Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A mai fiatalok miért nem...

A mai fiatalok miért nem foglalkoznak az irodalommal?

Figyelt kérdés
14 éves vagyok, és mindig azt hallom a többiektől, hogy ők utálnak olvasni, meg ehhez hasonlók. Nekem van egy könyvespolcom és annak már több mint a felét kiolvastam (nem valami vékony könyvek...), sőt verseket is szoktam írni, ami azt illeti most fog megjelenni egy verseskötetem. De valahogy nem értem, hogy a többi magam korú miért nem szeret olvasni/írni? Vagy csak én lennék túl 'konzervatív'...? Mert nem hiszem...
2010. dec. 27. 11:50
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
22%
Előző vagyok. Ne kövezzetek meg azért, hogy nem magyar példákat hoztam fel. Már előttem írtak pár remek alkotást.
2010. dec. 27. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem az egyik oka az, hogy az iskolákban a tanagyag egy jelentős részét ELAVULT művek képzik. Mármint olyanok, amiknek semmi köze szinte a mai világhoz, valamint nem a mai embernek írták őket. Rengeteg ilyen van, ami már 50 éve is elavult volt, 50 év alatt meg semmit nem változtattak a tananyagon. Úgy értem, hogy Jókai az 1800-as évekbeli embereknek írt, és akkoriban az nagyon jó és illő is volt, viszont ma, a 21. században az emberek jelentősen másként gondolkoznak, nem beszélve arról, hogy más szavakat, kifejezéseket használnak, mint a 200 évvel ezelőttiek. És a magyarországi oktatásügy ilyen, hogy tanítjuk ugyanazt mindenkinek, de az nem érdekes, hogy érdekes legyen azoknak, akiknek ezt tanulniuk kell. És én nem hiszem el, hogy nincs olyan, amit egyszerűbben meg tudnának tanítani és tényleg érdekelné is a tanulókat, biztos vagyok benne, hogy rengeteg ilyen mű van, de azt nem tanítják, tanítják helyette a kétszáz éveseket. Példának hozhatnám a Csongor és Tündét, amit nekünk tavaly el kellett volna olvasnunk, és véleményem szerint valami borzalmas... Próbáltam a rövidebb kivonatot olvasni, nem értettem. Teszem azt hozzá, nem is érdekelt, de akkor is elég furcsa volt, hogy ENNYIRE nem értettem belőle szinte semmit. Próbáltam magát a művet, azt még úgy sem értettem. Aztán mások próbálták magyarázni nekem, hogy hogy történt, mi történt, de a hajam égnek állt tőle, nem tetszett a cselekmény, a nevekről és a megfogalmazásról ne is beszéljünk, vááá...

Tehát az iskolában - amint tapasztalható - nem is próbálják meg megszeretteni az irodalmat vagy egyáltalán úgy bemutatni a dolgot, hogy ez egy szórakozási forma. Pedig szerintem akkor is meg lehetne. Na, persze az a másik dolog, hogy "kötelező", tehát ha valami kötelező, akkor az már nem akkora buli, ez természetes.

Remélem érthető, amit leírtam, a fogalmazás nem az erősségem.

2010. dec. 27. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 A kérdező kommentje:

Értem. Én is arra gondoltam egyébként, hogy a kötelezőolvasmányokkal utáltatják meg... én pl. a Láthatatlan ember-t elkezdtem kiolvasni másodikos koromban, de abbahagytam, aztán pedig 5.-es koromban kötelező volt. Akkor már nem érdekelt a könyv, nem is olvastam el, de rám akarták erőszakolni mindenáron... én akkor sem olvastam el. :D

Másik dolog amit nem értek, hogy hogy lehet, hogy Jókai regény-t adnak kötelezőnek (pl. A kőszívű ember fiai) 7. osztályban, mikor több mint a fele társaság meg sem érti a könyv lényegét? Inkább valami humoros, könnyebb szövegű olvasmányt kéne. Szerintem... nekem mondjuk mindegy, elolvasok bármit:) most pl. Stephen King-et olvasok (a 10. regényt olvasom már tőle...), A rendcsinálók-at. :) (bár SK sem egy ifjúsági regényíró, meg kell hagyni)

2010. dec. 27. 12:38
 14/34 anonim ***** válasza:
100%

Hát azért Jókai meg Sk más tészta :D

Kinget én is szeretem, bár neki is vannak vontatott és túlírt könyvei, de izgalmas könyveket ír.

16/l

2010. dec. 27. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 A kérdező kommentje:
Persze, hogy más :)
2010. dec. 27. 12:43
 16/34 anonim ***** válasza:
100%

Darren Shantól én eddig 24 könyvet olvastam :)


14/f

2010. dec. 27. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:
100%

Én imádok olvasni, de írni még jobban.

Két nagy könyvespolcom van, kábé hat könyv van rajta olyan, amit még nem olvastam el.

Most egy kicsit leálltam mivel végig kellett magamat rágni az Egri csillagokon, de most már szabad a pálya.

Én is annyiszor fölteszem magamnak ezt a kérdést, és nagyon örülök így a válaszokból nézve, hogy nincsenek is olyan kevesen az irodalomszerető fiatalok!

Visszataszító számomra (!) hogy mostanában nincs más, csak facebook, msn meg társaik.


11l

2010. dec. 27. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:
Általában.
2010. dec. 27. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:
100%

8-9-10 éves gyereknek tüskevárat meg pál utcai fiúkat feladni még korrekt. később azonban sok olyan művet is el kell olvasni, amit egy 13-14-15 éves ember nem ért meg, nem érti, mi a fő probléma, miért probléma ez, satöbbi, és persze, hogy kedvetlenül olvassa. de ha egyszer irodalomtörténetből az adott századnál járunk, akkor az akkori művek a kötelezőek, és azt, hogy egy ilyen korú ember mennyit ért meg, él át a műből, másodlagos kérdésként kezelik. tudd, oszt kész. én megértem ezt, kell egy alapműveltség, de tematikailag (is) kellene oktatni a suliban, nem csak kronológiai sorrendben. néhány helyen csinálják is. kiválasztunk egy témát, és több művet elolvasva körbejárjuk, hogy lehet viszonyulni ehhez satöbbi.

én személy szerint mindig szerettem olvasni, és a kötelezők sem vették el a kedvemet, habár csak 15-6 éves koromban találtam először olyan műveket(kafka, eco, avantgárd irodalom), amik igazán tetszettek, és nem csak szórakoztattak unalmamban.

2010. dec. 27. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:
100%

1) Ne általánosíts. Én is 14 vagyok, és imádok olvasni. Mindent.

2) Elég unszimpatikus ez a megjelenikegyversesköteted felvágás, szóval máskor ezt ne, mert akkor nem csak az olvasást, de téged is megutálnak :(

2010. dec. 27. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!