Hétköznapi luxus?

Figyelt kérdés
Ti is megfigyeltétek, hogy akinek kevesebb jutott az élettől (szegényebb), az inkább választja a hétköznapokban a luxusmárkát (illetve amit Ő annak tart), mint a jobb módúak? Ha valakinek nem telik márkás új autóra, akkor pl. vesz egy csúcskategóriás okostelefont. Ha nem telik arra sem, akkor valami olcsóbb dologból veszi meg a "legjobbat". Ha arra sem, akkor meg beül a Mekiben egy "jót" enni stb. Közben a tehetősebbek, akik azért nem ezüstkanállal a fenekükben születtek, mondjuk középosztálybeliek, jobban megnézik, mire mennyit adnak ki, és nem ciki nekik a saját-márkás akármi egy áruházláncból? Jól látom, vagy csak én értelmezek félre valamit, esetleg nincs is így, csak én akarom így látni?

2013. okt. 17. 17:47
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
69%
Én szülőin, a suliban vettem észre, hogy szalagavató, ballagás kapcsán a kevésbé tehetős szülők sokkal inkább rázták a rongyot, nagyon meg akarták mutatni, hogy mire telik...
2013. okt. 17. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
78%

Hát én akkor kivétel lehetek, mert nagyon egyszerű családból, kis faluból származom, s bizony volt olyan időszak az életemben, amikor konkrétan éheztem. De még ma is, hogy jelenleg nem szorulok erre rá, mindenből a legolcsóbbat veszem, még csak meg se nézem a más termékeket, annyira bennem van már ez. Nekünk otthon sohase volt fontos a kifelé való villogás, és én ezt hoztam magammal.


Ez az én véleményem, ettől függetlenül lehet abban is igazság, amit a kérdező mondott, bár én igazából még nem tapasztaltam ilyet.

2013. okt. 17. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
szép dolog is az általánosítás :)
2013. okt. 17. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Egyetlen példát tudok erre: van egy anyuka a bölcsiben, aki otthon Tesco pelenkát ad a gyerekre, de a bölcsibe Pampers-t visz. Szerinte így látják, hogy gazdagok, úgy is bánnak a gyerekkel. Hát ez nekem furcsa.


Amúgy nem igazán láttam az általad leírt jelenséget.

2013. okt. 17. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
79%

Nem általánosított, azt írta, inkább. Nem írta, hogy mind.

Egyébként sajnos igaza van :(

Nekem a valóban szegény ismerőseim nem, de a középréteg szegényhez inkább közelebb álló része nagyrészt ilyen. fizetéskor pár napig rongyrázás van, aztán sírás :( NE mondjátok, hogy ti ilyennel sosem találkoztatok.

2013. okt. 17. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Szerintem az általánosítás, előítélet akkor hiba, ha egy konkrét személyre akarjuk alkalmazni, -tévesen. Ha azonban egy általános jelenséget szemlélünk, nem is tehetünk egyebet, miközben tudjuk, hogy vannak kivételek. A kérdés éppen erről szólt, de azért kösz az építő hozzászólást. :P
2013. okt. 17. 18:05
 7/16 anonim ***** válasza:
71%

Így igaz. Ezt a jelenséget már Orwell is leírta A wigani móló című szociográfiájában, amely a brit munkásosztály szegényebb rétegéről szól. Az érintett néprétegnek - Orwell szerint - oly kevés öröme van az életben, hogy megragadja azokat a kis örömöket, amelyekre van lehetősége: inkább kiad egy kicsivel többet egy csinosabb ruhára, vagy elmegy néha moziba úgy, hogy a jegyre a pénzt a kaján spórolja össze. Lóversenyre fogad, kártyázik, mert a szórakozás néha szinte fontosabb, mint az evés vagy a lakhatás.


Ugyanezt láthatjuk ma is az érintett népréteg többségénél (de nem mindenkinél!). Én is alsó-középosztálybeli származású vagyok, gyerekkoromban mindig régi, béna, sokadkézből szerzett ruhákban jártam, de én is azok közé a bizonyos kivételek közé tartozom: ma már nem szégyellem a hipermarketek márkatermékeit és a "buta telefont", mert megtanultam megbecsülni azt, ami van.


De a többségre valóban igaz az a jelenség, amit írtál. Nem is újkeletű a szegényebbeknek ez az attitűdje.

2013. okt. 17. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Én vagyok, aki az "építő kritikát" írta. :P

Mi se keresünk jól, de még nem számítunk (szerencsére) szegénynek. Viszont, minden egyes forintnak meg van a maga helye. Vásárláskor, ha mondjuk választhatunk a Tesco gazdaságos szappan és a Baba szappan között, akkor szerintem természetes, hogy inkább a Babát vesszük.

Ami pedig a szalagavatót illeti; szerintem ez egy fontos esemény egy végzős diák életében, és ha lehet, mindenből legyen a legjobb minőségű, persze nem a szélsőséges esetekre gondolok. Hanem például mondjuk egy blúz készítésénél nehogy már az a 2000 forint különbség legyen a mérvadó egy jó és egy rossz anyag között.

Persze, abban igazad van, sokan vannak, akik (hogy egy másik válaszolónak a szavaival éljek) hónap elején rázzák a rongyot, majd hó végén sírnak, hogy nincs pénzük, azok meg is érdemlik, de szerintem az a jelenség, amit leírtál erre a rétegre annyira nem jellemző.

2013. okt. 17. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Nem baj, Tőlem Te is pozitívat kaptál, még ha elsőre nem is ment át a kérdésem lényege valamiért. ;)
2013. okt. 17. 18:51
 10/16 A kérdező kommentje:
Úgy tűnik, a jelenség nem csak létezik, de sok erre járó pontozónak fáj is. Kár. (Azért kár, mert egy rossz tulajdonságunk megléte kisebb baj, mint egy bármilyen tulajdonságunk nem elismerése, elmismásolása, szőnyeg alá seprése.)
2013. okt. 17. 20:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!