Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Csak én látom úgy, hogy az...

Csak én látom úgy, hogy az utóbbi időkben romlik a színvonal az oldal közösségében, vagy egyszerűen leszűkült a felhasználók száma, és jobban kiütköznek ezek?

Figyelt kérdés

(Hosszú. Ha valaki mégis elolvassa, és megosztja a véleményét, előre is köszönöm.)


Veterán GYK-s vagyok, mondhatni. Az utóbbi hónapokban egyre többször találkozom olyan válaszolókkal és kérdezőkkel, akik egy mondatot képtelenek helyesen leírni, vagy megfogalmazni a mondanivalójukat.


Már lassan megkérdőjelezem, hogy én helyesen használom-e például a felszólító módos igéket, mert annyiszor találkozom itt olyan ékes példákkal, mint a "menny", és "old (meg)". Ezenkívül az igekötős igék használatáról páran nem is hallottak (megse néztem, else mehetek), a számmal írt sorszámok (vagy egyáltalán számok) ragozása is érdekes (3-al, 2-ő). További gyakori hibák a zöngés-zöngétlen párok felcserélése a szavakban (aszt), a dupla mássalhangzók szimplával írása (eggyütt), rövid-hosszú magánhangzók keverése, (körűl, kőzőtt), J-LY felcserélése a legalapvetőbb szavakban (juk). Nagybetűvel kezdett mondatok hiánya, tagolatlan bekezdések, ömlesztett szöveg, központozás hiánya, és még sorolhatnám.


Ha az alapvető helyesírási hibákon átlépünk, akkor is elég olyan leírással és válasszal találkozni, amiből ki sem lehet hámozni, hogy mit akar mondani az illető, mert magyartalan, értelmetlen a fogalmazás. Esetleg ha valaki meg meri kérni, hogy írja le érthetően, akkor kifogások hadát sorakoztatja fel (telefonról írtam, angol billentyűzetem van, siettem), valamint előveszi a kedvenc fegyverét, az agressziót ("hejesirásért ne szoj be, te kis .....").


Azt hiszem, egy névtelen kérdezz-felelek oldalon IS elvárható lenne, hogy ha az ember egyszer segítséget vár másoktól, (vagy tanácsot ad), azt világos, áttekinthető formában tegye. Főleg, mivel az írásképe az egyetlen, amelyből következtetni lehet az illető személyiségére. Egy néhány szóból álló kérdésben 6-8 hibát véteni... nem a legszebb.


Nem szokásom megszólni senkit a helyesírási hibákért, ha egyébként érthető. Nem szólok le vesszőhibákért, vagy egy elütött betűért valakit, vagy akár az ékezetmentes írásért. (Bár az utóbbi gyakran megnehezíti az olvasást.) De mégis nagyon zavar, hogy az elmúlt hónapokban tömkelegével találkozom ugyanazokkal a hibákkal a válaszokban és kérdésekben.


Szerintetek ez azért lehet, mert jelentősen változott a felhasználók száma, és emiatt jobban kiütköznek a negatív példák? Vagy esetleg, mert az átlagéletkor a tizenévesekhez közelít (12-16), akiket kevésbé foglalkoztat ez a kérdés? A való életben is akad elég, akik rémes helyesírással élnek, de ez az interneten, valamiért még az egyébként jó helyesírású emberektől is gyakoribb.


// Leszögezném, hogy nem kívánok megsérteni senkit a felvetésemmel, vagy szidalmazni akár az oldalt, akár a közösséget. Természetesen, mint mindig, tisztelet a (többségben álló) kivételnek.


A türelemért külön köszönet annak, aki vette a fáradságot, hogy elolvassa a nem éppen rövid elmélkedésem. A válaszokért szintén.



2016. júl. 23. 06:53
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%
Én a helyesírási hibákat régebben is észrevettem itt ezen az oldalon. Jó én sem vagyok tökéletes, mert van amikor jutnak eszembe dolgok és írom őket, és kb oda sem figyelek mindenre mit írok. De azt én is észrevettem hogy konkrét segítséget már nem igen akarnak adni itt az emberek, inkább kötekednek, trollkodna meg minden. Még 2 hónapja írtam egy hasznos választ egy kérdésre és akik utánam írtak közölték hogy hülyeség meg adták az ívet a kérdezőnek hogy ne hallgasson rám. Már nem tudom melyik az a kérdés, de akkor írtam kérdezőnek privátba hogy nem kell mindent elhinnie amit utánam írtak egyesek, és akkor írt nekem olyan választ hogy örül annak hogy én legalább még értelmes ember vagyok és ő is írta hogy alig merte feltenni a kérdését mert tudta hogy manapság semmi értelme nincs normális válaszra várni. Ő 2010 ben regisztrált fel ide akkor mondta hogy még jó válaszokat kapott, de az utóbbi 1-2 évben már alig alig látja értelmét az oldalnak. Persze vannak kivételek még de valóban jóval kevesebben már.
2016. júl. 23. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
A 8., 9., és 10. válaszolóval tökéletesen egyetértek. Ennek az oldalnak az lenne a célja, hogy segítsünk egymásnak, ehelyett sokan csak a mindennapos feszültség levezetése, valamint trollkodás céljából látogatják. Tényleg undorító, amikor 4-5 oldal arról szól, hogy néhány felhasználó ócsárolja egymást, de segítő, hasznos válasz nem érkezik. Ha végignézem a régebbi kérdéseket, én is látom a színvonal zuhanását.
2016. júl. 23. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

A válaszok minősége nem független a környezettől. Ha romlik az oktatás színvonala, ha romlik a közbeszéd minősége, ha a médiában sikk lesz csúnyán és pontatlanul beszélni, ha a gyűlöletet fő irányvonalnak nevezik ki, majd gátlástalanul ezt letagadják, ha tombol az erőszak, ha egy nemtetszésnek pofonnal adunk hangot, akkor ott csökken az értelem. És ez itt tükröződik. Ez a természetes.

