Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Csak erős idegzetűeknek! A...

Csak erős idegzetűeknek! A hamvasztást vagy a koporsós temetést választanátok magatoknak?

Figyelt kérdés

A temetést követően a következő események zajlanak le a holttestben:

1. 160-190 óra elteltével alakul ki a zöldes elszíneződés a vakbél tájéka felett.

2. 380 óra elteltével a testen rothadásos vénahálózat kialakulás figyelhető meg.

3. 3-6 hét elteltével az egész altest zöldesen elszíneződött, valamint a nemi szervek is.

4. 5-7 hét elteltével megindul a rothadási gázok képződése, a holttest először a hasi részen elkezd puffadni (vízbe fulladtaknál a fej puffad először), megindul a hámleválás, rothadási hólyagok képződnek.

5. 16-23 hét elteltével a tetem éktelenül puffadt, az arc és a fej is a puffadástól eltorzult, a here és a herezacskó akár emberfejnyire is puffadt lehet. A haj és a szőrzet leválása figyelhető meg.

6. 8 hónap után eltávoznak a rothadási gázok, a tetem lelohad, a szervek összeesnek.

7. 32-48 hónap elteltével figyelhető meg a holttest putrid szétesése, a lágy részek barnás-fekete masszává alakulnak, a koponya, a bordák és a végtagok már szkeletonizálódtak.

Általánosan elmondható, hogy sírban fekvő halott legkorábban 5 év elteltével válik teljesen csontvázzá.



Hamvasztás:

A beszállítási és hűtési szakaszt követően megkezdődik az elhunyt hamvasztása. A kemencék mérete, és formája úgy került kialakításra, hogy egyszerre egyetlen holttest fér be. Szintén biztonságot nyújt a hamvasztókemence számítógépes vezérlési rendszere, mely csak abban az esetben engedi felnyílni az ajtót, ha az elhunyt hamvasztási száma be lett programozva. A hamvasztókemencébe történő bekezelést és kikezelést a számítógépen felül, még egy erre a célra megszerkesztett könyvbe is rögzítjük percre pontosan. A technológiai sorrend kizárja a testek összecserélésének a lehetőségét. A hamvasztókoporsóba kerül egy fémhasáb, melyen az elhunyt azonosító adatai szerepelnek. Ez a hasáb később bekerül a hamvakat tartalmazó belső urnába, így a hamvak a későbbiek folyamán is egyértelműen azonosíthatóak lesznek. Egy átlagos hamvasztás 60-70 perc alatt zajlik le. A kemencében már a bekezeléskor is 700-800 Celsius fok körüli hőmérséklet van, automata érzékelő irányítja a befújandó levegő mennyiségét, de a műveletet felügyelő szakszemélyzet szükség esetén be tud avatkozni a folyamatba. A hőmérséklet akár 1100 Celsiusra is emelkedhet. A hamvasztási folyamat befejezését követően kikezelik a hamvakat a kemencéből egy erre a célra kialakított edénybe, ahol 20 percet hűtjük. Ez az edény a hűlést követően egy porítóberendezésbe kerül, ahol cca. 4 mm3 nagyságura porítjuk a hamvakat.

A porítóberendezésből a hamvak az urnabetétbe kerülnek, amit még a hamvak behelyezését megelőzően ellátunk azonosítókkal (elhunyt neve, hamvasztási száma, hamvasztás napja, hamvasztást végző üzem azonosító betűjele).


Az urnabetét tetejét és alját összeforrasztjuk, lezárjuk. Ez az urnabetét fog belekerülni a díszurnába.

Miért van szükség porításra?

Egyes csontok – ha nem is maradnak egyben – nem por alakban kerülnek ki a kemencéből, ezért szükséges a porítás, hogy a hozzátartozóknak teljes egészében adhassuk át az elhunyt földi maradványait. Természetesen itt, a Csömöri Sírkertben is lehetőség van urnasírba, - kriptába, - fülkébe helyezésre, de szórásos szertartást is vállalunk. Igény esetén egy speciális hajóról a hamvak Dunába bocsátását is biztosítani tudjuk.


