Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Dzsentriviselkedésnek mi...

Dzsentriviselkedésnek mi értelme van?

Figyelt kérdés

Nem biztos, hogy családi kapcsolatos téma, de nem találtam jobb témakört...bocsi.


Szóval most vettük a suliban a Móricz regényeket (Úri muri, Rokonok) és tanultunk a dzsentrivilágról.

Nagyon hasznos volt, gyakorlatilag mintha fény gyúlt volna az agyamba. Rájöttem végre, hogy mi a bajom a környezetemmel. Nem a saját családommal, hanem az iskolatársakkal és a távolabbi ismerősökkel.

Miközben olvastam a regényeket, olyan ismerős volt minden. Az iskolában mindenki pontosan így viselkedik és viselkedett is mindig.


Olyan nagyzási hóbortban szenved mindenki, miközben még egy színesceruzája is alig van a többségnek. Rengeteg osztálytársam van, aki konkrétan az egész évet ugyanabban a cipőben járja végig (télen, nyáron mindegy mi van), ugyanazt a pulcsit húzza fel minden egyes nap (mert valójában nincs neki másik)...de közben érintőképernyős telefonja van (amit gyaníthatóan lopott valahonnan), meg a család luxusterepjárójáról, az otthoni legújabb laptopról, téli Kanári-szigeteki nyaralásról meg mifenéről hadovál...


Többeknek börtönben van apja, anyja. Van olyan, akinek külföldön ku.rva az anyja, van akinek drogkereskedő az apja. A gyerek meg a legmenőbb csávót, lányt játsza el...de van akinek csak a legközelebbi kiskocsma előtt ül az örege egész nap.


Mindenki tudja az igazságot mindenkiről, mégsem beszélünk róla. Csak akkor szakad ki néha a zsák, amikor nagy összeveszések vannak. Na olyankor hirtelen mindenki a másik fejére tudja olvasni, hogy valójában egy nagy senki és nincs is semmije, ami meg mégis van, azt lopta...

De amikor elmúlik a veszekedés és a harag, akkor újra jön a képmutatás és a színjáték, hogy én vagyok a gazdag királylány, akinek diplomata az apja (véletlenül sem börtönben ül éppen)...

A másik a rokoni szálak. Mivel kisváros vagyunk és a családok elég kuszák itt, ezért simán ki lehet hozni bárkiről, hogy ki kinek az unokatestvére. Vér szerinti vagy csak éppen aktuálisan összeálltak az ősök...

És ez is mindent meghatároz. Hiába utálja egyik a másikát, ha uncsitesó, akkor király az illető...


Miközben szerintem mindenki sokkal boldogabb lenne, ha nem hazudnánk egymás szemébe, ha nem kitalált álomvilágokban élnénk, ha nem a rokonsági fok alapján ítélnénk meg a másikat, hanem az emberi értékei mentén.


Ez csak a mi kis iskolai szubkultúránk lenne? A felnőttek világa más? Vagy ennek sosem lesz vége?


2013. márc. 21. 06:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A felnőttek világa sem más...

Valahogy "nem találom a világban helyem merre menjek szaladjak én"érzésem van...

Sokan becsapnak, kihasználnak főleg ha őszinte vagy és segítesz. Melletted vannak de utánna kibeszélnek. Nekem talán 1 ember van aki megért- de ha megszületik a babája külön utaink, napirendünk lesz még kevesebbet találkozunk...

2013. márc. 21. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
vagyis talán még egy őrangyalom is van aki távolról segít.
2013. márc. 21. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Nagyban függ attól, hogy felnőttként milyen környezetbe kerülsz.

Általában, akik nélkülöznek, sokkal értékesebbnek látják a státuszszimbolúmnak számító tárgyakat, mint azok, akik nem.


A környzetemben van olyan ember is, aki havi 1 millió felett keres, mégis régi, nyomógombos telefonja van - mert neki elég, tud vele telefonálni. Az autója is középkategóriás.

