Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Minden művészetnek van egy...

Minden művészetnek van egy "nem művészi" verziója is?

Figyelt kérdés

Filmművészet: A népszerű filmek nagyrésze olyan alkotás, amik semmilyen, vagy csekély művészi értékkel bírnak, látványfilmek, a történetük sokszor értékelhetetlen (például képregény filmek, Star Wars, minden karácsonykor a családi komédiák, hogy a televízióban lévő filmekről ne is beszéljek).


Írás: A kortárs szépirodalom haldoklik, a felkapott írók viszont nemhogy tehetségtelenek, de ennek ellenére népszerűek is. Klisések, rosszul megírtak, és sok ember büszke rá, hogy ő mennyit olvas és ezáltal milyen művelt (például Szürke ötven árnyalata, Twilight, de ide lehetne sorolni szerintem a Harry Pottert is, amit páran már a Háború és Béke szintjére emelik, annyira magasztalják).


Költészet: Talán ez a műfaj van a legrosszabb állapotban. A nagy magyar kortárs költőink rémes verseket írnak, már ha nevezhető a sajátjuknak vagy versnek, a külföldi írók pedig rájöttek, hogy azt is el lehet adni művészetként, ha két sort vet a papírra (például a Milk and Honey és ennek a társai).


Festészet: Itt annyira nem veszett el a remény, de az, hogy az igazi művészeket alig becsülik meg, aggasztó. Instagramon is rengeteg kiváló művész osztja meg alkotásait, mégis azok tartják magukat nagy művésznek, akik képről másolnak élethűen, mégis semmitmondóan vagy éppen azok, akik nem is festenek annyira jól, de megmagyarázzák azzal, hogy "ez az ő stílusuk".


Fotográfia: Itt inkább külföldön látható az a réteg, akik a látványra mennek, és az alapjában rossz képeiket több órás utómunkával javítják ki. Az viszont nem fotográfia, amikor a kép alig hasonlít az eredetire, mégis ők a népszerűek. A másik véglet pedig azok, sokszor influencerek van videobloggerek, akik fotósnak állítják be magukat, miközben vagy csak egy polaroidjuk van (amihez lássuk be, nem kell sok tudomány), vagy van egy apró gépük, ráraknak valami filtert, de közben a kompozícióról életükben nem hallottak, auto móddal csinálnak mindent.


Ezzel nem lenne bajom, az ő dolguk és ha nekik ez jó, hát élvezzék csak. Engem az zavar egyedül, hogy ezzel az igazi művészek helyét és lehetőségét veszik el. Az mondja magát "könyvmolynak" és műveltnek, viszont azt se tudja, ki Raszkolnyikov, az állítja magát filmszakértőnek, aki azt se tudja, ki Lars von Trier, a kislányok egy Milk and Honey után művészléleknek hiszik magukat, és aki telefonnal lefotóz egy pocsolyát, máris fotográfus. A mozikban kiszorítják a jó filmeket a folytatások, a vállalhatatlan horrorok és a fájdalmasan erőltetett vígjátékok, a könyvesboltok polcain egyre kevesebb a szépirodalom (múltkor a Bűn és bűnhődést kerestem,és azt mondták, már egy ideje nem nyomtatják újra).


Engem egyedül az zavar, hogy a "leegyszerűsített művészet" elveszi az igazi művészet helyét, a kettőt pedig egy dologként kezelik.



2020. febr. 2. 18:13
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
52%
sznobizmus egyenlő a farizeussággal...
2020. febr. 5. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
100%
egyébként nagyonjó beszéd és vitakultúra alakult ki itt!jó olvasni ezeket a véleményeket
2020. febr. 5. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:

a bedolgozás művészete az milyen irányzat?

lásd lopott szavak

2020. febr. 5. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:

kérdező: én semmiről nem akarlak meggyőzni. nekem se jobb, se rosszabb nem lesz attól, hogy igazat adsz-e vagy nem. pláne, hogy én magam semmilyen módon nem viszonyulok azokhoz a dolgokhoz, amikről eszmét cserélünk.