2013. okt. 26. 19:48
1 2 3
 1/27 anonim válasza:
100%
Én mindenféleképpen a hamvasztást választanám.
2013. okt. 26. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
100%
Ha már halott vagyok oly mindegy. De ha már muszáj választani... Valahogy a hamvasztás "tisztább" megoldásnak tűnik.
2013. okt. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim válasza:
100%

én már megbeszéltem a férjemmel, hogy engem hamvasszanak, ha törik, ha szakad és hozzon haza egy urnában, hogy mindig szemmel tarthassam.

a tréfát félretéve, tényleg mondtam neki, hogy én a hamvasztást részesítem előnyben. így nem esznek meg a kukacok, valamint a talajvíz nem mossa testemeta föld alatt, bár akkor már annyira mindegy...

2013. okt. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
100%
Régóta ez a véleményem és ez is marad: hamvasztást akarok.
2013. okt. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
100%

Hamvasztás, majd szétszórás valahol. Tökmindegy, hol.

És nem azért, mert a temetéses verzió megrémít. Ha már hulla vagyok, nekem nagy valószínűséggel már totál mindegy lesz, mi van velem.

Egyszerűen csak sírt nem akarok.

Mégpedig azért, mert a sír az élőknek van.

Aki emlékszik rám, az sír nélkül is emlékezni fog, aki meg nem, az sírral sem.

2013. okt. 26. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:

szerintem teljesen felesleges volt ez a kimerítő és részletes taglalás. bár nekem van gyomrom hozzá, érdekes volt olvasni.

a legtöbb ember úgy azonosítja a koporsós temetést, h a "kukacok zabálnak fel", a hamvasztást pedig sokan higiénikusnak, durva ezt mondani, de humánusabbnak gondolják.

anyum is a hamvasztás pártján van, ezt kérte tőlem, ill. azt, h szórjam a tengerbe ha mindennek eljön az ideje.


nekem is szimpatikusabb a hamvasztás. morbid, de könnyebb volt úgy elbúcsúzni a nagyszüleimtől, h az urnát a kezemben vihettem a fülkéhez, és búcsúzóul megsimogattam pár szó kíséretében.

2013. okt. 26. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
100%

Én a hamvasztást választanám, ezt már a családomnak is megmondtam.

Teszem mindezt úgy, hogy én olvastam az "Árván a krematóriumban" című könyvet és ismerek is olyat aki érintett volt benne. A története pont rácáfol az általad említett "nem cseréljük össze a holttesteket" dologra.

Ettől függetlenül akkor is humánusabb és környezettudatosabbnak tekintem. A koporsómat pár év (vagy pár 100 év) után úgyis kiássák, de ha csak elszórnak akkor senki számára nem leszek teher. Olcsóbb is és senkivel szemben nem maradnak elvárások, esetleges sírhely gondozás, urna tárolás ügyben.

2013. okt. 26. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
100%

Nekem minden ismerosom / rokonom a hamvasztast reszesiti elonyben, es en is azt valasztanam.


Szerintem manapsag mar csak az elkotelezett keresztenyek valasztjak a koporsos temetest, ugyanis az egyhazak orrolnak a hamvasztasra, pogany gyokerei miatt (habar egyes felekezetek ma mar vallaljak az urnatemetest is).

2013. okt. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
40%

"Természetesen itt, a Csömöri Sírkertben is lehetőség van urnasírba, - kriptába, - fülkébe helyezésre, de szórásos szertartást is vállalunk. Igény esetén egy speciális hajóról a hamvak Dunába bocsátását is biztosítani tudjuk."


Ne haragudj, de miért itt hirdeted a céged?


Egyébként pedig nem szoktam azon gondolkodni, hogy milyen temetést szeretnék magamnak...

2013. okt. 26. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
Rohadtul mindegy. Ami a családnak a legkevésbé megterhelő. Az az egy kikötésem lenne, hogy ha hamvasztanak, akkor utána rakjanak a földbe egy sírba, vagy urnafalba, vagy szórjanak szét valahol, tökmindegy, de senki ne vigyen haza a vitrinbe. Nem akarom, hogy ha egyszer valami ellentét lenne a családon belül, akkor azon legyen a vita, hogy kinek a polcát díszítsem.
2013. okt. 26. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!