Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A mai fiatalok miért nem...

A mai fiatalok miért nem foglalkoznak az irodalommal?

Figyelt kérdés
14 éves vagyok, és mindig azt hallom a többiektől, hogy ők utálnak olvasni, meg ehhez hasonlók. Nekem van egy könyvespolcom és annak már több mint a felét kiolvastam (nem valami vékony könyvek...), sőt verseket is szoktam írni, ami azt illeti most fog megjelenni egy verseskötetem. De valahogy nem értem, hogy a többi magam korú miért nem szeret olvasni/írni? Vagy csak én lennék túl 'konzervatív'...? Mert nem hiszem...
2010. dec. 27. 11:50
1 2 3 4
 31/34 anonim ***** válasza:
78%

12:38


"lehet, hogy Jókai regény-t adnak kötelezőnek (pl. A kőszívű ember fiai) 7. osztályban, mikor több mint a fele társaság meg sem érti a könyv lényegét?"


Ezért vannak pl. diákok számára készült, lábjegyzetekkel sűrűn ellátott kiadások.


Jókait, aki kb. 50 ezres szókincset használ, nehéz olvasni. Ugyanakkor ha mindenki mindig csak olyat olvasna, amit könnyű olvasnia, akkor nem fejlődnénk szellemileg.


Az meg egy teljesen furcsa elképzelés, nemcsak az olvasásról, hanem általában az életről, hogy az a JÓ, ami KÖNNYŰ. Hát egy fenét. Az ember szereti a kihívásokat, a talányokat, a meglepetéseket. A fiatal is, a gyerek is, sőt, ők csak igazán. Jókai 19. századi szerző, 19. századi gondolkodásmóddal, 19. századi szóhasználattal. Pont az a csodálatos Jókai olvasásában, hogy az ember az ő világába helyezkedik bele. Nehéz ez a művelet, de tele van érdekességgel, meglepetéssel.


Az pedig a csúcs volt számomra, amikor mondjuk az Odüsszeiát vagy az Isteni színjátékot (kötelező olvasmányok) olvastam gimnazista koromban. Az Odüsszeia pl. egy fantasy, olyan, mint a Gyűrűk ura. Sose fogom megérteni, hogy egy olyan fiatalnak, aki falja a Gyűrűk urát, mi a baja az Odüsszeiával. Ugyanaz: egy másik világ, teljesen más gondolkodásmód, elvarázsolt tájak és emberek.


(A következő lépés persze az, amikor az ember ezeket már eredetiben olvassa, és alaposan el is gondolkodik rajtuk. De az már a 30-as éveinkben jön. Az se könnyű, de attól még nagyon is izgalmas.)

2010. dec. 28. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/34 anonim ***** válasza:
91%

Bővebben a 12:37-esnek még:


"Jókai az 1800-as évekbeli embereknek írt"


Nem. Jókai nekünk is írt, valószínűleg nagy álma volt, hogy őt is olvassák 300 év múlva ugyanúgy, ahogy az ő korában is olvastak Shakespeare-t vagy Szophoklészt.


"ma, a 21. században az emberek jelentősen másként gondolkoznak"


Pont ezért plusz KALAND nekem, 21. századi embernek egy 18., 12. vagy 3. századi szerző művét kézbe venni.


"És a magyarországi oktatásügy ilyen"


Szerinted melyik oktatásügy nem ilyen? Mondjuk az angolok nem tanítják Shakespeare-t, mert "elavult", az oroszok se Tolsztojt, mert ósdi?


"És én nem hiszem el, hogy nincs olyan, amit egyszerűbben meg tudnának tanítani és tényleg érdekelné is a tanulókat"


A legérdekesebb dolgok nem egyszerűek. Te is ott hibázol, mint a kérdező, hogy összekevered a KÖNNYŰ, EGYSZERŰ dolgokat a JÓ, ÉRDEKES dolgokkal. A világon a legérdekesebb dolgok nem egyszerűek, hanem baromi bonyolultak. Bonyolult a klasszikus zene, bonyolult a matematika, bonyolult a fizika, bonyolult a történelem, bonyolult a gazdaság, bonyolult a növény- és állattan, bonyolult a csillagászat, meg kb. minden bonyolult, ami érdekes.


"Példának hozhatnám a Csongor és Tündét, amit nekünk tavaly el kellett volna olvasnunk, és véleményem szerint valami borzalmas..."


