a vitának pont az a lényege (és ez különbözteti meg a veszekedéstől), hogy nem anyáznak, és nem üvöltöznek egymással az emberek.

Először is: nem vágnak egymás szavába. Persze a vita "hevében" lehet, hogy valaki kicsit temperamentumosabb, de semmiképpen sem üti meg a veszekedő, lekezelő, kioktató hangnemet!

Meg kell hallgatni egymást, és, ami nagyon fontos: el kell gondolkodni a másik érvein is! Nem szabad kapásból elvetni mindent, ami nem egyezik az ember véleményével. Ha elgondolkodsz a többiek mondandóján, akkor ugye két dolog lehet: - rájössz, hogy egyetértesz vele teljes mértékben, vagy kár csak részben --> ez esetben ezt be is ismered,

- nem értesz vele egyet, és meg is tudod magyarázni, hogy miért nem. Mivel normális vitapartnerekkel beszélgetsz, ők is meg fognak hallgatni téged. Ehhez (is) szükséges, hogy nyugodtan, higgadtan meghallhasd a másikat, hisz csak így lehet érdemben cáfolni, és/vagy kiegészíteni, amit mond.


Érdemes tudományos konferenciákról olvasnod, esetleg ilyeneket látogatni, mert azoknál pont így van.

Pl. meghallgatják az előadót (itt még félbeszakítás nélkül), majd utána vitára bocsátják a hallottakat, lehet kérdezni, cáfolni, továbbgondolni, és az előadó ezekre válaszolhat.

A diplomamunka védése is kicsit ilyen.

2012. ápr. 9. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
82%
Én igazából úgy tanultam meg normálisan vitatkozni, hogy megtaláltam a páromat. Mindketten nagyon makacs, domináns emberek vagyunk, és hát vannak nézeteltéréseink..
2012. ápr. 9. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

"hogyan "veszekedhetnék" én is kulturáltan, ész érvekkel, normális hangnemben"


Hát ühm... legyél kulturált, használj észérveket és normális hangnemet. Ezt nem nagyon lehet könyvből megtanulni.

2012. ápr. 9. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim válasza:
azt nem tanulni azt tudni kell szuletesed ota.csak hallgass a szivedre es mond ki azt amit gondolsz vitaban barmiben. :)
2012. ápr. 9. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Könyvből nem fogsz megtanulni vitatkozni. A diplomamunka megvédése meg végképp nem vitatkozás.
2012. ápr. 9. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Nálunk szakmai vita volt a diplomamunka védése is, de lehet, hogy máshol nem az.
2012. ápr. 9. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 fúróferkó ***** válasza:

Szerintem úgy lehet "ész érvekkel, normális hangnemben" vitatkozni,ha folyamatosan mindent ,-bocsánat,majdnem mindent-tanulmányozunk,elolvasunk.A napi híreket meghallgatni,ahogy szokták mondani "képben legyünk".

Nem mindegy,hogy valamibe beleszólunk,vagy hozzászólunk. Beleszólni nem bonyolult ,hozzászólni viszont felkészültség kell.A vitapartnerekben fel kel tudni ismerni ki az aki tudja miről beszél,ki az aki hőbörög ,és azt hajtogatja amit fél füllel a piacon hallott.

Persze magunknak is megvannak határai és azt is fel kell tudni mérni mikor kell egy témából úgy kihátrálni ,hogy ne provokáljam a partnereket további felém irányzott kérdéseikkel.

A kultúrált társalgás bizony elég nagy intelligenciát ,néha műveltséget is igényel.

Szerintem.

2012. ápr. 9. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Az sem hátrány, ha valaki tudja mikor kell csöndben maradni.
2012. ápr. 9. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!