Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Csak erős idegzetűeknek! A...

Csak erős idegzetűeknek! A hamvasztást vagy a koporsós temetést választanátok magatoknak?

Figyelt kérdés

A temetést követően a következő események zajlanak le a holttestben:

1. 160-190 óra elteltével alakul ki a zöldes elszíneződés a vakbél tájéka felett.

2. 380 óra elteltével a testen rothadásos vénahálózat kialakulás figyelhető meg.

3. 3-6 hét elteltével az egész altest zöldesen elszíneződött, valamint a nemi szervek is.

4. 5-7 hét elteltével megindul a rothadási gázok képződése, a holttest először a hasi részen elkezd puffadni (vízbe fulladtaknál a fej puffad először), megindul a hámleválás, rothadási hólyagok képződnek.

5. 16-23 hét elteltével a tetem éktelenül puffadt, az arc és a fej is a puffadástól eltorzult, a here és a herezacskó akár emberfejnyire is puffadt lehet. A haj és a szőrzet leválása figyelhető meg.

6. 8 hónap után eltávoznak a rothadási gázok, a tetem lelohad, a szervek összeesnek.

7. 32-48 hónap elteltével figyelhető meg a holttest putrid szétesése, a lágy részek barnás-fekete masszává alakulnak, a koponya, a bordák és a végtagok már szkeletonizálódtak.

Általánosan elmondható, hogy sírban fekvő halott legkorábban 5 év elteltével válik teljesen csontvázzá.



Hamvasztás:

A beszállítási és hűtési szakaszt követően megkezdődik az elhunyt hamvasztása. A kemencék mérete, és formája úgy került kialakításra, hogy egyszerre egyetlen holttest fér be. Szintén biztonságot nyújt a hamvasztókemence számítógépes vezérlési rendszere, mely csak abban az esetben engedi felnyílni az ajtót, ha az elhunyt hamvasztási száma be lett programozva. A hamvasztókemencébe történő bekezelést és kikezelést a számítógépen felül, még egy erre a célra megszerkesztett könyvbe is rögzítjük percre pontosan. A technológiai sorrend kizárja a testek összecserélésének a lehetőségét. A hamvasztókoporsóba kerül egy fémhasáb, melyen az elhunyt azonosító adatai szerepelnek. Ez a hasáb később bekerül a hamvakat tartalmazó belső urnába, így a hamvak a későbbiek folyamán is egyértelműen azonosíthatóak lesznek. Egy átlagos hamvasztás 60-70 perc alatt zajlik le. A kemencében már a bekezeléskor is 700-800 Celsius fok körüli hőmérséklet van, automata érzékelő irányítja a befújandó levegő mennyiségét, de a műveletet felügyelő szakszemélyzet szükség esetén be tud avatkozni a folyamatba. A hőmérséklet akár 1100 Celsiusra is emelkedhet. A hamvasztási folyamat befejezését követően kikezelik a hamvakat a kemencéből egy erre a célra kialakított edénybe, ahol 20 percet hűtjük. Ez az edény a hűlést követően egy porítóberendezésbe kerül, ahol cca. 4 mm3 nagyságura porítjuk a hamvakat.

A porítóberendezésből a hamvak az urnabetétbe kerülnek, amit még a hamvak behelyezését megelőzően ellátunk azonosítókkal (elhunyt neve, hamvasztási száma, hamvasztás napja, hamvasztást végző üzem azonosító betűjele).


Az urnabetét tetejét és alját összeforrasztjuk, lezárjuk. Ez az urnabetét fog belekerülni a díszurnába.

Miért van szükség porításra?

Egyes csontok – ha nem is maradnak egyben – nem por alakban kerülnek ki a kemencéből, ezért szükséges a porítás, hogy a hozzátartozóknak teljes egészében adhassuk át az elhunyt földi maradványait. Természetesen itt, a Csömöri Sírkertben is lehetőség van urnasírba, - kriptába, - fülkébe helyezésre, de szórásos szertartást is vállalunk. Igény esetén egy speciális hajóról a hamvak Dunába bocsátását is biztosítani tudjuk.


2013. okt. 26. 19:48
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
Ha fiatalon halnék meg akkor a szerveimet felajánlanám másoknak, hogy legalább 1-2 embert megmentsek vele. Ha öregen, akkor pedig boncolják fel kutatási, tudományos célokra, nekem akkor már úgyis mindegy.
2013. okt. 27. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:

"hamvasztás, és ha meghalok itt lehessek velük állandóan a polcon, a szobában :)"


Na ettől a szőr felállna a hátamon. Attól is, hogy én csücsüljek a polcon, meg attól is, hogy más hamvai legyenek itt. Szétszórnám valószínűleg valami szép helyen a rokon hamvait, ne álldogáljon itt nekem.

2013. okt. 27. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
Hamvasztás mellett vagyok,szórjanak szét egy kis csendes erdőben. 36.f.
2013. nov. 2. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim válasza:
17-es XD
2013. nov. 12. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim válasza:
77%
Ez érdekes, mert majdnem mindenki a hamvasztás mellett van. Mondjuk én is. De tényleg 1000 év múlva is megtalálhatják a csontokat, ha hagyományos temetés van.És mi van ha akkor már csontból is tudnak klónozni, és újra élesztenének, és élhetnék még sok évig.DDDDDD.
2013. dec. 23. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
58%

Szerintem a halál fizikai valója soha nem esztétikus, akár földbe temetés, akár hamvasztás történik.

Ez tényleg nem szép látvány vagy élmény, akármelyiket is választja az ember.

Viszont azt is értem, hogy annak, aki már meghalt, nyilván nincs többé szüksége a testére, ezért az ő szempontjából már mindegy a kérdés...


Én azért lennék inkább a temetés mellett, mert természetközelibb és energiatakarékosabb.

(Mennyi fűtőanyag is kell egy átlagos állapotú holttest kremálásához? Milyen hatásfokkal működnek pl. a csömöri üzem kemencéi?)


Kiváltképp tetszik a "zöld temetés" ötlete, nem tudom, hallottatok-e már róla? Egyszerű és a természetben lebomló fakoporsó. Teljesen megnyugtat a gondolat.


A másik, ami tetszik - alternatíva a hamvasztáshoz, Svédországban már kísérleteznek vele: a testet folyékony nitrogénbe merítik, gyorsan szétfagy és elporlik (azt hiszem, a csontokat sem kell utána szétzúzni, de ebben nem vagyok biztos...)

2014. jan. 16. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim válasza:
én őszintén szólva nem félek a haláltól de a koporsó és a havasztas meg rémít na meg persze hogy rám dobják a földet na neee
2015. márc. 15. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!