Nem borzalmas, hanem NEHÉZ, legalábbis neked. Mármost ki mondta, hogy a könnyen olvasható könyvek a jók, a nehezen olvashatók meg a nehezek? Ez értelmetlenség.

2010. dec. 28. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/34 anonim ***** válasza:

Versírás:az osztályban, ahova én járok,rajtam kívűl legalább egy ember ír verseket. Én körübelül azóta írok,amikor fogalmazás óra volt.(persze általános iskolában az akkori osztálytársaim nem igazán lelkesedtek a fogalmazás óra iránt).

Én már megírtam négy füzetből álló regényt,aminek műfaja fantasy.Verseket mostanában nem írok,inkább történeteket és ún. újságcikkeket(pl. A karácsony,Mi a jó az olvasásban?,Bulizzunk vagy ne?,stb.)

Versköteted: gratulálok, hogy megjelenik. Vagy annyira jó vagy -nem akarlak megbántani- "vagy pénz beszél" elven jelenik meg, de mondom,hogy nem akarlak megsérteni. Azonban nem írtál semmit azon kívűl,hogy hamarosan megjelenik könyved.Az lesz szerintem a legjobb érzés,hogy elfogy az összes könyved a könyvboltok polcairól. :)

Konzervatív: szerintem nem vagy az. Mi pont most vesszük az eszmererndszereket történelemből.

Olvasás:van aki szeret, van aki nem. Én szeretk olvasni, de nem egy számomra nem érdekes könyvet, de valószínű,hogy elolvasom, ha hosszú ideig tart,akkor is.Legutolsó kötelező olvasmányunk Az arany ember című regény volt. Nos,alig olvasták el. A tanár is mondta, hogy elég,ha csak valami rövidített változatot olvasunk el. Én elolvastam. Nem volt annyira borzasztó,mint hetedikes koromban A kőszívű ember fiai. Azonban már az régen volt. Az arany ember-ben meg a Tímea "vonal" érdekelt.Talán sokak számára a kötelző=unalmas könyv,amit el KELL olvasni és "felesleges","lehangoló" időtöltés,"pocséklás",miközben más dolog érdekesebb lenne. Nekem kötelező olvasmányom az Antigoné, amiatt született meg talán az első drámám,amit egyébként jónak tartok. Lassie hazatér-t megkaptam másodikos koromban jutalomként,méár akkor elolvastam.

Mostanában is olvasok. Hol Stephen King-et, hol fantasy-t, hol sc-fi-t, hol más témájú könyvet. Verset nem igazán olvasok.

Talán azért is szeretek olvasni, mert otthon mindkét szülőmnek sok könyve.

Viszont már "csalódtam" egy műben. Ez a mű Az ember tragédiája. Miért? Szünetben(nem ebben, hanem a nyári vakációban) nézegettem régi irodalom könyvet. Az elemzés vagy a leírás alapján azt hittem, hogy "ez tetszeni fog". Hát nem. Elolvastam, de számomra nem volt érdekveszítő. (habár jobban szeretem a fantasy témájú történetet,mint egsy történelmit-nem is kedvenc tantárgyam a történelem)

Van olyan osztálytársam,aki szeret olvasni, de már megérinteni se karja Az arany ember-t. Ez az osztálytárs elolvasta az Alonyatot(igen,számára valószínűleg ez egy remek mű), az Eperszedő-t, meg valamilyen Vámpírkrónikák című regényt.

Irodalom: szerintem vannak többen, akik nem kedvelik. Nem tudom, hogy miért. Valószínűleg azért,mert számukra nem érdekes. Inkább a bulizás, városban járkálás,beszélgetés a jobb.Én szeret(t)em ezt a tantárgyat. Igaz, hogy vannak olyan dolgok, amik nem érdekelnek,de attól jó tantárgy. Kaptunk egy új irodalomtanárt. Dupla óra megy el szövegértés írásra ( írtunk vagy 4-et vagy 5-öt),meg arra, hogy felolvasta a kötelezőket:Toldi estéje(csak az utolsó nem tudom mennyit kellett volna elolvasni),A helység kalapácsa. Így nem haladunk az anyaggal annyira.

2010. dec. 28. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/34 anonim ***** válasza:
100%

Én szeretek olvasni, pár éve mindennap olvastam.

Szerintem jobb ember lettem egyik másik könyv elolvasása után.

Korombeli ismerőseim nem szeretnek olvasni, szerintem nagyrészt azért mert nem volt alkalmuk megszeretni.

Verseket olvasni nem szeretek főleg időmértékeseket.

17f

2010. dec. 29. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!