Amit viszont hiányolok. Akiben még maradt tisztesség, maradt józanság, látja a minőségromlást, miért nem szól? Itt is lehet, itt is rá lehet mutatni nem idevaló dolgokra, itt is fel lehet szólítani normális viselkedésre, vagy arra, akinek van ízlése, hagyja itt. Látni kérdéseket, ahol csak az alja marad, ami még ép, már távozott. Kötelessége és felelőssége az "írástudóknak" szólni. Különben cinkosok.

2016. júl. 23. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
Egyetértek, viszont annyit hozzátennék hogy akik így trollok és kötekednek csak, meg beszólnak másoknak - ott van a jelentés gomb, tessék használni :)
2016. júl. 23. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 TrollFater válasza:
100%

Dear Question-raiser!


A kérdésed, felvetésed teljesen jogos. Baromira elszaporodtak a mihaszna, trollkodásból kérdést kiíró, lusta és semmirekellő alakok a GyK-n.

Én is elég veteránnak számítok a GyK-n (nem ezzel az acc.-al), de én is tapasztalom amit írtál.

Ezt a hozzáférést sem véletlenül csináltam. Volt ugyanis néhány olyan kérdés és kérdező, aki olyan szinten feltolta a vérnyomásom, hogy szükségét éreztem olyakor megmondani a magamét.

Mind találkoztunk már a kérdezővel, akinek nem tetszett a válasz - mégoly hasznos is volt - és csak szimpátia alapján lepontozott válaszolókat, vagy kioktatásnak vette a választ, és megsértődött. Volt olyan is, aki egy értelmetlen kérdés után átment trollba, és alpári módon kezdett sértegetni bárkit, aki csak a kérdése közelébe került. Aztán vannak a veszélyes, megosztó kérdések, amikor valakinek a véleményét kérdezik - politika, mainstream, divat vagy más egyébb megosztó témában - és a nem tetsző válaszokat egyszerűen lepontozzák. Na pont az ilyenek miatt hoztam létre Trollfatert, és mondhatom jól teljesít. :)

Egyébként általában én is segítőkész vagyok, a helyeírás kevésbé szokott zavarni mint az, ha valaki evidens dolgokat kérdez, vagy olyan szintű unintelligenciáról ad tanúbizonyságot, ami már Trollfaterért kiállt.


Egy tanácsot tudnék adni a GyK aljadékával szemben - légyen az kérdező avagy válaszadó, avagy maga Trollfater -: Ne Etesd A Trollt! :)

2016. júl. 24. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 andreandi ***** válasza:

Kedved kérdező,

szerintem azért rossz a helyesírásuk (már akiknek), mert nem olvasnak mást, nem látnak mást, csak hibás szövegeket az interneten. Aki nem olvas könyveket, annak mitől lenne jó a helyesírása? Ha tizenévesen nem rögzül, vagy éppen a "rossz" vésődik be, később biztosan nehéz változtatni rajta, ha egyáltalán van rá hajlandóság.

2016. júl. 24. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 andreandi ***** válasza:
#16. *Kedves (bocs) :-)
2016. júl. 24. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

#16


Sajnos, abban igazad van, hogy az interneten rengeteg hibás szöveggel találkozni, és néhányakra ez a minta ráragad. A könyves résszel viszont nem értek egyet, mert igenis vannak, akik soha egy könyvet nem vettek a kezükbe (vagy csak igénytelen, ponyva tiniregényeket tizenéves korukban), mégis elsajátítják valahogyan a helyesírást.


De a probléma szerintem ott kezdődik, hogy vannak, akik nem is veszik a fáradságot, hogy helyesen írjanak online, "minek az interneten is vigyázni erre?" alapon. Még akkor is, ha egyébként jó helyesírású az illető. (Ide nem értve az elgépeléseket, ismeretlen, ritka szavak helyesírásának véletlen nem ismeretét.)


A hajlandóság hiánya zavaró. Páran nem is éreznek rá igényt, hogy megőrizzék és tiszteletben tartsák az anyanyelvüket, ami bizonyos értelemben a nyelv romlásához, halálához vezet. Szabályok nélkül nincs közös írott nyelv, ami megnehezíti a megértést. Ígyis néhányan (már akik, persze) elég szabadosan értelmezik a "helyesírást", és nem is törekszenek valamennyi alapszabály begyakorlására, betartására sem. Sokszor elég érdekes írott szavak születnek, amik nem is hasonlítanak a szóbeli párjukhoz (rövid-hosszú magánhangzók felcserélésénél ez különösen igaz).


--


Egyébként köszönöm a válaszokat még egyszer. A helyesírási apróságok mellett látom, hogy több, sajnos nagyon igaz szempontra rámutattatok, amiért manapság nem szívesen járok fel gyakran ide. Mindennek ellenére igyekszem segítőkészen hozzáállni válaszolóként és kérdezőként is az adott témához.

2016. júl. 25. 00:45
 19/20 anonim válasza:

A kérdéstől is függ.

"mi a véleményetek rólam ezek alapján? mien vok? 12/l"

vagy

"Mit tesztek a toxoplazmózis ellen?"


Nem mindegy. :)

Én is sok kérdést írtam már ki, az értelmetlenebbekhez logikusan olyan válaszok is jöttek, míg egy értelmesebbnél magasabb a szellemi nívó.

16/l

2016. júl. 25. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Nem a helyesírás zavar, hogy milyen emberek válaszolnak, tesznek fel kérdéseket néha.
2023. okt. 15. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!