A nála eggyel magasabb beosztásban levő elég gyakran BKV-zik (hiába van huszonmilliós autója), mert néha az a gyorsabb.


Akiben megvan a magabiztosság, hogy letett valamit az asztalra, nem érzi, hogy tárgyakkal kell többnek mutatnia magát.


Az osztálytársaid elég rossz családi háttérrel rendelkezhetnek, a leírt viselkedéssel próbálják ezt kompenzálni.


Ez felnőttkorban is előfordul, de kiemelném, hogy leginkább azon múlik, ő maga letett-e valamit az asztalra, amitől tényleg értékesnek érzi magát - vagy külsőségekkel pótolja ezt.

2013. márc. 21. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
A szánalmat ingyen adják, az irigységért pedig dolgozni kell. Ki dicsekedne szívesen egy börtönviselt Apával, testéből élő Anyával? Senki. Ezek a fiatalok nem tehetnek arról, hogy ilyenek a szüleik, ilyenek a körülményeik. Érthető módon szégyenkeznek miattuk, pedig nem kellene, hiszen nem az ő bűnük. Nem is nagyzolásnak hívnám a viselkedésüket, csak húznak egy védőhálót maguk köré..Felnőttek is megteszik, csak azért, hogy elkerüljék a bántásokat. Mert az emberek nem mernek belerúgni az élő, csak a döglött oroszlánba..Mert ez könnyebb.
2013. márc. 21. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ez nem is annyira "dzsentri" hanem inkább csak kisebbségi komplexus. Ahogy írták előttem aki valóban jó családi háttérrel nőtt fel az tudja kezelni a jómódúságot és nem arra használja hogy a komplexusait kompenzálja.
2013. márc. 21. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
a #4 nagyon jól fogalmazta meg
2013. márc. 21. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

4-nek

De ha az egész hazugság? Olyan hazugság, amiről mindenki pontosan tudja, hogy hazugság?


Tehát nem egy idegennek mutatjuk a szépet (persze neki is), hanem annak, aki velünk együtt pontosan tudja, hogy semmi szép nincs benne. Akkor ez így nem védőháló, csak színtiszta színjáték.

A kisebbségi komplexust a cigányságra értitek? Nem mindenki cigány (persze sokan azok, vagy félig azok).


Amúgy persze én is benne vagyok a színdarabban. Csak én kisebb mértékben űzöm, tehát nem diplomatának hazudom a sosem látott apámat, hanem kamionsofőrnek, aki csak több havonta jön haza egy-egy napra, ezért nincs jelen az életünkben.


Mennem kell. Írjatok please!

2013. márc. 21. 08:30
 8/12 anonim ***** válasza:
:) a kisebbségi komplexus nem a kisebbség komplexusa :)))
2013. márc. 21. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Én általános iskola alsóban azt hittem, hogy az én szüleim a legcsóróbbak, mert az osztálytársaimnak a szülei minden sz.art megvettek nekik, amikkel aztán feszengtek mások előtt. Később jöttem rá, hogy valójában az én szüleim a leggazdagabbak közé tartoztak szülők közül, csak éppen normálisak és nem rongyrázóak, mint sok más szülő, és nekem sem ezt tanították. Azt gondolom ez a rongyrázás maga a dzsentrizmus, ha relatív szegények csinálják, magasabb szinten meg ugyanezt sznobizmusnak nevezném.
2013. márc. 21. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Az emberek saját maguknak is hazudnak.

Van az önképnek nevezett fogalom, amely egy személy önmagáról alkotott elképzelését jelenti. Alapvetően senki sem szeret negatív dolgokat gondolni magáról, főleg nem azt, hogy értéktelen. Továbbá az emberek vágynak a megbecsülésre.

A környzetedben ezzel a magatartással szeretnének megbecsülést.

Ha te is ezt csinálod, miközben tudod, hogy valótlant állítasz, tisztában vagy vele, hogy mi a motiváció: annak az illúziónak a kergetése, hogy rendben van az életed.

2013. márc. 21. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!