a Szürke ötven árnyalata elég sok embernek a fantáziáját megmozgatta és kiváltott belőlük elég komoly érzelmeket. ugyanúgy, ahogy egy rakás ponyva és női magazin is. de ez a műfaj cseppet sem érdedkel, és ennél sokkal többet nem is tudok a Szürke ötven árnyalatáról - még színelméletből se, nem csak irodalomból, vagy filmtörténetből.


a Star Wars sem igazán foglalkoztat, de azt legalább láttam és ismerem valamennyire. és szintén elég sok embert megmozgatott, elrepített egy képzelt világba - némelyikük benne is ragadt és a mindennapjait is ott éli, de ez egy másik történet.


számomra egyik esetében sem kérdés, hogy ezek mind művészeti alkotások. azt persze nem állítanám egyikről sem, hogy túl magas szintet képviselnek, de a művészet voltát nem kérdőjelezném meg.


én jobban szeretem a szerzőjogi törvény megközelítését: a szerzői jogvédelem esztétikai minőségtől és művészi értéktől (mint szubjektív tényezők) függetlenül megillet minden egyéni, eredeti jelleggel bíró alkotást. azt pedig nehéz vitatni akármelyik említett mű kapcsán, hogy alkotások. sokan és sokat dolgoztak rajta, hogy létrejöjjön. már az egyéni eredeti jellegen is éppen eleget lehet vitatkozni, főleg amikor arról van szó, hogy ki honnan merített. hogy neked milyen mű mennyire felel meg, az már egy szubjektív kérdés. de pont azért, mert mindig van egy még elitebb réteg, aki még a tiédnél is sokkal szeriőzebb alkotásokat értékel csak és a te ízlésedd is kommersznek tartja, a minősítgetésnek tényleg nincs igazán sok értelme.


az élet túl rövid hozzá, hogy olyan dolgokra pazaroljuk, amik nem érdekelnek minket. ebbe különösen beletartozik, hogy azokkal foglalkozz, akiknek az érdeklődése nem érdekel. mert a művet legalább valamennyire meg kell ismerned hozzá, hogy el tudd dönteni, hogy érdekel-e téged vagy nem. de azokat akik olyan műveket értékelnek, amiket te nem? rájuk felesleges időt pocsékolnod. meg a minősítésükre sem. ennek egyedül abban a viszony rendszerben van értelme, ha magad akarod többnek mutatni azzal, hogy elszólsz más dolgokat. de valós értéke ennek sincs, csak a sekélyes emberek közt tűnsz ettől többnek.

2020. febr. 10. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 A kérdező kommentje:
A példák teljesen személyesek, és a kérdés is szubjektív. Éppen azért tettem fel, mert kíváncsi voltam mások véleményére - igen, azokra is, amik teljesen ellentétesek az enyémmel. És nem nézek le semmilyen művet, csupán nem tartom művészinek. De mint feljebb írtam, ha valaki ezt megindokolja, elfogadom a véleményét.
2020. febr. 10. 17:03
 26/34 anonim ***** válasza:
55%
te hogyan definiálod, hogy mi a művészi? szerinted mi a művészet definíciója?
2020. febr. 11. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
100%
sztem egy klasszikus vita itt is felgerjesztené a témát mint anno Wörörsmartyéknál?(Kazinczy?) neologus -ortologus téma,de ez mind igaz a judaizmusra is ortológus neologus-valahol a realisztikus művészet ma a klasszikus forma ,visszatérni "a klasszikushoz"-szerintem!
2020. febr. 12. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2020. febr. 15. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
100%
köszönjük bölcs tömör válaszát,igen építő volt...;)
2020. febr. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
100%
az Igazi művészetet a tartóssága határozza meg,ma ezen gondolkodtam...és itt ne tartóstejes dobozok kiállításra vagy konzervdobozok gyűjetményéről van szó...ha ami kiállja az idő vasfogát,évszázadokon évtizedeken éveken át(lót) akkor az igazi művészet-a klasszikus értelembe vett!
2020. febr. 17. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!